Rak piersi - najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet. Czynniki ryzyka, objawy i leczenie

Rak piersi zajmuje niechlubne pierwsze miejsce wśród najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Stanowi on aż 23 proc. zachorowań i odpowiada za 14 proc. zgonów z powodu nowotworów złośliwych. Dowiedz się, dlaczego dochodzi do rozwoju raka piersi, jak się objawia i w jaki sposób można go leczyć.

Rak piersi - przyczyny

Rak piersi, tak jak nowotwory rozwijające się w innych narządach, jest nowotworem złośliwym pochodzenia nabłonkowego. Rozwija się w wyniku mutacji pojedynczej komórki nabłonkowej zlokalizowanej w gruczole piersiowym. Zmutowana komórka zaczyna się niekontrolowanie dzielić i staje się nieśmiertelna. Dochodzi do ciągłego wzrostu guza, który może dawać przerzuty do węzłów chłonnych i do innych, niekiedy odległych narządów.

Wyróżniamy dwa rodzaje raka piersi:

- rak nienaciekający - jest to postać raka, w którym komórki rakowe nie przekroczyły błony podstawnej, która jest barierą oddzielającą nabłonek od tkanek leżących głębiej. Ten rodzaj raka nie daje przerzutów, jednak w przypadku niecałkowitego usunięcia ogniska nowotworowego istnieje ryzyko wznowy i zmiany charakteru raka na naciekający;

Reklama

- rak naciekający - w tym przypadku masa zmienionych nowotworowo komórek przekroczyła barierę błony podstawnej, przez co może następować dalszy rozsiew raka do okolicznych tkanek, węzłów chłonnych i odległych narządów.

Rak piersi może się szerzyć zarówno drogą chłonną, jak i naczyń krwionośnych. W pierwszym przypadku przerzuty najwcześniej pojawiają się w okolicznych węzłach chłonnych. Rozsiew drogą krwionośną jest odpowiedzialny za powstanie przerzutów do odległych narządów - najczęściej do kości, wątroby, płuc i mózgu.

Czynniki ryzyka raka piersi

Istnieje wiele czynników, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo rozwinięcia się raka piersi. Są to:

  • przebycie raka piersi - zwiększa ryzyko rozwoju raka w drugiej piersi ponad trzykrotnie;
  • obciążenie rodzinne i genetyczne - ryzyko jest wyższe u kobiet, których najbliższa rodzina (matka, siostra lub córka) chorowały na raka piersi, a także u nosicielek mutacji genu BRCA1 i BRCA2, odpowiedzialnego za rodzinne występowanie tego raka;
  • wiek - ponad 80 proc. przypadków raka piersi występuje po 50. roku życia;
  • czynniki hormonalne - wczesny początek miesiączkowania (przed 12. rokiem życia.) i późna menopauza (po 55. roku życia) to również czynniki ryzyka rozwoju raka piersi;
  • hormonalna terapia zastępcza i stosowanie antykoncepcji hormonalnej szczególnie przez kobiety palące zwiększają ryzyko zachorowania.

Dodatkowe czynniki ryzyka to nadmierne spożywanie tłuszczu zwierzęcego, nadużywanie alkoholu i niektóre łagodne choroby piersi, przebiegające z atypowym rozrostem.

Rak piersi - objawy

Początkowo rak piersi rozwija się podstępnie, nie dając żadnych objawów. W pewnym momencie guz staje się na tyle duży, że jest on wyczuwalny i można określić jego wielkość. Dodatkowo brodawka sutkowa może ulec zniekształceniu - wciągnięciu lub owrzodzeniu, może się również pojawić wyciek. Skóra nad guzem może zostać wciągnięta, uwypuklona lub zniekształcona w inny sposób. W przypadku zaawansowanego raka, kiedy nacieka on na skórę piersi, mogą pojawić się owrzodzenia. Charakterystyczny objaw skórki pomarańczy występuje głównie w przebiegu raka zapalnego piersi.

Jeżeli doszło do lokalnego rozsiewu nowotworu, powiększeniu ulegają węzły chłonne w okolicy zmiany. Początkowemu rozrostowi nowotworowemu nie towarzyszy ból, co jest częstą przyczyną zbyt późnego poszukiwania pomocy medycznej.

Leczenie raka piersi

Rak piersi wymaga kompleksowego podejścia terapeutycznego. Leczenie obejmuje zabieg chirurgiczny, radioterapię i leczenie systemowe w postaci chemioterapii i hormonoterapii.

Leczenie chirurgiczne jest podstawową metodą terapii raka piersi. W przypadku odpowiednio małego guza można wykonać operację oszczędzającą pierś polegającą na usunięciu guza z marginesem zdrowej tkanki. Jednak kiedy guz jest większy niż trzy cm lub obecne są przerzuty w węzłach chłonnych, wykonuje się mastektomię, czyli zabieg całkowitego usunięcia piersi.

Po zabiegu chirurgicznym często przeprowadza się radioterapię jako leczenie uzupełniające. Stosuje się również chemioterapię, a w przypadku obecności receptorów estrogenowych na powierzchni guza wdraża się hormonoterapię i leczenie trastuzumabem, który hamuje podziały komórek posiadających na powierzchni receptor HER-2.

Rokowanie w raku piersi z roku na rok się polepsza, jednak ostateczna prognoza zależy od wyjściowego stopnia zaawansowania nowotworu. Jest to nowotwór wyleczalny, a niektóre typy dobrze odpowiadają na leczenie. Średnio 10 lat od postawienia diagnozy przeżywa ok. 40 proc. leczonych pacjentek.

Na całym świecie październik to miesiąc świadomości raka piersi. W naszym serwisie systematycznie będziemy publikować materiały poświęcone diagnostyce, leczeniu oraz profilaktyce tego nowotworu.

Czytaj także: 

USG piersi - kiedy je wykonywać? Wiek ma znaczenie

Odkryto gen odpowiedzialny za wyjątkowo agresywnego raka piersi

Dorota Gardias ujawnia prawdę o walce z rakiem piersi

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL