Badania dla wszystkich kierowców. Unia Europejska zmienia przepisy

Początkowe założenia dotyczyły przede wszystkim seniorów – osoby po 70. roku życia miały być poddawane badaniom pod kątem zdolności do prowadzenia pojazdów. Fala krytyki związana z dyskryminacją osób starszych sprawiła, że Unia Europejska zmienia przepisy i jasno daje do zrozumienia, kto zatem musi przejść badania, by utrzymać prawo jazdy. Jakie zmiany szykują się dla kierowców?

Zwiększenie bezpieczeństwa na drogach

"Wizja zero" to projekt, który zakłada, że poprzez wprowadzone regulacje, zmniejszy się liczba wypadków samochodowych, a tym samym zwiększy się bezpieczeństwo na drogach. W pierwotnym założeniu Komisja Europejska chciała wprowadzenia obowiązkowych badań lekarskich dla wszystkich kierowców, którzy ukończyli 70. rok życia. Miało to zmniejszyć liczbę wypadków śmiertelnych, a także zweryfikować uprawnienia do kierowania pojazdami pod kątem sprawności fizycznej oraz predyspozycji psychologicznych.

Badania miały przede wszystkim określić sprawność umysłową kierowcy, refleks, orientację oraz zdolność do podejmowania decyzji i logicznego myślenia.

Reklama

Równocześnie seniorzy mieli być badani pod kątem zdrowia fizycznego oraz oceny, czy nie występują u nich choroby uniemożliwiające prowadzenie pojazdu.

Unia Europejska zmienia zasady. Badania dla wszystkich

Propozycja UE spotkała się z dużą falą krytyki oraz zarzutem o dyskryminację seniorów, dlatego założenia się zmieniły: badania lekarskie będą dla wszystkich kierowców i mają na celu sprawdzić sprawność fizyczną i psychiczną do prowadzenia pojazdów.

W mocy pozostanie także czasowe wydawanie prawa jazdy i będzie to okres 15 lat.

Aktualnie nie istnieje żadna górna granica wieku, do której można prowadzić pojazdy. Badania wskazują jednak, że największe zmiany w sprawności umysłowej zachodzą u osób 50-60 lat - pogarsza się czas reakcji oraz umiejętność podejmowania szybkich decyzji. Wśród przyczyn wypadków komunikacyjnych z udziałem seniorów, najczęściej pojawiają się: brak prawidłowej oceny odległości, spowolniony refleks, zwężenie pola widzenia.

Kto może stracić prawo jazdy? Przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów

Przepisy jasno określają, jakie choroby są przeciwwskazaniem do prowadzenia pojazdów. Niektóre problemy zdrowotne, chociaż nie są ujęte w przepisach, również pogarszają sprawność osoby za kierownicą.

Za najczęstsze przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów zalicza się:

  • znaczny ubytek słuchu,
  • znaczne pogorszenie wzroku i widzenia peryferyjnego,
  • problemy neurologiczne (na przykład przebyty udar lub wylew),
  • choroby stawów (na przykład reumatoidalne zapalenie stawów),
  • poważne kłopoty z koncentracją i pamięcią,
  • chroniczne zmęczenie i senność,
  • zaburzenia psychiczne.

Wśród chorób, które mogą być przeciwwskazaniem do prowadzenia pojazdów mechanicznych, wymienia się także choroby sercowo-naczyniowe, cukrzycę oraz padaczkę.

Utrata prawa jazdy ze względu na stan zdrowia

Wprowadzone przez Unię Europejską zmiany będą obowiązywały każdego kierowcę, który ubiega się o prawo jazdy lub wnioskuje o jego przedłużenie. Początkowo UE chciała, by osoby po 70. roku życia i starsi stawiali się na kontrolę co 5 lat. W przeciwnym razie ich prawo jazdy straciłoby ważność

Jeśli kierowca nie podda się wymaganym badaniom, musi dobrowolnie zrezygnować z prawa jazdy. Jeśli przeprowadzone badania przejdzie niepomyślnie - wówczas utraci to prawo na mocy urzędowej.

CZYTAJ TAKŻE:

Częste deja vu i "wyłączanie się"? Objawy wskazują na chorobę mózgu

Gdy ciało rusza się mimowolnie. Tiki nerwowe mogą zdradzać chorobę lub zwykłe zmęczenie

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: prawo jazdy a choroby | choroby przewlekłe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL