Nadchodzą zmiany w receptach na bezpłatne leki. Ułatwienie dla pacjentów

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt zmian, które dotyczą wystawiania recept na leki bezpłatne. Wprowadzone modyfikacje mają pozwalać na to, by również w trakcie wizyty prywatnej w gabinecie lekarskim pacjenci mogli otrzymywać receptę na darmowe leki. Zmieni się także zasada oznaczania recept dla dzieci oraz seniorów.

Zmiana w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej

Resort zdrowia zaproponował zmiany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych oraz w niektórych innych ustawach. Proponowane modyfikacje dotyczą uprawnień do wystawiania recept na refundowane leki, a także środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego czy wyroby medyczne przysługujące bezpłatnie osobom do ukończenia 18. roku życia albo po ukończeniu 65. roku życia.

Do tej pory ustawa przewidywała, że uprawnioną osobą do wystawienia recepty na darmowe leki jest pielęgniarka lub lekarz działający w placówkach, które posiadają kontrakt z NFZ. Recepta taka musiała być wystawiona w formie elektronicznej. 

Reklama

Na wizycie prywatnej brak recepty na darmowe leki

Pacjenci, którzy decydowali się na wizytę u specjalisty prywatnie, nie mogli korzystać z refundowanych leków. Jeśli wymagali leczenia, to, pomimo spełnionych kryteriów wiekowych, musieli opłacić lekarstwa w aptece bez żadnej zniżki. 

W związku z licznymi głosami przeciw tym praktykom resort postanowił zaproponować zmiany w ustawie. 

Receptę wystawi każdy upoważniony

Zmiana opierać się będzie o ustawę o refundacji oraz ustawę z 6 września 2001 roku o prawie farmaceutycznym, która jasno wskazuje, że osobą uprawnioną do wystawienia recepty jest osoba posiadająca prawo wykonywania zawodu medycznego, która, na podstawie przepisów o wykonywaniu tego zawodu, może recepty wystawiać. W myśl rozumienia tego zapisu taką osobą jest także lekarz, który wykonuje swoje obowiązki w gabinecie prywatnym, bez konieczności zakontraktowania z NFZ. 

Koniec z oznaczeniami na recepcie

Nowelizacja zakłada także, że lekarz nie będzie musiał pilnować odpowiedniego kodu na recepcie. Do tej pory był zobowiązany do odnotowania “DZ" lub “S", co odpowiada kategoryzowaniu recepty osobno dla dziecka, a osobno dla seniora. Zautomatyzowane systemy będą teraz odczytywały wiek pacjenta i tym samym zaliczały receptę do refundowanej. 

Resort zdrowia wyznaczył 10 dni na konsultacje publiczne nowelizacji ustawy. Ma ona wejść w życie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

CZYTAJ TAKŻE:

Prawo pacjenta do wyboru szpitala. Gdzie udać się ze skierowaniem?

Do tych specjalistów nie potrzebujesz skierowania. Wystarczy się zapisać

Po jakim czasie badanie medycyny pracy traci ważność? Kto za nie płaci? Sprawdź

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: e-recepta | leki na receptę | lekarstwa | lekarz specjalista
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL