Pierwsze objawy SM są dyskretne. Aktorkę choroba skazuje na wózek inwalidzki

Początkowo objawy są mało charakterystyczne, a pacjenci uważają, że są wynikiem przemęczenia, przepracowania czy nawet nieodpowiedniej diety lub są spowodowane niedoborem witamin. Choroba jednak postępuje i z czasem sprawia, że pacjenci nie mogą poruszać się samodzielnie. Z okazji Światowego Dnia Stwardnienia Rozsianego, który obchodzony jest 30 maja, przypominamy najczęstsze objawy choroby, na którą na świecie choruje ponad 2,6 mln ludzi.

Stwardnienie rozsiane to choroba układu nerwowego

Stwardnienie rozsiane to choroba, której podłożem jest zapalenie komórek nerwowych, ich demielinizacja i zwyrodnienie. Choroba klasyfikowana jest jako autoimmunologiczna, a jej jednoznaczna przyczyna nie jest do końca poznana.

Uszkodzeniu ulegają osłonki mielinowe komórek nerwowych, które są odpowiedzialne za prawidłowe przekazywanie impulsów nerwowych. Objawy chorobowe są uzależnione od tego, która część mózgu została zajęta zapaleniem oraz w jakim stopniu. W miejscu, w którym doszło do zapalenia, powstają stwardniałe blizny - stąd nazwa "stwardnienie rozsiane".

Reklama

Na początku choroby jest jeden objaw

Początkowo choroba nie daje typowych objawów, które mogłyby wskazywać na procesy zapalne. U pacjentów ze stwardnieniem rozsianym często pojawia się pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego i zazwyczaj jest to pierwszy objaw.

To, co może zacząć niepokoić, to zaburzenia czucia w obrębie kończyn. Mogą być to drętwienia, mrowienia lub zmienione wrażenie czuciowe, inne odczuwanie bólu czy nawet temperatury.

Niepokojące objawy pochodzące z głowy

Zdecydowanie niepokoić powinny objawy typowo neurologiczne, takie jak zaburzenia widzenia, podwójne widzenie lub mroczki przed oczami.

U osób chorujących na stwardnienie rozsiane pojawiają się zawroty głowy, przewlekłe zmęczenie a także problemy ze snem. To wczesne objawy choroby, które powinny być jak najszybciej skonsultowane z lekarzem, by wykluczyć lub potwierdzić diagnozę i rozpocząć odpowiednie leczenie.

Christina Applegate skarżyła się na mrowienie rąk

W sierpniu 2021 roku u znanej aktorki, Christiny Applegate, znanej z takich seriali jak "Świat według Bundych" czy "Już nie żyjesz", potwierdzono stwardnienie rozsiane.

W późniejszych wywiadach aktorka przyznała, że w trakcie zdjęć do tanecznej sceny w serialu "Już nie żyjesz", kobieta miała bardzo duży problem z utrzymaniem równowagi. Uważała jednak, że jest to wina przepracowania i zmęczenia. Następnym objawem było uczucie mrowienia rąk, które zbagatelizowała. "Żałuję, że nie zwróciłam na to uwagi. Ale kim ja jestem, żeby to wiedzieć?" - mówiła w rozmowie z "New York Times".

Aktorka, dwa lata od diagnozy, porusza się o lasce jednak zdarzają się takie dni, kiedy Christina musi używać już wózka inwalidzkiego.

Inne objawy stwardnienia rozsianego

Wraz z postępem choroby, pacjentom doskwierają nowe objawy, które z czasem uniemożliwiają im samodzielne funkcjonowanie. Do takich objawów stwardnienia rozsianego zalicza się:

  • zaburzenia mowy - bełkotanie, spowolnienie, 
  • objaw Lhermitte'a - nieprzyjemne uczucie przejścia prądu po ciele,
  • nadwrażliwość na temperaturę - uczucie zimna lub poty,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • spadek libido,
  • zaburzenia erekcji,
  • skurcze,
  • problemy z oddawaniem moczu i stolca,
  • niedowłady.

Choroba, na którą nie ma lekarstwa

Stwardnienie rozsiane to choroba, na którą nie ma lekarstwa. Działania opierają się o takie postępowanie medyczne, które ma na celu zmniejszyć objawy, które utrudniają życie pacjentów. Z leków w stwardnieniu rozsianym stosuje się deksametazon, metyloprednizolon oraz prednizon. Są to glikortykosteroidy, które hamują rozwój choroby, a nawet są w stanie zmniejszyć jej objawy.

Oprócz tego, w leczeniu stwardnienia rozsianego, stosuje się leki przeciwbólowe. Mają one na celu złagodzić takie objawy, jak bolesne toniczne skurcze mięśniowe, bóle pleców i głowy, a także spastyczne bóle kończyn.

Ile żyje się ze stwardnieniem rozsianym?

Do niedawno wyliczano, że średnio osoby ze stwardnieniem rozsianym statystycznie żyją o około 7 lat krócej, niż osoby zdrowe.

Dzięki aktualnej wiedzy medycznej oraz terapii zastosowanej w odpowiednim momencie, długość życia chorych ze stwardnieniem rozsianym jest zbliżona do długości życia osób zdrowych.


CZYTAJ TAKŻE:

Stwardnienie rozsiane - nieuleczalna choroba ludzi młodych

Drętwieją ci ręce? To nie musi być niedobór ani magnezu, ani potasu

To stąd się biorą zawroty głowy. Przyczyna błaha, konsekwencje poważne

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: stwardnienie rozsiane objawy początkowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL