Od 1 października duże zmiany w przychodniach. Nowe zasady kolejek i skierowań

Nadchodzi kolejna zmiana w ramach funkcjonowania Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej oraz poradni POZ. Nowe zasady mają na celu nie tylko odciążyć Szpitalne Oddziały Ratunkowe, ale także wiele ułatwić samym pacjentom. Nowe uprawnienia dla lekarzy w poradniach dotyczą między innymi możliwości skierowania na konkretne badania. Co to oznacza w praktyce?

Opieka koordynowana rozszerza się o kolejne badania

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia z września 2023 roku zakłada, że lekarze POZ będą mieli większy dostęp do badań, które do tej pory mogły być zlecane tylko przez specjalistów.

Dodatkowym badaniem, na które będzie można uzyskać skierowanie w przychodni, są immunoglobuliny całkowite IgE oraz swoiste IgE. To duża zmiana dla pacjentów, u których podejrzewa się alergię, a którzy nie będą musieli oczekiwać na termin do poradni alergologicznej.

Dopiero po uzyskaniu wyników badań laboratoryjnych lekarz będzie mógł skierować pacjenta do alergologa, ale już na leczenie, a nie dopiero na diagnostykę.

Reklama

To jednak nie wszystko, bowiem nowy projekt zakłada rozszerzenie diagnostyki w ramach POZ w przypadku stanu przedcukrzycowego oraz nadczynności tarczycy.

Pacjenci z chorobami nerek również pod opieką POZ

Kolejną zmianą w ramach opieki koordynowanej jest opieka nad pacjentem nefrologicznym z przewlekłą chorobą nerek. W tym przypadku lekarz POZ będzie zobowiązany do ścisłej współpracy z nefrologiem, a pacjent uniknie wizyt od lekarza do lekarza.

To długo wyczekiwana zmiana, ponieważ choroby nerek mogą występować nawet u 4 mln Polaków, jednak zdiagnozowanych jest tylko 10 proc.  wszystkich chorych.

W Polsce choroby nerek najczęściej diagnozuje się dopiero wtedy, kiedy pacjent wymaga dializ z uwagi na stopień uszkodzenia nerek. Szersza diagnostyka w ramach przychodni POZ ma pozwolić na szybsze wykrywanie nieprawidłowości i wdrażanie odpowiedniego leczenia, by jak najpóźniej konieczne były dializy, które wiążą się z powikłaniami i niższym komfortem życia chorego.

Rewolucja w nocnej opiece zdrowotnej

Kolejną, bardzo dużą zmianą w systemie ochrony zdrowia jest rozszerzenie możliwości diagnostycznych lekarza w Nocnej i Świątecznej Opiece Zdrowotnej. Do tej pory zgłaszali się do niej pacjenci, którzy zachorowali w porze wieczornej i nocnej lub w dniu wolnym od pracy. Jeśli jednak ich stan zdrowia wymagał dodatkowych badań, chorzy i tak musieli trafić na SOR. Po zmianach lekarz z NiŚOZ będzie mógł zlecać badania diagnostyczne, takie jak morfologia, CRP a nawet testy COMBO.

Opieka koordynowana nie jest dla wszystkich

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2023 roku. Należy przypomnieć, że w ramach opieki koordynowanej lekarze mają już możliwość realizować dodatkowe świadczenia w zakresie kardiologii, endokrynologii, pulmonologii oraz leczenia cukrzycy.

Opieka koordynowana nie jest jednak dostępna w każdej placówce POZ. Tylko 30 proc. wszystkich podmiotów, które realizują podstawową opiekę zdrowotną zawarła umowę na opiekę koordynowaną i to właśnie w tych placówkach lekarze mają możliwość współpracować ze specjalistami, bez konieczności dodatkowych wizyt dla pacjenta.

CZYTAJ TAKŻE: 

Badania i diagnostyka zajmują tylko miesiąc. Zielona karta skraca kolejki

Nadchodzi rewolucja w leczeniu. Najszybciej odczują to pacjenci z nowotworami

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: świąteczna i nocna opieka zdrowotna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL