Darmowe leki dla osób po 65. roku życia, dzieci i młodzieży. Ustawa czeka na podpis

Na podpis prezydenta czeka ustawa dotycząca darmowych leków dla osób po 65. roku życia oraz dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Nowe przepisy mają zostać wprowadzone w życie już od 1 września, jednak należy wiedzieć, że nie wszystkie leki będą darmowe, a żeby uzyskać bezpłatnie lek, recepta musi spełniać pewne warunki. Jakie?

Leki za darmo dla seniorów

Zapowiadana przez rząd ustawa zakłada, że z darmowych leków skorzysta nawet 16 mln Polaków, a liczba bezpłatnych farmaceutyków zostanie powiększona z 2 do 4 tysięcy. To efekt zmian wprowadzonych do projektu "Leki dla seniorów 75 plus".

Do tej pory z rządowego programu korzystało około 3 mln seniorów. Poszerzając odbiorców o dzieci i młodzież, bezpłatne leki będą dostępne dla około 15 mln osób.

Do tej pory na program darmowych leków, który obowiązuje od 2016 roku, rząd przeznaczył 4,5 mld złotych, z czego w 2022 roku ponad 800 mln złotych. Po wprowadzeniu aktualnych zmian, rocznie z budżetu państwa na finansowanie leków ma trafić blisko 2,5 mld złotych.

Reklama

Jak uzyskać darmowy lek w aptece?

Aby osoba po 65. roku życia, a także dziecko do 18. roku życia mogły skorzystać z bezpłatnego leku, musi zostać wystawiona odpowiednia recepta. Znajdzie się na niej specjalne miejsce na kod, w którym lekarz bądź inna osoba uprawniona do wystawienia recepty będzie musiał wpisać "S" lub "DZ", co oznacza seniora lub dziecko.

Nie wszystkie leki będą za darmo

Wprowadzone zmiany nie będą obejmowały wszystkich leków, w jakie będą zaopatrywali się seniorzy i opiekunowie dzieci. W aptece wciąż będzie trzeba zapłacić za:

  • leki przeciwbólowe bez recepty,
  • suplementy diety, 
  • preparaty witaminowe.

Lista leków bezpłatnych dla osób po 65. roku życia obejmuje m.in. leki na cukrzycę typu 2., alergie, depresję, chorobę zwrodnieniową stawów, miażdżycę. Dostępne mają być także antybiotyki, leki przeciwwirusowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Dla dzieci bezpłatne będą preparaty przeciwgrzybiczne, leki na alergie, atopowe zapalenie skóry, astmę, cukrzycę, choroby tarczycy.

Darmowe leki dla seniorów - od kiedy

Program bezpłatnych leków rozszerzony o osoby 65 plus oraz dzieci ma wejść w życie 1 września 2023 roku.

Refundacja tylko wybranych leków

Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji opublikowała rekomendowaną listę darmowych leków, na której znajdują się tylko wybrane preparaty, które będą dostępne całkowicie za darmo. Nie wszystkie leki będą bezpłatne, dlatego jeśli pacjenci leczą się preparatami spoza listy, będą musieli za nie płacić w aptece tak, jak dotychczas.

CZYTAJ TAKŻE:

Polacy wykupują ubezpieczenia od chorób. Ekspert zdradza, na co uważać

Sanatorium z ZUS można mieć szybciej i taniej niż na NFZ. Różnice są spore

Ważna zmiana dla pacjentów NFZ. Będą nowe zasady rejestracji do lekarzy

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL