Do tych zakupów dopłaci ci NFZ. Zobacz, ile możesz zaoszczędzić

Sprzęt ortopedyczny to wszystkie przedmioty niezbędne do samodzielnego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej, chorej lub w okresie rekonwalescencji. Zaliczają się do nich protezy, gorsety, kołnierze, obuwie ortopedyczne, kule, laski. Obejmują one również wózki inwalidzkie, balkoniki i podpórki, pełzaki, foteliki dla dzieci i indywidualne przedmioty pionizujące. Sprzęt ortopedyczny może być w całości lub częściowo refundowany przez NFZ. Wyjaśniamy komu i na jakich zasadach przysługuje zwrot kosztów i jak go uzyskać.

Dla kogo refundacja sprzętu ortopedycznego? Przepisy są jasne

Koniecznym warunkiem dla uzyskania zwrotu kosztów za przedmioty ortopedyczne jest posiadanie ubezpieczenia. Refundacja sprzętu ortopedycznego jest więc przewidziana dla pracowników, emerytów, rencistów i bezrobotnych pod warunkiem, że są zarejestrowani. Jeśli pracownik zgłosił członków swojej rodziny do ubezpieczenia i odprowadza za nich składkę, to im również przysługuje refundacja sprzętu ortopedycznego.  

Kiedy można starać się o refundację sprzętu?

Aby uzyskać refundację sprzętu ortopedycznego, należy posiadać zlecenie od lekarza na taki sprzęt. Mogą się o nie starać osoby starsze i niepełnosprawne, ale także osoby po operacjach, złamaniach, podczas rekonwalescencji lub niepełnosprawne tylko czasowo. Takie zlecenie ważne jest przez rok.  

Reklama

O dofinansowanie sprzętu ortopedycznego można się starać nie tylko w NFZ. Możliwe jest jego uzyskanie przez PFRON lub przez Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie. To dobre wyjście dla osób, które nie są w stanie sfinansować swojego sprzętu nawet przy dopłacie z NFZ. Różnicę pomoże wyrównać refundacja z PFRON.  

O ponowną refundację sprzętu ortopedycznego można się starać po upływie okresu używalności poprzedniego przedmiotu ortopedycznego (wózka, protezy, gorsetu itp.). Przykładowo dla wózka elektrycznego będą to 4 lata, a dla balkonika - 5 lat. 

Czytaj też: Zmiany w refundacji leków na nadciśnienie już obowiązują. Sprawdź, ile zyskasz

Ile wynosi refundacja sprzętu? 

Kwoty refundacji sprzętu ortopedycznego są dokładnie określone rozporządzeniem Ministra Zdrowia. Każdy przedmiot ortopedyczny ma swój kod i to on decyduje, czy dofinansowanie będzie wynosiło 100 proc. czy 70 proc. Przykładowo - dopłata do balkonika ortopedycznego wynosi 70 proc. i waha się od 150 lub 350 zł, w zależności od jego rodzaju. Wyjątkiem są balkoniki dla dzieci, których finansowanie wynosi 100 proc. Dopłata do wkładki ortopedycznej to 200 zł. Na wózek inwalidzki należy się stuprocentowa refundacja. Jej wysokość zależy od rodzaju wózka i wynosi od 600 do kilku tysięcy złotych. Całą tabelę z konkretnymi kwotami znajdziesz tutaj.  

Jak uzyskać refundację sprzętu? Jest prościej, niż było

Osoby ubezpieczone potrzebujące sprzętu ortopedycznego powinny udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza odpowiedniej specjalizacji. Lekarz pierwszego kontaktu ma prawo wystawiać zlecenia tylko na niektóre przedmioty. 

Na przedmioty ortopedyczne zlecenia wystawia ortopeda, neurolog, reumatolog, chirurg czy lekarz rehabilitacji. Dzięki systemowi elektronicznemu nie trzeba już wysyłać zlecenia do NFZ. Po potwierdzeniu zlecenia przez NFZ, zakupu sprzętu można dokonać w każdym sklepie ze sprzętem ortopedycznym i medycznym, który ma podpisaną umowę z NFZ. Potwierdzenie przekaże lekarz, znajdzie się ono również na Portalu Pacjenta.  

Źródła: nfz.gov.pl, Dziennik Ustaw, pfron.org.pl 

CZYTAJ TAKŻE: 

Tyle NFZ planuje wydać na leczenie naszych zębów. Nie wystarczy nawet na plombę

Sanatorium na ZUS można mieć szybciej i taniej niż na NFZ

Darmowe leki dla osób po 65 roku życia, dla dzieci i młodzieży

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL