Gastrolog zlecił ci badanie? Tych produktów nie wolno ci jeść przez tydzień
Kolonoskopia to badanie diagnostyki obrazowej, wykorzystywana jest głównie w przypadku podejrzeń chorób układu pokarmowego. Część pacjentów przyznaje, że bardziej nieprzyjemna od samego badania jest restrykcyjna dieta. Na czym ona polega? Upewnijmy się, co możemy jeść przed i po kolonoskopii.
Kolonoskopia jest badaniem, które pozwala kontrolować stan jelita grubego i wykryć ewentualne guzy. Aby było ono jednak skuteczne, konieczne jest odpowiednie przygotowanie pacjenta. Najważniejszym aspektem jest dieta, która powinna zostać wprowadzona już na tydzień przed wizytą w gabinecie.
Dieta powinna rozpocząć się na tydzień przed kolonoskopią. Już wtedy najważniejsze jest odstawienie ciężkostrawnych potraw i jeść mniejsze porcje niż zazwyczaj. Zwykle na początku diety unika się pokarmów, które mają w sobie ziarna - mogą zalegać w przewodzie pokarmowym właśnie przez 7 dni. Dodatkowo ogranicza się spożywanie żelaza. Dlatego też cukrzycy i osoby mające problem z krzepnięciem krwi powinni skonsultować dietę z lekarzem.
Jak przedstawia się przykładowa dieta, którą należy wprowadzić na tydzień przed kolonoskopią?
- Śniadanie: kasza manna na "mleku" roślinnym z dodatkiem jabłek
- II śniadanie: kanapka z jasnego pszennego chleba, z dodatkiem masła i miodu
- Obiad: pulpety drobiowe z gotowanymi ziemniakami i marchewką.
- Podwieczorek: kisiel
- Kolacja: ugotowane jajka z jasnym pieczywem i masłem
Im bliżej do badania, tym dieta staje się bardziej restrykcyjna. Na 2-3 dni przed badaniem pacjent powinien przejść w bardziej płynne posiłki oraz przyjmować dużo płynów. Dalej zachowane są również zakazy, które obowiązywały w pierwszych dniach diety. Wśród nich najważniejsze jest unikanie:
- roślin pestkowych
- winogron
- pieczywa z ziarnami
W ciągu tych dwóch dni w naszym menu powinny pojawić się różnego rodzaju gładkie jogurty i kasze manny. Aby zwiększyć uczucie sytości, na obiad oraz podwieczorek możemy zjeść zmiksowaną zupę jarzynową. Pomóc w diecie mogą także potrawki w słoiczkach, przygotowane dla małych dzieci.
Zabronione jest spożywanie pestek i ziaren. Dlatego też przez tydzień nie wolno spożywać truskawek, malin, kiwi, porzeczek i winogrona. Dotyczy to zarówno wersji naturalnej, jak i przetworzonej w sokach czy jogurtach. Dodatkowo omijamy pieczywo zawierające w sobie słonecznik, siemię lniane i inne ziarna. Im bliżej do badania, tym bardziej powinniśmy również unikać potraw barwiących. Spożyte np. buraki mogą zmienić barwę śluzówki jelita.
Po badaniu wciąż powinniśmy dbać o odpowiednią dietę. Przez kolejne 2-3 dni należy pozostać przy diecie lekkostrawnej. Powinny się w niej znaleźć:
- zupy krem
- jasne pieczywo (bez ziaren)
- chude mięso
Pieczywo pełnoziarniste i kasze można wprowadzać stopniowo. Aby odnowić florę bakteryjną, zaleca się również spożywanie codziennie jogurtów i ziołowej herbaty.
Alkohol i kawa powinny zostać wprowadzane do diety dopiero po tygodniu od przebytego badania. Należy też pamiętać, że pierwsze posiłki po badaniu mogą skutkować biegunką i wzdęciami.
CZYTAJ TAKŻE:
Poprawisz pracę jelit, zredukujesz stres i wzmocnisz kręgosłup. Bez wysiłku i leków
Cukrzyca typu 3 daje późne objawy. Chorobę zdradza zmęczenie i senność
Lekarze apelują: Tę listę miej zawsze przy sobie. Może uratować życie