Nie tylko niedobór magnezu i zespół cieśni nadgarstka. Dlatego ręce drętwieją?

Dlaczego ręce drętwieją? Najczęstszą przyczyną jest utrzymywanie rąk w niewygodnej pozycji lub ucisk wywierany na ręce, np. podczas snu. Drętwienie może być też reakcją na silny stres. Nieco rzadziej jest to objaw choroby (np. zespołu cieśni nadgarstka) lub niedoborów (np. magnezu). Z lekarzem należy się skonsultować, jeśli drętwienie nawraca lub długo się utrzymuje. Poniżej wymieniamy kilka najczęstszych przyczyn drętwienia rąk, już z wyłączeniem szkodliwych nawyków.

Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka to powszechne schorzenie, dlatego bardzo możliwe, że to właśnie ono odpowiada za to, że ręce ci drętwieją. Jest spowodowane przez ucisk obrzękniętego lub pogrubiałego więzadła poprzecznego kanału nadgarstka na nerw pośrodkowy, który, obok nerwu promieniowego i łokciowego, jest odpowiedzialny za unerwienie czuciowe i ruchowe dłoni. Ucisk na nerw wywołuje zaburzenia przewodzenia impulsów nerwowych, które objawiają się jako drętwienie w obrębie dłoni. Mrowienie i drętwienie zwykle dotyczą kciuka i palców - wskazującego, środkowego oraz połowy palca serdecznego, ale nie małego. Sprawdź, czy zespół cieśni nadgarstka dotyczy też ciebie i wykonaj test.

Reklama

Rwa barkowa

Rwa barkowa, zwana też ramienną, zaliczana jest do korzeniowych zespołów bólowych. Wywołana jest uciskiem bądź podrażnieniem nerwów splotu ramiennego. Głównym objawem rwy barkowej jest silny ból karku i ramienia, który może promieniować wzdłuż całej kończyny górnej, do palców oraz na obręcz barkową z przodu (klatka piersiowa) i z tyłu (łopatka, grzbiet). Osób z rwą barkową dotyczą zaburzenia czucia w postaci mrowienia i drętwienia palców u rąk, napięcia i przykurcze mięśni oraz osłabienie siły mięśniowej kończyn górnych. Najczęstszą przyczyną dolegliwości jest dyskopatia w odcinku szyjnym, do której dochodzi w wyniku urazu przeciążeniowego lub choroby zwyrodnieniowej.

Niedobory witamin i składników mineralnych

Czego może brakować organizmowi, że drętwieją nam ręce? Możliwości jest kilka. Jeśli chodzi o witaminy, na pierwszy plan wysuwają się witaminy z grupy B, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, biorące udział w przewodzeniu impulsów nerwowych. Za drętwienie rąk z tej grupy witamin odpowiada zwykle niedobór witaminy B1, witaminy B6, witaminy B12 i kwasy foliowego. Osłabienie mięśni, mrowienie i drętwienie kończyn, problemy z koordynacją ruchową i chodzeniem mogą być też objawem niedoboru witaminy E - witaminy, która kojarzona jest przede wszystkim z jej oddziaływaniem na skórę. Drętwienie rąk może również świadczyć o niedoborze magnezu (to jeden z najczęściej obserwowanych objawów), niedoborze potasu, a także niedoborze wapnia. Więcej na temat drętwienia rąk a niedoborów piszemy TUTAJ

Stres

Dla niektórych zaskoczeniem może być, że na liście możliwych przyczyn drętwienia rąk znalazł się stres. Jednak długotrwała ekspozycja na stres jak najbardziej może być przyczyną mrowienia i drętwienia tej części ciała. Przewlekły stres powoduje, że mięśnie są w stanie ciągłego napięcia i gotowości. Wpływa też na tętnice. Wszystko to może przełożyć się na ograniczenie przepływu krwi do rąk, co może również powodować nieprzyjemne uczucie w rękach.

Udar mózgu

Udar mózgu to zagrażający życiu stan, w którym dochodzi do obumarcia części mózgu w wyniku zatrzymania dopływu krwi do jego tkanek. Najczęstszą, dotykającą ok. 85-90 proc. chorych, postacią udaru mózgu jest udar niedokrwienny, który polega na zablokowaniu naczynia krwionośnego w mózgu, zazwyczaj w wyniku miażdżycy lub zakrzepu pochodzącego z innej części ciała. U osoby z udarem mogą wystąpić: kłopoty z mówieniem i rozumieniem tego, co mówią inni, niedowłady lub zaburzenia czucia w postaci drętwienia twarzy, kończyny dolnej i górnej, w tym dłoni, problemy z widzeniem w jednym lub obu oczach, ból głowy, kłopoty z chodzeniem. W udarze najważniejszy jest czas. W przypadku zaobserwowania symptomów, które mogą świadczyć o udarze, należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe.

Neuropatia cukrzycowa

Przez neuropatię cukrzycową rozumie się zaburzenia funkcji nerwów obwodowych pod wpływem długotrwałej hiperglikemii. To najczęściej występujące powikłanie cukrzycy. Jak wskazują lekarze, najczęściej spotykaną postać neuropatii w przebiegu cukrzycy jest uogólniona neuropatia somatyczna (dotyczy ok. 40 proc. pacjentów). Klinicznie przyjmuje postać dystalnej, symetrycznej, czuciowo-autonomiczno-ruchowej polineuropatii cukrzycowej. Objawy tego stanu to m.in. uczucie zdrętwienia i inne formy osłabionego czucia w obrębie kończyn i tułowia, problemy w poruszaniu kończynami, palący, strzelający, kłujący lub przeszywający ból, zmienione odczuwanie temperatury wywołujące dyskomfort czy przeczulica, czyli nadwrażliwość na różnorakie bodźce bólowe.  

Stwardnienie rozsiane

Stwardnienie rozsiane (SM) to przewlekła choroba zapalno-demielinizacyjna ośrodkowego układu nerwowego. Układ odpornościowy atakuje warstwę ochronną nerwów - mielinę, powodując problemy z komunikacją między mózgiem a resztą ciała. SM w większości rozpoznawane jest u młodych dorosłych. Częściej dotyczy kobiet. Nazywane jest "chorobą o tysiącu twarzy", bo u każdego może przebiegać inaczej. Symptomy zależą od obszaru, w którym doszło do uszkodzenia nerwów. Do najczęstszych objawów stwardnienia rozsianego zalicza się: zaburzenia widzenia, zaburzenia czucia, w tym mrowienie i drętwienie rąk, nóg, palców i twarzy, kłujący ból, wrażenie przebiegającego prądu wzdłuż kręgosłupa i kończyn, przewlekłe zmęczenie, problemy ze skupieniem się, pamięcią oraz zaburzenia równowagi.

CZYTAJ TAKŻE: 

Smartfon i komputer mogą zrujnować kręgosłup. Coraz więcej osób zmaga się z techniczną szyją

Pięć najgorszych nawyków, które niszczą twoje stawy

Endoproteza. W przyszłości może dotyczyć większości społeczeństwa

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: drętwienie rąk | drętwienie rąk przyczyny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL