Czy można pić wodę przed pobraniem krwi? Termin "na czczo" bywa mylący

Przed pobraniem krwi do badań często słyszymy, że powinniśmy stawić się na czczo. To sprawia, że przed wyjściem z domu powstrzymujemy się nie tylko od śniadania, ale także porannej kawy czy szklanki wody. To duży błąd, ponieważ spożywanie płynów przed pobraniem krwi jest dozwolone, a nawet… wskazane. Dlaczego?

Czy badania muszą być na czczo?

O tym, czy badanie krwi powinno odbyć się na czczo, decyduje lekarz jednak tylko wybrane badania wymagają postu, by nie doszło do zafałszowania wyników.

Dotyczy to przede wszystkim badań związanych z oznaczeniem stężenia glukozy, elektrolitów czy cholesterolu, jednak większość pacjentów całkowicie rezygnuje z pierwszego posiłku.

Pacjenci często powstrzymują się od picia przed badaniem, a to duży błąd, ponieważ wypicie jednej szklanki wody nie tylko nie zakłamie wyników morfologii, ale ułatwi badanie. Dlaczego?

Przed pobraniem krwi można pić wodę

Woda wypita przed badaniem przede wszystkim korzystnie wpłynie na nawodnienie organizmu. To z kolei sprawi, że naczynia krwionośne będę bardziej wyraźne, a osobie pobierającej krew będzie łatwiej przeprowadzić całą procedurę.

Reklama

Prawidłowo wypełnione łożysko naczyniowe sprawia, że żyły są napięte, woda rozrzedzona krew po nocy, dzięki czemu napiera ona na ściany naczyń i pod większym ciśnieniem wypływa z niego w trakcie pobierania materiału.

Co pić przed pobraniem krwi?

Szklankę wody najlepiej wypić na pół godziny przed badaniem krwi. Należy pamiętać, że powinna być to woda przegotowana lub źródlana. Woda mineralna może wpłynąć na wynik poziomu elektrolitów we krwi, jeśli są one zlecone w badaniu. Absolutnie nie należy spożywać wody smakowej bądź wody z dodatkiem soku zagęszczonego - duża zawartość cukru sprawi, że jeśli ma zostać wykonany pomiar glikemii na czczo, wynik ten nie będzie rzetelny.

Jeśli udajemy się na badania, które nie wymagają oznaczenia elektrolitów czy poziomu glikemii, można wypić słabą kawę lub herbatę, ponieważ płyny te nie wpływają na wynik badań laboratoryjnych. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, jakie dokładnie badania zostały zlecone - należy ograniczyć się tylko do wody.

Czego nie pić przed pobraniem krwi?

Przed badaniem krwi należy powstrzymać się od spożywania alkoholu i to już na 2-3 dni wcześniej. Alkohol zakłóca wyniki niektórych badań, takich jak: bilirubina, cholesterol, elektrolity, poziom hormonów.

To oznacza, że spożywanie alkoholu nawet dzień przed badaniem, może zakłamać wyniki badań związane z oceną pracy wątroby czy układu krwionośnego.

CZYTAJ TAKŻE:

Te leki mogą zaburzać wyniki badań. Uważaj przed pobraniem krwi

Sześć rzeczy zakazanych dzień przed pobraniem krwi. Wpłyną na wyniki

Morfologia a morfologia z rozmazem. Czym różnią się te badania?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: badanie krwi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL