Nadkwasota. Tak żołądek woła o pomoc

Nadkwasota to przykra, przewlekła dolegliwość, która wynika z nadprodukcji kwasu solnego w żołądku. Powoduje nieprzyjemne dolegliwości takie jak zgaga, odbijanie się, niestrawność, wzdęcia czy nawet wymioty. Przyczyną nadkwasoty bardzo często jest nieprawidłowy styl życia i zła dieta. Zdarza się również, że nadkwasota wynika z innych schorzeń, np. wrzodów czy zapalenia błony śluzowej żołądka. Zobacz, co jeszcze należy wiedzieć o zwiększonej ilości kwasu solnego w żołądku.

Nadkwasota - przyczyny

Nadkwasota (inaczej nadkwaśność) to zwiększona ilość kwasu solnego produkowanego przez komórki żołądka. Główną przyczyną takiego stanu jest nieprawidłowa dieta i nadużywanie alkoholu. Chodzi przede wszystkim o obfite posiłki, spożywanie tłustych, ciężkostrawnych i ostrych dań, a także o zbyt dużą ilość owoców cytrusowych i węglowodanów. Kluczowe mogą być również połączenia. Nadkwasota wynikać może np. z połączenia białka z tłuszczem, czy cytrusów z płatkami śniadaniowymi. Obie propozycje prowadzą bowiem do zakwaszenia organizmu. 

Reklama

Inną przyczyną nadkwasoty mogą być konkretne choroby i schorzenia. Wśród możliwych przyczyn nadkwaśności wymienia się:

  • wrzody żołądkowe, 
  • niedokrwistość złośliwą,
  • zespół Zollingera-Ellisona, 
  • zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka, 
  • zakażenie bakterią Helicobacter pylori. 

Nadkwaśność może być spowodowana także rakiem żołądka. Zdarza się również, że zwiększona ilość kwasu solnego w żołądku związana jest z przyjmowanymi lekami. Taki efekt wywoływać może m.in. kwas acetylosalicylowy oraz leki sterydowe.   

Nadkwasota - objawy

Objawy nadkwasoty to przede wszystkim zgaga, nieprzyjemne odbijanie się, niestrawność, wzdęcia, ból brzucha, nudności i zaparcia. Opisywane dolegliwości pojawiają się zazwyczaj kilka godzin po posiłku oraz wcześnie rano i w nocy. Niektórzy pacjenci skarżą się także na refluks, zmęczenie, bezsenność i bóle głowy. 

W niektórych przypadkach nadmiar kwasów żołądkowych może podrażniać przełyk i objawiać się bólem promieniującym w całej klatce piersiowej. Bywa on mylony ze stanem przedzawałowym.

Nadkwasota - leczenie farmakologiczne i domowe sposoby

W przypadku, gdy nadkwasota wynika z konkretnego schorzenia, np. wrzodów, podejmuje się konkretne leczenie pod kątem choroby podstawowej.  Z kolei objawowe leczenie zwiększonej ilości kwasu solnego w żołądku polega przede wszystkim na podawaniu pacjentowi leków z grupy inhibitorów pompy protonowej. To przede wszystkim esomeprazol, omeprazol i pantoprazol

Niezwykle istotna jest także właściwa dieta (zwłaszcza w przypadku, gdy nadkwasota spowodowana jest złym stylem życia). Warto zrezygnować z tłustych, ciężkostrawnych dań oraz alkoholu. Uzupełnieniem leczenia mogą być także tzw. domowe sposoby na nadkwasotę. Dobrym pomysłem jest spożywanie dużej ilości wody niegazowanej. Ważne jest, aby robić to bardzo powoli i najlepiej małymi łyczkami.

Niezłe efekty w walce z nadkwasotą przynoszą także napary z ziołowych mieszanek. Wykorzystać można do tego ziele glistnika, miętę pieprzową, melisę, ostropest, owoc kminku, rumianek oraz arcydzięgiel. Warto pamiętać jednak, aby stosować powyższe zioła wyłącznie pomocniczo oraz po wcześniejszym skonsultowaniu z lekarzem lub farmaceutą.   

Nadkwasota - profilaktyka i dieta

Niektórych przypadków nadkwasoty można uniknąć. Kluczowy jest prawidłowy styl życia i zdrowa dieta. Przede wszystkim należy unikać alkoholu, papierosów, nadużywania kawy, mocnej herbaty oraz soków owocowych. 

Z diety należy wykluczyć przetworzone jedzenie, zwłaszcza typu fast food, a także przekąski w postaci chipsów, słonych paluszków czy krakersów. Zamiast tłustego i ciężkostrawnego mięsa lepiej postawić na chudy drób i ryby, które dla żołądka najbezpieczniejsze będą ugotowane lub przyrządzone na parze. 

Dużą ostrożność trzeba zachować także przyprawiając dania. Ostre i słone potrawy mogą odbić się na pracy naszego żołądka. Zwłaszcza tal lubiane przez Polaków i stasowane w nadmiarze sosy, pikantne słodko kwaśne ketchupy i sosy do kanapek działają podrażniająco  na śluzówkę żołądka. 

Podobnie jest z niektórymi warzywami i owocami. Przy nadkwasocie z jadłospisu warto wykluczyć warzywa kapustne, rośliny strączkowe oraz cytrusy.

Warto pamiętać, że ważne jest nie tylko to, co jemy, ale także jak jemy. Przygotowane potrawy należy spożywać powoli i bez pośpiechu. Lepszym wyjściem jest kilka mniejszych posiłków niż jeden obfity.

Aleksandra Chruścielewska


czytaj także: 

Wątroba choruje po cichu. Gdy wirus daje o sobie znać, jest już za późno

5 domowych sposobów na zgagę

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL