Reklama

Przyjmowała witaminę D dla koni - 50 tys. jednostek dziennie. Lekarz ostrzega

Lekarzom znane są przypadki przyjmowania "końskich" dawek witaminy D, sięgania po preparaty przeznaczone dla koni. O tym, jak poważne mogą być tego skutki, przypomniał w mediach społecznościowych lekarz Szymon Suwała, specjalista z zakresu endokrynologii, powołując się na przypadek 40-letniej pacjentki, która codziennie zażywała 50 tys. jednostek witaminy D. Jak podkreśla specjalista, witaminę D można przedawkować, a konsekwencje dla organizmu mogą być fatalne.

"Końska" dawka witaminy D. Przypadek 40-letniej pacjentki

Historią 40-letniej pacjentki Suwała podzielił się na Facebooku i Twitterze. Kobieta zgłaszała następujące objawy: osłabienie, kołatania serca, poliurię (wielomocz), a także bóle stawów, pleców i brzucha. W wynikach badań jeden szczegół zwracał uwagę - hiperkalcemia, czyli zbyt duże stężenie wapnia we krwi. Przy normie wynoszącej do 10,5 mg/dl u pacjentki badanie wykazało 13 mg/dl.

Do hiperkalcemii może doprowadzić m.in. nadmierna podaż witaminy D. I tak też było w tym przypadku. Pacjentka przyjmowała 50 tys. jednostek witaminy D dziennie, w formie preparatu łączonego dla koni, wraz z witaminą K2 MK7.

Reklama

"(...) polecił jej to znajomy pielęgniarz, zainspirowany filmami jednego z guru medycyny alternatywnej. Do tego, z uwagi na dolegliwości bólowe stawów, zaczęła przyjmować kilka tabletek wapnia dziennie..." - wskazuje Suwała. Poziom witaminy D u 40-latki wynosił 420 ng/ml. Optymalny poziom dla tej witaminy to 30-50 ng/ml.

"W późniejszych badaniach: choroba wrzodowa żołądka, kamica nerkowa, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia neurologiczne oraz funkcji trzustki - wszystkie na tle hiperkalcemii, spowodowanej przedawkowaniem witaminy D" - wymienia lekarz. Wdrożone leczenie przyniosło na szczęście oczekiwane rezultaty.

Ta historia ma być dla innych przestrogą. "Wykorzystujmy preparaty przeznaczone dla ludzi w zdroworozsądkowych, nie absurdalnych dawkach - witaminy, w tym D3, również można przedawkować!" - zaznacza Suwała.

Objawy nadmiaru witaminy D

Pamiętajmy, że zarówno niedobór witaminy D (tak dziś powszechny), jak i jej nadmiar, co pokazuje powyższy przykład, nie pozostają bez wpływu na zdrowie.

Nadmiar witaminy D to najczęściej efekt przyjmowania suplementów witaminy D w dużych dawkach. Przedawkowanie witaminy D nie jest możliwe przy nadmiernej ekspozycji na słońce ani poprzez dostarczanie jej wraz z pożywieniem. Organizm reguluje ilość witaminy D wytwarzanej przez słońce, a żywność nie stanowi dobrego jej źródła.

Codzienne stosowanie suplementów witaminy D w dużych dawkach jest toksyczne. Stężenie potencjalnie toksyczne to takie, które wynosi powyżej 100 ng/ml. Stężenie toksyczne z kolei ustalono na powyżej 200 ng/ml.

Objawy, które wskazują na zbyt wysoki poziom witaminy D w organizmie, to przede wszystkim:

  • nudności, wymioty,
  • utrata apetytu,
  • częste oddawanie moczu,
  • odwodnienie,
  • nadmierne pragnienie,
  • drażliwość,
  • zmęczenie,
  • zawroty głowy,
  • dezorientacja,
  • zaparcia,
  • szumy uszne,
  • osłabienie mięśni,
  • wysokie ciśnienie krwi,
  • nieregularne bicie serca.

Jeśli doświadczasz tych objawów, skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj - nie ukrywaj przed specjalistą, jakie preparaty przyjmujesz i w jakich ilościach.

Skutki przyjmowania dużych dawek witaminy D

Kiedy badania wskazują na stężenie potencjalnie toksyczne, zaleca się zwykle wstrzymanie suplementacji do czasu uzyskania stężenia z zakresu optymalnego. W przypadku stężenia toksycznego odstawia się witaminę D i podejmuje się leczenie potencjalnych, toksycznych efektów. Już powyżej mieliśmy ich obraz.

Przyjmowanie zbyt dużej ilości witaminy D może prowadzić do hiperkalcemii oraz hiperkalciurii (stanu, który charakteryzuje się zwiększonym wydalaniem wapnia z moczem).

Hiperkalcemia spowodowana nadmiarem witaminy D może skutkować problemami z nerkami.

Witamina D odgrywa istotną rolę w procesie wchłaniania wapnia. Jej nadmierna ilość może prowadzić do tworzenia się kamieni nerkowych. Osoby z hiperkalciurią także są podatne na rozwój kamicy nerkowej, jak i utratę wapnia z kości.

Złogi wapnia w nerkach mogą doprowadzić do stanu zwanego wapnicą nerek, który może skutkować trwałym uszkodzeniem nerek, a nawet ich niewydolnością.

U osób, które przyjmują duże dawki witaminy D, lekarze obserwują również zaburzenia rytmu serca (arytmię) i zaburzenia neurologiczne. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Witamina D - rano czy wieczorem? Przed, w trakcie czy po posiłku?

To sygnały, że przesadziliśmy z suplementami witaminowymi

Przedawkowanie witaminy D zniszczyło mu nerki

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL