Kilka kropel dziennie pomoże odtruć organizm i zbić cholesterol. Stosuj też na skórę
Olejek z liści laurowych jest stosowany w medycynie od tysięcy lat. Aktualne badania zdają się potwierdzać intuicje znachorów - esencja laurowa może uspokoić podrażnione jelita, ukoić nerwy, a także pomóc w walce z łupieżem. Olejek laurowy zastosowany na twarz i skórę głowy pomoże złagodzić stany zapalne, a stosowany pod postacią mydła - może wspomóc leczenie alergii i podrażnień. Olej laurowy ma bardzo szerokie zastosowanie - dowiedz się, jak go wykorzystać.
Olejek laurowy powstaje dokładnie z tego, co zasuszone trafia do niedzielnego rosołu — z liści wawrzynu, zwanego także laurem. Często wykorzystuje się też mniej popularne owoce tej rośliny. Olejek laurowy powstaje w procesie destylacji z parą wodną, w wyniku której uzyskuje się ekstrakt (esencję).
W temperaturze pokojowej przybiera półpłynną, gęstą postać — zachowuje się podobnie jak olej kokosowy, który topnieje dopiero w okolicach 30 stopni Celsjusza. W czystej postaci jest stosowany zarówno doustnie jak i powierzchniowo, jednak w produktach kosmetycznych jego stężenie nie przekracza zwykle 50 proc.
Na bazie olejku laurowego powstają także masła do ciała, których właściwości omówimy poniżej. Olej z liści wawrzynu jest też podstawowym składnikiem słynnego mydła z Aleppo — środka czystości, któremu przypisuje się mnóstwo właściwości leczniczych, przede wszystkim w przypadku chorób skóry, alergii i podrażnień. Jego udokumentowana historia sięga 300 roku naszej ery, ale podania ludowe mówią, że używała go sama Kleopatra ponad trzy wieki wcześniej.
W medycynie tradycyjnej olejek z liści laurowych (olejek z wawrzynu lub olejek z drzewa laurowego) od stuleci był wykorzystywany do leczenia przeróżnych schorzeń, m.in.:
- zaburzeń i infekcji układu oddechowego;
- dolegliwości żołądkowo-jelitowych;
- biegunek;
- braku miesiączki.
Stosowano go również jako środek pobudzający i moczopędny. Olejkiem laurowym wywoływano też wymioty.
Obecnie badania naukowe potwierdzają zasadność włączania tej substancji przy terapii wielu schorzeń, w tym większości z powyższej listy historycznych zastosowań. Jakie potencjalne korzyści dla ludzkiego organizmu może mieć stosowanie esencji z liści laurowych?
- Obniża poziom cukru i złego cholesterolu
Wyniki badań przeprowadzonych na szczurach i królikach wykazały obniżenie poziomu glukozy u zwierząt z hiperglikemią. Odnotowano również spadek poziomu cholesterolu LDL (złego) i podwyższenie HDL (dobrego). Poprawie uległy także parametry mierzące wydolność tarczycy, trzustki i wątroby. - Łagodzi dolegliwości żołądkowe
Olejek laurowy jest często stosowany jako remedium na dolegliwości spowodowane zbyt dużym spożyciem alkoholu. Substancje zawarte w esencji przeciwdziałają przede wszystkim biegunce. Mogą też powodować wymioty ułatwiające pozbycie się treści żołądkowej zawierającej trujące związki z organizmu. - Zmniejsza stany zapalne
Dzięki dużej zawartości cyneolu (eukaliptol) olejek laurowy łagodzi stany zapalne górnych dróg oddechowych. Ułatwia odkrztuszanie wydzieliny z płuc. Sam cyneol, związek organiczny z grupy terpenów jest stosowany w leczeniu schorzeń płuc powstałych na skutek długotrwałego palenia papierosów. - Przyspiesza gojenie się ran
Badania przeprowadzone na szczurach wykazały, że okłady z wyciągiem z liści laurowych przyspieszają gojenie się ran i namnażanie nowych komórek skóry. Po uszkodzeniach pozostały też mniejsze blizny w porównaniu z ranami, których nie leczono z wykorzystaniem olejków. - Wspomaga układ nerwowy
W tym zakresie przeprowadzono szczególnie wiele badań na zwierzętach, które wykazały poprawę przepływów elektrycznych w komórkach nerwowych u szczurów i myszy. Eksperymenty dotyczyły też zwierząt z epilepsją, terapia z wykorzystaniem olejku laurowego wykazała zmniejszenie częstotliwości i natężenia drgawek.
Oprócz zastosowań medycznych olejek laurowy jest szeroko wykorzystywany w kosmetologii. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym i nawilżającym bardzo często jest składnikiem preparatów do pielęgnacji skóry. Ma też właściwości antybakteryjne, co czyni olej z liści laurowych dobrym dodatkiem do mydła, które dodatkowo pomaga odblokować pory.
Esencja laurowa jest też bardzo bogata w przeciwutleniacze, związki wychwytujące wolne rodniki, które pozytywnie wpływają na praktycznie każdy aspekt funkcjonowania organizmu. W połączeniu z pozostałymi właściwościami olejku ekstrakt jest jednym z popularniejszych dodatków do szamponów i odżywek do włosów. Jego zastosowanie nie tylko wzmacnia ich strukturę, ale pomaga zmniejszyć objawy łupieżu i poprawić ogólną kondycję skóry głowy.
W przypadku przyjmowania olejku laurowego doustnie, w płynie lub w kapsułkach, należy robić to zgodnie z zaleceniami podanymi w ulotce dołączonej do opakowania lub w przypadku większości suplementów — bezpośrednio na opakowaniu produktu.
Znacznie więcej możliwości aplikacji daje preparat przeznaczony do użytku zewnętrznego. W drogeriach i aptekach dostępne są środki, które w zależności od potrzeb można stosować na różne partie ciała.
Przy pielęgnacji twarzy olejek można nanieść równomiernie na całą powierzchnię lub punktowo na przebarwienia i zaczerwienienia skóry. Olejek można stosować z innymi środkami nawilżającymi na bazie olejów. Nie zaleca się stosowania go razem z terapią kwasową (np. preparatami z kwasem migdałowym lub salicylowym).
Wiele osób używa też olejku laurowego przy leczeniu dolegliwości związanych z układem ruchowym — przede wszystkim bóli kości i stawów. Nacieranie obolałych miejsc ekstraktem z liści laurowych może zmniejszać opuchliznę i łagodzić stany zapalne, jednak na ten moment brakuje badań, które pozwalałyby jednoznacznie potwierdzić działanie esencji laurowej w leczeniu artretyzmu.
Olejek laurowy można też dodać do aromatycznej kąpieli, która ukoi nerwy, rozszerzy pory i nawilży skórę — na 1/3 pojemności standardowej wanny wystarczy dodać ok. 10 kropel esencji.
Chociaż alergia na substancje zawarte w olejkach zdarza się rzadko, w przypadku wystąpienia zaczerwienień, pokrzywki i swędzenia należy przerwać stosowanie tej metody i zmyć resztki substancji ze skóry. Jeżeli cierpimy na choroby przewlekłe lub na stałe przyjmujemy jakieś leki, przed rozpoczęciem stosowania olejku laurowego i każdego innego suplementu diety powinniśmy skontaktować się z lekarzem.
CZYTA TAKŻE:
Olejek z kurkumy. Koi nerwy, łagodzi ból, leczy trądzik i łupież
Wsyp łyżeczkę do wody i zagotuj. Pij codziennie, by spalić tłuszcz i obniżyć ciśnienie
Choruje ponad 10 mln Polaków. Bezobjawowo rujnuje kolejno: serce, nerki i mózg
Zobacz także: