Gastrolog zlecił ci badanie? Tych produktów nie wolno ci jeść przez tydzień

Kolonoskopia to badanie diagnostyki obrazowej, wykorzystywana jest głównie w przypadku podejrzeń chorób układu pokarmowego. Część pacjentów przyznaje, że bardziej nieprzyjemna od samego badania jest restrykcyjna dieta. Na czym ona polega? Upewnijmy się, co możemy jeść przed i po kolonoskopii.

Kolonoskopia: jak przygotować się do badania?

Kolonoskopia jest badaniem, które pozwala kontrolować stan jelita grubego i wykryć ewentualne guzy. Aby było ono jednak skuteczne, konieczne jest odpowiednie przygotowanie pacjenta. Najważniejszym aspektem jest dieta, która powinna zostać wprowadzona już na tydzień przed wizytą w gabinecie.

Tydzień przed kolonoskopią: przykładowa dieta

Dieta powinna rozpocząć się na tydzień przed kolonoskopią. Już wtedy najważniejsze jest odstawienie ciężkostrawnych potraw i jeść mniejsze porcje niż zazwyczaj. Zwykle na początku diety unika się pokarmów, które mają w sobie ziarna - mogą zalegać w przewodzie pokarmowym właśnie przez 7 dni. Dodatkowo ogranicza się spożywanie żelaza. Dlatego też cukrzycy i osoby mające problem z krzepnięciem krwi powinni skonsultować dietę z lekarzem. 

Reklama

Jak przedstawia się przykładowa dieta, którą należy wprowadzić na tydzień przed kolonoskopią

 • Śniadanie: kasza manna na "mleku" roślinnym z dodatkiem jabłek
 • II śniadanie: kanapka z jasnego pszennego chleba, z dodatkiem masła i miodu
 • Obiad: pulpety drobiowe z gotowanymi ziemniakami i marchewką.
 • Podwieczorek: kisiel
 • Kolacja: ugotowane jajka z jasnym pieczywem i masłem


Co można jeść na 2-3 dni przed kolonoskopią? Dieta płynna

Im bliżej do badania, tym dieta staje się bardziej restrykcyjna. Na 2-3 dni przed badaniem pacjent powinien przejść w bardziej płynne posiłki oraz przyjmować dużo płynów. Dalej zachowane są również zakazy, które obowiązywały w pierwszych dniach diety. Wśród nich najważniejsze jest unikanie:

 • roślin pestkowych
 • winogron
 • pieczywa z ziarnami

W ciągu tych dwóch dni w naszym menu powinny pojawić się różnego rodzaju gładkie jogurty i kasze manny. Aby zwiększyć uczucie sytości, na obiad oraz podwieczorek możemy zjeść zmiksowaną zupę jarzynową. Pomóc w diecie mogą także potrawki w słoiczkach, przygotowane dla małych dzieci.

Czego nie wolno jeść przed kolonoskopią

Zabronione jest spożywanie pestek i ziaren. Dlatego też przez tydzień nie wolno spożywać truskawek, malin, kiwi, porzeczek i winogrona. Dotyczy to zarówno wersji naturalnej, jak i przetworzonej w sokach czy jogurtach. Dodatkowo omijamy pieczywo zawierające w sobie słonecznik, siemię lniane i inne ziarna. Im bliżej do badania, tym bardziej powinniśmy również unikać potraw barwiących. Spożyte np. buraki mogą zmienić barwę śluzówki jelita.

Co wolno jeść po kolonoskopii

Po badaniu wciąż powinniśmy dbać o odpowiednią dietę. Przez kolejne 2-3 dni należy pozostać przy diecie lekkostrawnej. Powinny się w niej znaleźć:

 • zupy krem
 • jasne pieczywo (bez ziaren)
 • chude mięso

Pieczywo pełnoziarniste i kasze można wprowadzać stopniowo. Aby odnowić florę bakteryjną, zaleca się również spożywanie codziennie jogurtów i ziołowej herbaty.

Alkohol i kawa powinny zostać wprowadzane do diety dopiero po tygodniu od przebytego badania. Należy też pamiętać, że pierwsze posiłki po badaniu mogą skutkować biegunką i wzdęciami.

CZYTAJ TAKŻE:

Poprawisz pracę jelit, zredukujesz stres i wzmocnisz kręgosłup. Bez wysiłku i leków

Cukrzyca typu 3 daje późne objawy. Chorobę zdradza zmęczenie i senność

Lekarze apelują: Tę listę miej zawsze przy sobie. Może uratować życie

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: kolonoskopia | dieta | układ pokarmowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL