Częste deja vu i "wyłączanie się"? Objawy wskazują na chorobę mózgu
Większość osób kojarzy jeden typ padaczki, w którym chory nagle pada na ziemię, sztywnieje, a następnie pojawiają się drgawki. Jest to najpopularniejszy obraz epilepsji, jednak nie oznacza to, że jedyny. Padaczka może mieć bardzo wiele twarzy, czasami przejawia się tak skrycie, że ciężko jest ją zauważyć. Jakie są nietypowe objawy padaczki? Wyjaśniamy.
Czy padaczka może przebiegać bez drgawek? Tak! Jest to tak zwana padaczka nieświadomości. Napady w tym typie padaczki są często bardzo trudne do uchwycenia, ponieważ w ich trakcie osoba na kilka lub kilkanaście sekund traci świadomość. Wtedy zazwyczaj “wyłącza się", patrzy się w przestrzeń, nie reagując zupełnie na to, co się dzieje dookoła. Nie towarzyszą temu typowe dla padaczki drgawki czy inne objawy, jak sztywnienie mięśni czy mimowolne oddawanie moczu. Takie napady występują najczęściej u dzieci między czwartym a dziesiątym rokiem życia. Dobrą wiadomością jest fakt, że większość dzieci wyrasta z nich w trakcie okresu dojrzewania. Ich kontrolę można uzyskać również dzięki stosowaniu leków przeciwpadaczkowych, przede wszystkim etosuksymidu, który jest dedykowany w terapii tego typu napadów.
Deja vu to pospolita nazwa na uczucie, że sytuacja aktualnie doświadczana wydarzyła się już wcześniej, w bliżej nieokreślonej przeszłości. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że deja vu może być jednym z objawów padaczki. Pojawia się ono szczególnie często u osób z padaczką skroniową. Jest to typ padaczki, w której źródło wyładowań znajduje się w obrębie płata skroniowego, hipokampa lub ciała migdałowatego. Są to struktury odpowiedzialne m.in. za pamięć, rozpoznawanie twarzy, orientację przestrzenną i odczuwanie emocji. Deja vu najczęściej współwystępuje z innymi objawami padaczki, jednak czasem może być jedynym jej symptomem. Dlatego nawracające, pojawiające się wyjątkowo często deja vu powinny skłonić do wizyty u neurologa.
W trakcie napadów padaczkowych mogą pojawić się również zaburzenia ze strony narządów zmysłów. Są one typowe dla padaczek ogniskowych, gdy centrum wyładowań znajduje się w pobliżu obszarów mózgu odpowiadających za odbiór bodźców zmysłowych. W ich przebiegu może dochodzić do:
- zaburzeń wzroku, objawiających się m.in. obecnością w polu widzenia błysków światła, widzeniem “jak w kalejdoskopie", wibrowaniem obrazu, halucynacjami wzrokowymi, zmianą wyglądu, kształtu lub koloru przedmiotów dookoła chorego;
- zaburzeń słuchu, pojawiają się wtedy halucynacje słuchowe, chory może słyszeć gwizdy lub piski, które nie mają swojego źródła w otoczeniu;
- zaburzeń węchu i smaku, chory może odczuwać “dziwny" lub “nieprzyjemny" posmak w ustach, czasami dochodzi do chwilowej utraty smaku;
- zaburzeń równowagi, które najczęściej objawiają się trudnościami z jej utrzymaniem i częstszymi upadkami.
Napad padaczkowy niekiedy bardzo ciężko odróżnić od omdlenia spowodowanego inną przyczyną. Dzieje się tak w przypadku padaczki atonicznej, w której chory nagle traci napięcie mięśniowe i gwałtownie upada. Taki upadek może być groźny w skutkach, ponieważ niekiedy prowadzi do poważnych urazów głowy. Ponadto chory traci przytomność, którą odzyskuje po kilku lub kilkunastu sekundach.
Część chorych przed napadem padaczkowym doświadcza tzw. objawów zwiastujących. U każdej osoby mogą one wyglądać inaczej. Niektórzy mają kłopoty z koncentracją, znalezieniem słów lub czują niepokój bez wyraźnej przyczyny. Inni przed napadami słyszą ten sam dźwięk lub skarżą się na dziwne uczucie “motyli w brzuchu". Czasem czują się tak, jakby znajdowali się pod wodą, lub zapominają, gdzie aktualnie są. Niekiedy przed napadem pojawia się zespół “Alicji w Krainie Czarów", w którym wszystko dookoła wydaje się choremu zniekształcone, zbyt małe lub zbyt duże.
Co robić w trakcie napadu padaczkowego? W pierwszej kolejności zapewnij choremu komfort i bezpieczeństwo. Usuń z jego zasięgu wszystkie przedmioty, które mogą stanowić zagrożenie. Nie próbuj również unieruchamiać chorego i powstrzymywać napadu, ponieważ rozpoczętego epizodu padaczki nie da się zatrzymać. W razie potrzeby rozwiąż tej osobie krawat lub poluzuj kołnierzyk, nie wkładaj również niczego do ust poszkodowanego. Gdy drgawki się skończą, daj choremu odpocząć. Ułóż go w pozycji bezpiecznej na boku i kontroluj jego oddech.
Profesjonalna pomoc medyczna jest potrzebna choremu, jeśli:
- atak trwa dłużej niż 5 minut, bądź gdy chory między jednym a drugim napadem nie odzyskuje przytomności;
- osoba po napadzie przez kilka minut nie odzyskuje przytomności;
- osoba po napadzie nie oddycha lub ma wysoką gorączkę;
- napad wystąpił u chorego na cukrzycę lub kobietę w ciąży;
- chory w wyniku napadu doznał urazu bądź istnieje podejrzenie urazu;
- atak padaczkowy pojawił się u tego chorego po raz pierwszy.
CZYTAJ TAKŻE:
Tiki nerwowe mogą zdradzać chorobę lub zwykłe zmęczenie
Ma 35 lat i od dwóch lat choruje na alzheimera. Takich jak on jest więcej