Znalazłeś na ciele kleszcza? Tak sprawdzisz, czy zaraził cię boreliozą

Sezon na kleszcze zaczyna się w momencie, gdy temperatura podnosi się do 5°C. Wtedy owady budzą się z zimowej hibernacji i zaczynają szukać żywiciela. Wraz z natężeniem aktywności kleszczy, pojawia się coraz więcej pytań dotyczących boreliozy. Objawy choroby są dość niespecyficzne, więc jedynym pewnym sposobem na jej zdiagnozowanie, jest zbadanie przeciwciał we krwi. Ile kosztuje badanie, dzięki któremu można wykryć chorobę? Kiedy można je zrobić? Odpowiadamy.

Borelioza - dlaczego jest taka groźna?

Borelioza to choroba przenoszona przez kleszcze. Owady mogą wczepić się w każdą część ciała człowieka. Jednak najczęściej wybierają punkty, w których skóra jest cieńsza i delikatniejsza, na przykład pachwiny, szyję, skórę głowy, pępek, stopy lub kostki. Po usunięciu kleszcza warto się przebadać i sprawdzić, czy doszło do zakażenia boreliozą.

Kleszcze mogą przenosić choroby takie jak: gorączka plamista, babeszjoza, czy ehrlichioza. Jednak to borelioza jest najpoważniejszą z nich. Zakażenie bakteriami może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Borelioza zaburza pracę serca, a także jest przyczyną problemów neurologicznych oraz zapalenia stawów.

Reklama

Borelioza – objawy. Jak sprawdzić, czy doszło do zakażenia?

Borelioza jest skutkiem ukąszenia przez kleszcza, który był zarażony bakteriami Borrelia burgdorferi. Chorobę można rozpoznać po charakterystycznych symptomach, sygnalizujących wczesne stadium infekcji. Objawy boreliozy pojawiają się w trakcie kilku dni, ale i nawet tygodni od momentu zakażenia.

Do pierwszych objawów boreliozy można zaliczyć:

  • rumień wędrujący: czerwona plamka wypełniona w środku, która pojawia się w miejscu ukąszenia o średnicy od kilku do nawet kilkunastu centymetrów,
  • ból głowy i mięśni,
  • osłabienie,
  • gorączka,
  • uczucie sztywności szyi.

Późna infekcja boreliozą charakteryzuje się następującymi symptomami:

  • czerwone plamy lub guzki na skórze,
  • zaburzenie rytmu serca i ból w klatce piersiowej,
  • drgawki, zawroty głowy i zaburzenie widzenia,
  • trudności z oddawaniem moczu.

Czytaj również: Delfin, wilk, lew, a może niedźwiedź? Oto co daje ci znajomość twojego chronotypu

Czy badanie na boreliozę jest na NFZ?

Widząc jakiekolwiek oznaki zakażenia lub rejestrując uprzednio ukąszenie kleszcza, należy udać się do lekarza. Wykona badania diagnostyczne, które zweryfikują, czy doszło do zakażenia. Najczęściej wykonywanym jest test diagnostyczny dla boreliozy ELISA.

Test na boreliozę ELISA wykrywa przeciwciała dla bakterii Borrelia burgdorferi. Następnie lekarz zleca badania potwierdzające – Western Blot lub PCR. Są one wykonywane, jeśli wynik testu ELISA IgM i IgG będzie graniczny lub pozytywny. W przypadku wyniku ujemnego lekarz może stwierdzić, że nie ma zagrożenia infekcją. 

Warto od razu wyjaśnić, co to jest IgG i IgM w boreliozie. Przeciwciała IgM są wykrywane po upływie 3-4 tygodni od zakażenia, ich największe natężenie przypada na 6-8 tydzień, a całkowicie znikają po 4-6 miesiącach. Prawidłowe stężenie to od 0,4 do 2,8 g/l. Natomiast IgG wykrywa się po miesiącu od zakażenia, po upływie 6-8 tygodni. IgG może utrzymywać się w krwi przez lata.

Jak przygotować się do badania na boreliozę?

Do badania na boreliozę należy podejść na czczo. Badany nie powinien spożywać posiłków i napojów takich jak kawa, mleko, czy słodzonych na ok. 12 godzin przed pobraniem krwi. Do wykonania badania w punkcie diagnostycznym będzie potrzebny dowód osobisty.

Czytaj również: Wysoki poziom kortyzolu nie boli, ale wysyła sygnały. Widać je na karku i twarzy

Ile kosztuje badanie na boreliozę IgG i IgM?

Stawki są ustalane przez konkretne laboratorium diagnostyczne, jednak cena powinna zmieścić się w przedziale od 170 do 300 złotych. Badanie nie jest refundowane przez NFZ, chyba że skierowanie wypisze specjalista. Cena za test immunoenzymatyczny ELISA w klasie IgG i IgM to ok. 129 złotych. 

Czytaj również:

Ile kroków robić, by żyć dłużej? 

Naukowcy: 500+ dziennie wystarczy

Lekarze: Codziennie powinniśmy myć tylko trzy części ciała. Jakie?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: borelioza | borelioza leczenie | borelioza badania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL