Pytania o badania. Kiedy i komu można pobrać krew z palca?

W cyklu "Pytania o badania" prezentujemy najczęściej zadawane pytania dotyczące badań laboratoryjnych, tego, kiedy powinno się je robić, jak się do nich przygotować, co mogą wykazać i jak zrozumieć swoje wyniki. Rozwiewamy wątpliwości pacjentów i rozprawiamy się z powszechnymi mitami. Dziś odpowiadamy na kolejne pytania dotyczące badania krwi z palca. Kiedy i komu można pobrać krew z palca, a kiedy takie badanie jest niewskazane? Wyjaśnia Aleksandra Filec - analityk medyczny w pracowni mikrobiologii i biotechnolog.

Pobranie krwi - do jakich badań pobranie krwi żylnej?

Krew, którą zwykle pobiera się do badania, to krew żylna. Najczęściej pobierana jest z żyły łokciowej, choć istnieje oczywiście możliwość pobrania jej z innych żył w ciele. Krew, którą pobiera się do badania, nabiera się do plastikowych probówek, których wnętrze pokryte jest różnymi substancjami, w zależności od tego, co chcemy zbadać. Krwi żylnej używa się jako wyznacznika do tworzenia tzw. zakresów referencyjnych, czyli wartości odniesienia, które pojawiają się na wynikach. Niektóre badania muszą być wykonywane z krwi żylnej. Należą do nich m. in.:

Reklama
  • wapń zjonizowany,
  • elektrolity,
  • czasy krzepnięcia,
  • grupa krwi.

Ponadto, zalecenia związane z pobieraniem krwi mówią o tym, że pobieranie krwi do badań należy zawsze dokonać z żyły, o ile to tylko możliwe. Zatem należy uznać pobranie krwi żylnej jako preferowaną metodę pobierania krwi do badań.

Pobranie krwi - kiedy można pobrać ją z palca?

Krew z palca to tzw. krew włośniczkowa, która płynie w bardzo cienkich naczyniach włosowatych, będących połączeniem żyłek i małych tętnic, w związku z tym krew włośniczkową stanowi swego rodzaju mieszanka krwi żylnej i tętniczej. Pobierana jest do badań w trzech przypadkach:

  • kiedy nie można pobrać krwi żylnej/pobranie jest utrudnione (w przypadku noworodków i niektórych niemowląt),
  • kiedy pobiera się krew do badania gazometrii,
  • gdy pobiera się krew do tzw. szybkich testów kasetkowych, np. na Helicobacter.

Krew włośniczkowa ma nieco inny skład od krwi żylnej, np. różni się nieznacznie ilością hemoglobiny i liczbą leukocytów, a także liczbą płytek krwi , co jednak może mieć przełożenie na interpretację wyników badania morfologii krwi. Ponadto, krew włośniczkowa może podczas pobrania zanieczyścić się płynem międzykomórkowym i płynem z wnętrza komórek, co może zmienić proporcje składników krwi do osocza. Dlatego, nie licząc pojedynczych przypadków, krew do badań powinna być pobierana z żyły.


CZYTAJ TAKŻE: 

Pytania o badania. Czy mocz do badania musi być z rana? Czy są od tej reguły wyjątki?

Podstawowe badanie, gdy ciągle jesteś zmęczony. Powie wiele o twoim zdrowiu

Metabolizm zwalnia, rośnie ryzyko chorób. Po 40. urodzinach te badania rób raz w roku

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: badanie krwi | pobieranie krwi | morfologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL