Na czym polega bronchoskopia?

Bronchoskopia to wziernikowanie tchawicy i oskrzeli wykonywane za pomocą przyrządu zwanego bronchoskopem, które skutecznie uzupełnia prześwietlenie klatki piersiowej.

Przez gardło zostaje wprowadzony rodzaj elastycznej rurki wyposażonej w soczewki, czyli bronchoskop. Jeżeli posiada dokładniejsze urządzenia optyczne nazywa się go bronchofiberoskopem. Mogą one posiadać dodatkowe wyposażenie, takie jak kleszczyki, cewnik, szczoteczki, które umożliwią pobranie wycinka tkanki bądź wydzieliny z drzewa oskrzelowego.

W jakim celu stosuje się bronchoskopię?

Dzięki bronchoskopii można uzyskać wycinek lub wydzielinę oskrzelową do badania histopatologicznego, bakteriologicznego i cytologicznego. Przede wszystkim jednak bronchoskopia to ważny element diagnostyki w chorobach takich jak kaszel, duszność i nawracające zapalenia płuc czy krwioplucie. 

Reklama

Dzięki bronchoskopii lekarz jest w stanie ocenić stan strun głosowych, tchawicy i całego układu oskrzelowego. To bronchoskopia pozwala na podjęcie konkretnych działań leczniczych, takich jak np. odsysanie wydzieliny z oskrzeli u chorych, którzy mają trudności z jej odkrztuszaniem lub konieczność usunięcia ciała obcego albo udrożnienie zwężonego oskrzela. 

Niektórzy wykorzystują też bronchoskopię dla przeprowadzania termoplastyki mięśni oskrzeli, co stosuje się w leczeniu ciężkiej astmy. Można też za pomocą bronchoskopu wszczepiać zastawki u chorych z rozedmą.

Jak przygotować się do bronchoskopii?

Na sześć godzin przed zabiegiem nie można przyjmować posiłków, a pół doby poprzedzające bronchoskopię obowiązuje zakaz palenia.

 

 

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL