Osłabione więzadła Coopera - nieodwracalna deformacja piersi
Kondycja więzadeł Coopera to jeden z kluczowych elementów odpowiadających za urodę kobiecych piersi. Te poddawane są rozmaitym obciążeniom, niektórych zresztą uniknąć się nie da. Nie każda z miłośniczek ćwiczeń fizycznych zdaje sobie sprawę z tego, że aktywność i źle dobrany stanik to krótka droga do nieodwracalnych deformacji biustu.
Więzadła Coopera to włókniste pasma tkanki otaczające pierś, rozciągające się od powięzi do skóry, podtrzymujące tkankę gruczołową i tłuszczową. Podobnie jak inne tkanki łączne, podlegają obciążeniom, zużywają się, mogą zostać osłabione lub naderwane.
Należy zaznaczyć, że nie tylko same więzadła Coopera podtrzymują pierś i odpowiadają za jej kondycję, kształt i atrakcyjny wygląd, taką rolę pełni również skóra (o której kondycję też trzeba dbać), a ściślej, jej włókna kolagenowe oraz tzw. więzadło włókniste sutka.
Jeśli nosisz biustonosz oznaczony literkami A lub B, nie masz dzieci, jesteś szczupła, a do ćwiczeń wkładasz odpowiedni top, twoje więzadła Coopera teoretycznie powinny być silne i w dobrej formie. Poznasz to po tym, że po zdjęciu stanika twoje piersi nadal znajdują się wysoko na klatce piersiowej.
Sytuacja wygląda inaczej u pań obdarzonych dużym biustem, tych, które były w ciąży, karmiły piersią lub intensywnie ćwiczyły, nie zawsze pamiętając, by podczas treningu mieć na sobie sportowy top z odpowiednim wsparciem. Więzadła Coopera osłabiają też ubieg czasu i wahania wagi, zwłaszcza szybkie gubienie kilogramów.
Ćwiczenia nieodpowiednio dobranym sportowym topie lub, co gorsza, w zwykłym, codziennym biustonoszu prowadzą do nieodwracalnych deformacji biustu. Ten drugi, nadający się tak naprawdę do chodzenia, leżenia, siedzenia i zwyczajnych, codziennych, niesportowych aktywności, niweluje bezwładność piersi o 38 proc., ten pierwszy o prawie dwa razy więcej.
Podczas biegania, piersi unoszą się przy każdym kroku o 9 cm, by od razu opaść. Kilometrowa przebieżka to ok. 85 metrów, które "pokonują" piersi - przesuwając się w górę i w dół. Bez odpowiedniego wsparcia, poddawane tak silnym wstrząsom, szybko stracą kształt i jędrność.
Topy/staniki sportowe o niskim (lekkim) wsparciu - są odpowiednie dla osób o mniejszym biuście (A, B), wykonujących spokojne ćwiczenia pozbawione dynamicznych ruchów i podskoków (joga, pilates, spokojne spacery).
Topy/staniki sportowe o średnim wsparciu - są odpowiednie dla osób o mniejszym i średni biuście (A, B, C), ćwiczących cardio, fitness, uprawiających intensywne marsze, nordic walking, ćwiczenia siłowe, taniec, czy jeżdżących na rowerze.
Topy/staniki sportowe o wysokim wsparciu - są odpowiednie dla osób o większym biuście (> D) - do każdego rodzaju ćwiczeń. A także dla kobiet o mniejszym biuście trenujących intensywnie (np. bieganie, tenis, jazda konna, sporty zespołowe).
- nie kieruj się marką - modele niepochodzące od topowych producentów są równie dobre,
- krój ma znaczenie - ma ci się podobać i być wygodny, ale nie myl dopasowania z uciskaniem i nie licz, że top się "rozejdzie",
- nie kupuj na oko, kierując się tylko rozmiarem i rodzajem wsparcia, koniecznie przymierz top,
- w przymierzalni wykonaj kilka skłonów i podskoków, sprawdź, czy piersi są na miejscu, rzeczywiście dobrze podtrzymane.
- deformacje piersi mogą być spowodowane nie tylko przez obciążenia i niewłaściwe wsparcie, ale też przez źle dobrany biustonosz (i codzienny, i sportowy) - mający za mały obwód, za małe miseczki, wpijające się ramiączka, dlatego wybór odpowiednich modeli jest koniecznością,
- spanie w biustonoszu, wbrew obiegowym opiniom nie pomaga wzmocnić więzadeł Coopera (ani żadnych innych struktur w obrębie piersi), żadne badania nie potwierdziły rzekomego zbawiennego wpływu sypiania w bieliźnie na kondycję biustu,
- chłodne prysznice, hartowanie piersi prysznicami naprzemiennymi (ciepły/zimny - kończąc koniecznie zimnym), ujędrnią skórę, kolejny aspekt decydujący o kondycji piersi,
- podstawą zdrowia piersi są badania: samobadanie piersi raz w miesiącu, cykliczne badania palpacyjne piersi u ginekologa, raz w roku USG piersi, mammografia (u kobiet po 40-stce raz na dwa lata, u kobiet po 50-tce raz w roku.
***
Na całym świecie październik to miesiąc świadomości raka piersi. W naszym serwisie systematycznie będziemy publikować materiały poświęcone diagnostyce, leczeniu oraz profilaktyce tego nowotworu. Zobacz koniecznie, co przygotowaliśmy:
USG piersi - kiedy i po co się je wykonuje?
Rak piersi - kto jest szczególnie narażony?
Obiecujące badania nad rakiem piersi
Mammografia - dla kogo? Czy małe piersi nie są przeszkodą?