Wczesne objawy wrzodziejącego żołądka. Obserwuj się na czczo i po posiłku
Wrzody żołądka stanowią jedną z najczęstszych chorób układu pokarmowego i mogą dotykać zarówno młodsze, jak i starsze osoby. Szacuje się, że z tym problemem zmaga się nawet od 5 do 10 proc. populacji, niezależnie od płci. Objawy wrzodów żołądka mogą być różnorodne i czasem mylone są z innymi dolegliwościami trawiennymi, co utrudnia ich właściwe rozpoznanie. Czym jest choroba wrzodowa żołądka? Jakie są jej pierwsze symptomy, których nie powinieneś przeoczyć? Tłumaczymy.
Wrzody trawienne to ubytki błony śluzowej, występujące w żołądku, ale także dwunastnicy, która jest narządem położonym tuż za żołądkiem. Powstają na skutek działania soku żołądkowego, który zawiera kwas solny oraz enzymy trawienne, drażniące ścianę żołądka.
Za główną przyczynę wrzodów żołądka uznaje się infekcję Helicobacter pylori. Ta bakteria, kolonizuje błonę śluzową żołądka i dwunastnicy, powodując zapalenie i osłabienie ochronnej osłony. Opisywana przypadłość może być wywołana także zażywaniem nadmiernej ilości niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. ibuprofenu, lub kwasu salicylowego) i narażeniem na przewlekły stres. W rozwoju patologii znaczenie mają także: palenie papierosów i nadużywanie alkoholu, ponieważ zarówno nikotyna jak i etanol zwiększają produkcję soku żołądkowego.
Objawy wrzodów żołądka, które pojawiają się jako pierwsze, zwykle są dość nietypowe. Niektóre osoby od początku mogą odczuwać dolegliwości związane z chorobą, natomiast wielu pacjentów nie odczuwa ich wcale.
Wczesne symptomy, które mogą wskazywać na rozwijającą się chorobę wrzodową to między innymi:
- ból w okolicy nadbrzusza, występujący często na czczo lub parę godzin po posiłku;
- dyskomfort w nadbrzuszu, uczucie pełności;
- nudności, prowadzące często do wymiotów;
- zgaga;
- odbijanie;
- brak apetytu;
- spadek masy ciała.
Dolegliwości będące konsekwencją wrzodów żołądka nie są specyficzne i mogą być mylone z innymi problemami trawiennymi, dlatego w przypadku wystąpienia pierwszych niepokojących sygnałów warto skonsultować się z lekarzem. Specjalistą zajmującym się leczeniem choroby wrzodowej jest gastroenterolog, ale nawet lekarz rodzinny może zlecić odpowiednie badania i zasugerować postępowanie terapeutyczne.
Tak, ból u osób zmagających się z wrzodami żołądka jest jednym z pierwszych i najczęstszych objawów. Typowym umiejscowieniem jest nadbrzusze, a sam ból ma charakter piekący lub kłujący. Pojawia się na czczo, często w nocy i nad ranem, a także około 1-3 godziny po zjedzeniu posiłku. Dolegliwości bólowe ustępują po spożyciu pokarmu lub po zażyciu leków, które zobojętniają kwas solny.
Niestety, wrzody żołądka mogą prowadzić do rzadkich, ale poważnych powikłań, szczególnie jeśli nie zostaną odpowiednio leczone. Do najczęstszych potencjalnych niebezpieczeństw związanych z chorobą wrzodową, zalicza się:
- krwawienie z wrzodu, które może objawiać się fusowatymi wymiotami oraz krwistymi, smolistymi stolcami (o silnie czarnej barwie i lepkiej konsystencji);
- perforację, czyli przedziurawienie ściany żołądka, która może prowadzić do wycieku treści żołądkowej i rozwoju infekcji, a w konsekwencji zapalenia otrzewnej;
- zwężenie odźwiernika spowodowane przewlekłym zapaleniem oraz owrzodzeniami w okolicy części odźwiernikowej żołądka, co może skutkować m.in.: jadłowstrętem, wzdęciami, bólem, utratą wagi i wczesnym uczuciem pełności po posiłku.
W celu zdiagnozowania choroby wrzodowej żołądka należy przeprowadzić gastroskopię, czyli badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego, polegające na wprowadzeniu endoskopu przez gardło do światła przewodu. Dzięki niemu lekarz może obejrzeć błonę śluzową żołądka i stwierdzić lub wykluczyć obecność wrzodów.
Gastroskopia pozwala także na pobranie wycinków do dalszych badań pod mikroskopem, służących weryfikacji obecności Helicobacter pylori. Żeby potwierdzić obecność bakterii, można wykonać także inne nieinwazyjne testy, takie jak: test oddechowy z użyciem izotopu węgla 13C, test wykrywający antygeny bakterii w kale, a także testy z krwi, które pozwalają określić miano przeciwciał przeciwko Helicobacter pylori.
Tak, istnieją skuteczne metody walki z wrzodami trawiennymi. Leczenie ma na celu złagodzenie objawów, gojenie uszkodzonej błony śluzowej oraz zapobieganie powikłaniom.
Powszechnie stosowaną terapią u chorych na wrzody żołądka jest pozbycie się bakterii Helicobacter pylori poprzez podawanie antybiotyków oraz zastosowanie leków zmniejszających wydzielanie soku żołądkowego. W leczeniu choroby wrzodowej stosuje się także inhibitory pompy protonowej. Są to leki, które hamują wydzielanie kwasu solnego i zmniejszają towarzyszące objawy, poprawiając samopoczucie i jakość życia chorych.
Aby zniwelować uciążliwe dolegliwości, zaleca się, spożywanie regularnych i lekkostrawnych posiłków. Niezmiernie istotne jest także, by zrezygnować z używek (papierosów, mocnych alkoholi, a nawet kawy) i unikać przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
CZYTAJ TAKŻE:
Gastrolog zlecił ci badanie? Tych produktów nie wolno ci jeść przez tydzień
Nadkwasota. Tak żołądek woła o pomoc
Polacy pochłaniają je na potęgę. Zwiększają ryzyko raka żołądka