Unikaj na kilka godzin przed badaniem USG. Wynik będzie wypaczony

USG to jedno z nieinwazyjnych badań, które pozwalają ocenić stan narządów wewnętrznych. Przygotowanie do USG jamy brzusznej warto rozpocząć już dzień przed badaniem. O czym należy pamiętać przed badaniem ultrasonografem? Czy na USG trzeba być na czczo? Odpowiadamy.

Co wykrywa USG jamy brzusznej?

Ultrasonografia to metoda badania wykorzystująca ultradźwięki do "oglądania" wnętrza ludzkiego ciała. Dźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości są wysyłane z głowicy urządzenia, a następnie odbijają się od tkanek i wracają do głowicy. Program komputerowy zamienia odebrane sygnały na obraz widoczny na ekranie. 

W zależności od gęstości danej tkanki pojawiają się różne odcienie szarości. Te różnice pozwalają na określenie, z jakimi zmianami mamy do czynienia, jeśli badanie wykryje torbiel lub guz. 

Co może wykryć i określić USG jamy brzusznej? Przede wszystkim: 

Reklama
  • wielkość, budowę i strukturę narządów,
  • torbiele, guzy, narośle,
  • stany zapalne otrzewnej,
  • uszkodzenia wątroby,
  • złogi i kamienie w nerkach, moczowodach i pęcherzyku żółciowym,
  • poparzenia narządów wewnętrznych.

USG jamy brzusznej daje lekarzom szybki wgląd w to, co dolega np. ofiarom wypadków. Badanie pomaga w wykryciu uszkodzeń, zgnieceń, krwotoków czy pęknięcia śledziony. 

Jak przygotować się do USG jamy brzusznej?

Zalecenia przed badaniem USG mają przygotować organizm do badania i zapewnić idealne warunki do obrazowania. Przy USG jamy brzusznej najważniejsze jest to, co trafia do przewodu pokarmowego. Zalegająca w żołądku treść i nagromadzone gazy wpływają na uzyskany obraz i utrudniają diagnozę. Do tego mogą powodować fałszywe objawy, które będą spowodowane niestrawnością, a nie ewentualną chorobą.

Żeby wyniki USG brzucha były jak najbardziej wiarygodne, najlepiej dobę przed badaniem wprowadzić dietę lekkostrawną. Dobrze sprawdzą się mniejsze posiłki bogate w świeże warzywa i owoce, a także chude mięso. Warto sięgnąć po produkty bogate w błonnik, które pozwolą oczyścić jelita z zalegających resztek. Na dzień przed badaniem należy unikać potraw, które powodują wzdęcia.

Jeśli są produkty, które tolerujemy gorzej i częściej mamy po nich niestrawność czy inne kłopoty żołądkowe (kiszonki, nabiał, surowe ryby), to ich także najlepiej unikać w ciągu ostatnich godzin przed terminem USG. Przed samym badaniem nie zaszkodzi przyjęcie leków na wzdęcia dostępnych bez recepty. Pamiętajmy, żeby nie przekraczać dawki zalecanej dla danej osoby w ulotce dołączonej do opakowania.

Przez ile nie oddawać moczu przed USG brzucha?

Jednym z narządów badanych podczas USG brzucha jest pęcherz. Aby uzyskać odpowiedni obraz, musi być on napełniony. Zalecenia dotyczące ultrasonografii jamy brzusznej mówią, żeby w ciągu przedostatniej godziny przed badaniem wypić 1-1,5 l wody i nie oddawać moczu aż do badania. 

Są to dane ogólne, każdy organizm ma w tym zakresie indywidualne predyspozycje. Delikatny ucisk na pęcherz, który sygnalizuje, że czas odwiedzić toaletę, w przypadku USG jest pożądany i potwierdza, że właściwie przygotowaliśmy się do badania.

Czego nie wolno jeść przed USG jamy brzusznej?

Już dzień przed badaniem warto wprowadzić w życie dietę lekkostrawną, unikając produktów, które powodują wzdęcia, gazy i są trudne do strawienia. Do potraw i produktów, których lepiej unikać przed USG jamy brzusznej, zaliczymy:

  • groch, kapustę i fasolę, 
  • tłuste mięsa i sosy,
  • napoje gazowane.

Sama ultrasonografia jamy brzusznej jest wykonywana na czczo. Pacjent powinien powstrzymać się od jedzenia i picia na minimum 5 godzin przed badaniem. Jedynym dozwolonym płynem jest woda niegazowana, którą ugasimy pragnienie i napełnimy pęcherz.

W dzień badania przyjmujemy wszystkie przepisane leki. Warto jednak wziąć ze sobą listę i pokazać ją lekarzowi, który przeprowadzi badanie. Należy powstrzymać się od spożycia alkoholu co najmniej 48 godzin przed USG, a na godzinę przed wejściem do gabinetu zabronione jest żucie gumy i palenie papierosów.

Gdzie wykonać USG jamy brzusznej?

W przypadku wystawienia skierowania USG jamy brzusznej można wykonać na NFZ. Badanie jest jedną z podstawowych metod obrazowania w diagnostyce, skierowanie może wystawić lekarz rodzinny. Same ultrasonografy są w prawie każdej placówce medycznej, a terminy oczekiwania nie powinny być dłuższe niż 2-3 tygodnie.

Jeśli zależy nam na czasie, to USG brzucha możemy również wykonać prywatnie. Wtedy często znajdziemy termin nawet tego samego dnia, a ceny, w zależności od placówki, wahają się w granicach 150-300 zł.

CZYTAJ TAKŻE: 

Jakie badania wykonywać raz w roku?

Nawet kilkaset złotych oszczędności na jednym badaniu. Sprawdź, co ci przysługuje

Jakie badania powinna wykonać kobieta po 30. roku życia?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: USG
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL