Diagnostyka raka piersi. "Kobiety jej unikają, bo nie lubią swojego ciała"

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy kobiet. W ogólnej puli zachorowań na raka, nowotwór piersi to aż 23 proc., i jest on odpowiedzialny za około 14 proc. zgonów z powodu nowotworów złośliwych u kobiet. Diagnostyka raka piersi to najważniejsza i najskuteczniejsza broń do walki z tym nowotworem. Wczesne wykrycie niemalże gwarantuje wyzdrowienie. Jakie są metody diagnozowania raka piersi, o i która powinnaś wybrać? Przeczytaj

Diagnostyka raka piersi. Ciągle robimy to za rzadko

Szacuje się, że na świecie co roku raka piersi rozpoznaje się u 1,7 mln kobiet. Co ważne w przypadku tego nowotworu odsetek wyzdrowień jest bardzo wysoki, dlatego tak istotną rolę odgrywa diagnostyka. Im wcześniej wykryjemy chorobę, tym większe szanse na wyleczenie. Niestety, śmiertelność na to schorzenie w naszym kraju z roku na rok zwiększa się. Dzieje się tak dlatego, że kobiety unikają badań! 

Problem zaczyna się już na poziomie stosunku do własnego ciała. Polki są bardzo zakompleksione, nie lubią swojego biustu, nie lubią go dotykać, dlatego też stronią od samobadania i wizyt u lekarzy, u których trzeba się rozebrać. Dodatkowo, strach przed ewentualną złą diagnozą jest dla wielu kobiet paraliżujący, i jeszcze bardziej oddala je od decyzji o przebadaniu się.

Jeśli i ty nie pamiętasz, kiedy po raz ostatni badałaś swoje piersi, to znak, że najwyższa pora na wizytę u lekarza.
 O tym, czy powinnaś iść na USG czy mammografię, najlepiej zdecyduje twój ginekolog. Tu przeczytaj, na czym polegają te badania, oraz jak samodzielnie badać piersi. 

Reklama

Mammografia - kto powinien ją wykonywać?

Mammografia jest badaniem przesiewowym, które powinny wykonywać kobiety w wieku od 50 do 69 roku życia. Jeżeli kobieta znajduje się w wymienionym przedziale wiekowym, skierowanie na badanie nie jest wymagane .To badanie obrazowe pozwala wykryć  nowotwór nawet we wczesnym stadium. Obecnie poza klasyczną mammografią, przeprowadza się także mammografię 3D z tomosyntezą. Ze względu na wysoki koszt badania, przeprowadza się ją w niewielu ośrodkach. Do zalet mammografii z tomosyntezą należy ogromna precyzja, ponieważ w trakcie badania powstaje około 400 zdjęć, które składają się w jeden wspólny obraz, dzięki temu, lekarz może przybliżać, oddalać film i patrzeć na pierś pod różnymi kątami.     

Mammografia jest badaniem bezpiecznym, ponieważ wykorzystywana dawka promieniowania jest minimalna, a uzyskiwany obraz bardzo dokładny, co pozwala wykryć nawet bardzo niewielkie zmiany. Klasyczna mammografia polega na wykonaniu dwóch zdjęć rentgenowskich piersi, jedno z nich jest wykonywane w projekcji góra-dół, z kolei drugie w projekcji skośnej. Do badania nie potrzebne jest szczególne przygotowanie. 

Najlepiej aby badać się około 10. dnia cyklu miesiączkowego, to znaczy w pierwszej fazie.  Przed wykonaniem zdjęć należy się rozebrać. To, jak trzeba się ustawić, wyjaśni technik elektroradiologii wykonujący badanie.   

USG w diagnostyce raka piersi

USG stanowi uzupełnienie dla mammografii. W tej metodzie wykorzystywane są ultradźwięki, jest wykorzystywana przede wszystkim u młodych kobiet. Podobnie jak mammografia, badanie nie wymaga istotnego przygotowania, niemniej jednak warto wykonać je w pierwszej połowie cyklu. Ultrasonografia jest bezbolesna i absolutnie bezpieczna.   

Czym się różni USG piersi od mammografii? SPRAWDŹ

Samobadanie piersi. Dlaczego go unikamy?

Samobadanie piersi powinno być pierwszą, podstawową i wręcz rutynową metodą badania piersi. Niestety jednak, ze względu na ciągle zbyt małą świadomość zagrożenia rakiem, niewiedzę, jak prawidłowo przeprowadzać kontrolę piersi, a także, unikanie dotykania własnego ciała, sprawiają, że kobiety wciąż zbyt rzadko i nieregularnie poddają się tej domowe diagnostyce. 

Podczas samobadania piersi, kobieta może wyczuć guzy i zgrubienia na piersi. Większość to normalne elementy budowy piersi, aby nauczyć się je rozróżniać, warto regularnie badać swoje piersi, by poznać i zapamiętać ich strukturę. Wówczas każda zmiana jaka w niej zajdzie, nie umknie twojej uwadze. Nawet małą zmianę, co do której masz wątpliwości, warto skonsultować z lekarzem. 

Jak prawidłowo przeprowadzić samobadanie piersi? Co powinno być sygnałem alarmowym?

Najbardziej niepokojące są zmiany symetrii i kształtu piersi, lub widoczne zaciągnięcia. Samobadanie piersi powinno wykonywać się w różnych pozycjach, na stojąco i na leżąco (badamy w ten sposób dolne kwadranty piersi).

Badanie zaczynamy od oglądania piersi przed lustrem, przy czym robi się to przy podniesionych ramionach, opuszczonych i z rękoma opartymi o biodra. Zwracamy przy tym uwagę na wszelkie odstępstwa od normy, do których należą: objaw skórki pomarańczowej, łuszczenie się, pęknięcia skóry, owrzodzenia, pieprzyki i naczyniaki. Brodawki nie powinny być wyciągnięte, ani asymetryczne. 

Następnie przechodzi się do badania palpacyjnego, które rozpoczyna się od uciśnięcia brodawki sutkowej i sprawdzenia czy nie uwalnia się z niej wysięk. Powodem do niepokoju powinien być krwawy wyciek, lub jakakolwiek wydzielina uwalniająca się bez uciskania, albo po naciśnięciu, Potem, pierś bada się poprzez uciskanie trzema palcami (na głębokość do 3 cm)  i wykonywanie kolistych ruchów w czterech kwadrantach na każdej piersi.

W trakcie samobadania, nie należy przegapić dołów pachowych i okolicy nadobojczykowej. Pamiętaj że w czasie cyklu powiększają się gruczoły mlekowe, co jest stanem jak najbardziej naturalnym, warto sprawdzić czy po miesiączce, guzy nadal się utrzymują, jeśli tak, to trzeba udać się do lekarza.  

Alarmujący jest również ból piersi, obustronny, albo występujący tylko po jednej stronie, zazwyczaj ma on zmienne nasilenie i występuje samoistnie lub pod wpływem ucisku. Ze specjalistą należy skontaktować się jeżeli zaobserwujemy u siebie powiększenie pachowych węzłów chłonnych oraz obrzęk ramienia.    

Na całym świecie październik to miesiąc świadomości raka piersi. W naszym serwisie systematycznie będziemy publikować materiały poświęcone diagnostyce, leczeniu oraz profilaktyce tego nowotworu.  

Czytaj także:
Czemu Angelina Jolie usunęła obie piersi?

Masz obwisłe piersi? Winne osłabione więzadła Coopera

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: rak piersi objawy | samobadanie piersi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL