Drętwieją ci ręce? To nie musi być niedobór ani magnezu, ani potasu

Drętwienie rąk to dość powszechna dolegliwość, jednak za każdym razem, gdy się pojawia, wywołuje pytania o to, co jest jej przyczyną. Drętwienie, choć nieprzyjemne, nie zawsze musi wynikać z poważnej choroby, a może być np. skutkiem niewygodnej pozycji podczas snu. I tak jest najczęściej. W innych przypadkach drętwienie rąk bywa objawem np. zespołu cieśni nadgarstka, problemów z odcinkiem szyjnym kręgosłupa czy niedoborów witamin i składników mineralnych. Czego może brakować organizmowi, że drętwieją nam ręce? Sprawdzamy.

Drętwienie rąk a niedobór witamin z grupy B

Witaminy z grupy B, do których zalicza się m.in. tiaminę (witamina B1), ryboflawinę (witamina B2), niacynę (witamina B3) czy pirydoksynę (witaminę B6), są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Mają właściwości neuroprotekcyjne, poprawiają pamięć i zdolności poznawcze, łagodzą stany napięcia nerwowego. Ich niedobór uważany jest za jedną z ważniejszych przyczyn zaburzeń o podłożu neurologicznym

Z wymienionych składników za drętwienie rąk odpowiada zwykle niedobór witaminy B1, witaminy B6, witaminy B12 i kwasy foliowego. Inne objawy, jakie powinny nas zaniepokoić, a które mogą świadczyć o tym, że organizm cierpi z powodu ich braku, to: osłabienie, zmęczenie, zaburzenia pamięci, pogorszenie nastroju i trudności z koncentracją.

Reklama

Drętwienie rąk a niedobór witaminy E

Drętwienie rąk jest też mniej znanym objawem niedoboru witaminy E. W organizmie witamina E pełni przede wszystkim rolę przeciwutleniacza. Przyczynia się m.in. do opóźniania procesów starzenia (jest znana jako "witamina młodości"), reguluje aktywność biologiczną wyspecjalizowanych komórek układu immunologicznego, zapobiega uszkodzeniu naczyń krwionośnych, a także wpływa na wydolność mięśni. Pierwsze symptomy niedoboru dla wielu nie są oczywiste. Zalicza się do nich: osłabienie mięśni, mrowienie i drętwienie kończyn, problemy z koordynacją ruchową i chodzeniem, pogorszenie widzenia, kłopoty z koncentracją, zwiększoną podatność na infekcje i zaburzenia płodności.

Drętwienie rąk a niedobór magnezu

Magnez, nazywany "pierwiastkiem życia", wpływa na pracę wielu układów, w tym układu nerwowego, mięśniowego i sercowo-naczyniowego, i pełni wiele istotnych funkcji. Jest zaangażowany m.in. w przewodnictwo nerwowe i kurczliwość mięśni, reguluje ciśnienie krwi i pracę serca, buduje kości, bierze udział w większości reakcji hormonalnych. Nieprawidłowo zbilansowana dieta, nadmierne spożywanie alkoholu, przyjmowanie na stałe niektórych leków (np. leków moczopędnych czy inhibitorów pompy protonowej), a także zaburzenia wchłaniania mogą doprowadzić do jego niedoboru.

Mrowienie i drętwienie kończyn zaliczane jest do najczęściej spotykanych objawów niedoboru magnezu. Z powodu zwiększenia pobudliwości nerwowo-mięśniowej charakterystycznym objawem niedoboru tego pierwiastka są też tiki nerwowe, np. drganie powieki. Niedobór magnezu może powodować również uczucie zmęczenia, osłabienie koncentracji i pamięci, a także zwiększoną podatność na stres. Sprawdź, co jeść, by uzupełnić magnez.

Drętwienie rąk a niedobór potasu

Potas to pierwiastek ważny nie tylko dla serca. Wspiera także prawidłową pracę układu nerwowego. Spadek jego poziomu we krwi może wpływać m.in. na zdolność organizmu do generowania impulsów nerwowych. Zauważa się, że niewielkie niedobory potasu mogą nie być dla nas odczuwalne, jednak, gdy niedobór potasu pogłębia się, wówczas możemy mieć do czynienia z szeregiem uprzykrzających życie objawów. Co więcej, ciężki niedobór potasu może stanowić zagrożenie dla życia

Osoby z niedoborem potasu mogą odczuwać uporczywe mrowienie i drętwienie (zwykle dotyczą one dłoni, ramion, nóg i stóp), mogą im dokuczać także bolesne skurcze mięśni. Inne objawy niedoboru potasu to: ogólne zmęczenie, zaparcia, zaburzenia rytmu serca i znaczny wzrost ciśnienia tętniczego, nadpobudliwość, nerwowość, wzmożone pragnienie i wielomocz.

Drętwienie rąk a niedobór wapnia

Obok magnezu i potasu bardzo często wymieniany jest wapń, także w kontekście składników, których niedobór powoduje drętwienie rąk. Odgrywa on oczywiście kluczową rolę w rozwoju układu kostnego, ale też bierze udział w przewodnictwie bodźców nerwowych i kurczliwości mięśni. Kiedy stężenie wapnia we krwi jest zbyt małe, mówimy o hipokalcemii. Mrowienie i drętwienie kończyn, skurcze i bóle mięśni, zaburzenia czucia w obrębie ust, nadmierna męczliwość, ubytki w zębach, nieregularne picie serca to sygnały niedoboru wapnia.

CZYTAJ TAKŻE: 

Czujesz mrowienie skóry głowy? To może być objaw poważnej choroby

Palce cierpną, w nocy budzi cię ból? Tę chorobę samodzielnie wykryjesz w minutę

Jak radzić sobie z drętwieniem rąk?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL