Torbiele w piersiach - co to jest, przyczyny, objawy, leczenie, ryzyko raka piersi
Torbiele w piersiach to popularny problem, który występuje zwłaszcza u młodych pacjentek. Zmiany na piersiach wywołują duży niepokój. Trudno się dziwić. Większość pacjentek kojarzy je bowiem głównie z rakiem piersi. W przeciwieństwie do nowotworów, torbiele są jednak łagodną zmianą, która nie zagraża życiu pacjentki. W większości przypadków nie wymagają nawet podejmowania leczenia. Zobaczcie, co jeszcze trzeba wiedzieć na temat torbieli w piersiach.
Torbiele w piersiach bardzo często wyczuwane są podczas samobadania. Powodują niepokój, ponieważ wiele pacjentek myli je z nowotworem. To jednak dwie zupełnie inne zmiany. Torbiele w piersiach to popularny problem, który występuje u pacjentek w praktycznie każdym wieku. Najczęściej jednak zmiany te pojawiają się u kobiet do 40. roku życia. Czym są torbiele? Torbiele to łagodne zmiany w piersiach, które powstają w wyniku rozszerzenia przewodów mlecznych. Występować mogą pojedynczo lub w większych skupiskach.
Jak do tej pory nie udało się dokładnie określić bezpośredniej przyczyny torbieli w piersiach. Prawdopodobnie jednak zmiany wynikać mogą z zaburzeń hormonalnych. Chodzi przede wszystkim o zmiany poziomu estrogenu, progesteronu, prolaktyny, insuliny i hormonów tarczycy. Hormony te powodują rozrost tkanki gruczołu sutkowego, co z kolei utrudnia odpływ płynu surowiczego. Konsekwencją tego jest zablokowanie odpływu płynu surowiczego i pojawienie się torbieli. Ponadto, wyszczególnić można również pewne czynniki, które znacząco zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia torbieli w piersiach. To przede wszystkim długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej, późny poród (powyżej 35. roku życia) i uzależnienie od papierosów.
Torbiele bardzo często zostają zauważone podczas rutynowego badania USG lub samobadania piersi. Mają kształt guzka, są miękkie w dotyku i można je przesuwać między palcami. To właśnie różni je od złośliwych guzów. W przypadku raka piersi mamy bowiem do czynienia ze zmianą twardą, zbitą i nieprzesuwalną.
Torbiele zwykle nie dają żadnych objawów. Co więcej, podczas całego cyklu miesiączkowego ulegają zmianom. Przed miesiączką się powiększają, a tuż po niej znacznie się zmniejszają. W niektórych przypadkach torbielom towarzyszyć może nadwrażliwość i ból piersi.
Rozpoznanie torbieli w piersiach następuje podczas badania USG. W niektórych przypadkach konieczne jest także wykonanie biopsji cienkoigłowej. Torbiele zwykle nie wymagają leczenia. Podejmowane jest ono głównie wtedy, gdy ich wielkość wpływa na komfort pacjentki i powoduje ból. W takim przypadku wykonywane jest odessanie płynu znajdującego się w zmianie. Odsysanie stosuje się także u pacjentek z grupy ryzyka raka piersi. Czy torbiele mogą zniknąć samoistnie? Wbrew powszechnej opinii - nie. Zmiany w bardzo rzadkich przypadkach się wchłaniają.
Tak jak zostało już wspomniane - torbiele to łagodne zmiany, które w większości przypadków nie zagrażają zdrowiu. Dość łatwo je również odróżnić od nowotworu. W przeciwieństwie do złośliwych guzów piersi, które są twarde i zbite, torbiele charakteryzują się miękkością i gładkością. Wiele pacjentek zadaje sobie jednak inne pytanie i zastanawia się, czy torbiele w piersiach mogą zmienić się w raka. Istnieje bardzo małe ryzyko przeistoczenia się torbieli w nowotwór. Jeśli już, to dotyczy to przede wszystkim torbieli o bardzo grubych ściankach. Nie oznacza to jednak, że należy tracić czujność. Po rozpoznaniu torbieli na piersi należy być pod stałą opieką specjalisty i co najważniejsze - nie zapominać o systematycznych badaniach piersi.