"Objaw oliwki" dotyczy nie tylko dzieci. Tak objawia się choroba odźwiernika żołądka

Przyczyny wrodzonego przerostowego zwężenia odźwiernika wciąż nie są do końca poznane, ale jego objawy mogą być bardzo martwiące. Dzieci cierpiące na tę chorobę wymiotują po każdym posiłku, mają problemy z przybieraniem na masie i często są odwodnione. Jakie przyczyny odpowiadają za występowanie tej wady anatomicznej? Jakie mogą być jej konsekwencje? Czy wrodzone przerostowe zwężenie odźwiernika można leczyć?

Czym jest odźwiernik?

Odźwiernik to miejsce, w którym żołądek przechodzi w dwunastnicę. Przypomina pierścień zbudowany z mięśni. Tworzy go zwieracz, pokryty od strony światła żołądka fałdem błony śluzowej, tworzącym zastawkę odźwiernika. Otwieranie i zamykanie się tej struktury zależy od pracy mięśnia, to właśnie w ten sposób regulowany jest napływ treści pokarmowej do dwunastnicy. W błonie śluzowej odźwiernika znajdują się gruczoły wydzielające śluz, a także komórki produkujące gastrynę, czyli hormon stymulujący wytwarzanie kwasu żołądkowego, wzmagający perystaltykę, działający troficznie na śluzówkę żołądka i pobudzający przepływ krwi przez trzewia.  

Reklama

Wrodzone przerostowe zwężenie odźwiernika

Przerostowe zwężenie odźwiernika polega na zwiększeniu grubości warstwy mięśniowej części odźwiernikowej żołądka i kanału odźwiernika, co prowadzi do utrudnienia przechodzenia treści pokarmowej do dwunastnicy. Postępujący proces skutkuje wzmaganiem ruchów perystaltycznych żołądka i przerostem ściany narządu, przez co treść pokarmowa cofa się do przełyku, a to może prowokować ulewanie się lub wymioty.  Występuje z częstością 4 na 1000 urodzeń u dzieci rasy białej, rzadziej u Afrykanów i Azjatów. Wada ujawnia się zwykle u dzieci między 2. a 12. tyg. życia.

Wrodzone przerostowe zwężenie odźwiernika - przyczyny

Podłoże problemu nie jest do końca poznane. Uważa się, że w pewnym stopniu za chorobę mogą odpowiadać: czynniki:

  • genetyczne - częściej: u pierworodnych synów, bliźniąt jednojajowych (niż dwujajowych), a także u tych, u których w rodzinie zdarzały się przypadki choroby;
  • hormonalne;
  • zaburzenia unerwienia np.: patologiczną budowę zakończeń włókien nerwowych, zmniejszona liczbę zakończeń włókien nerwowych, niewystarczająca miejscową syntezę tlenku azotu
  • środowiskowe - niedobór kwasu foliowego i palenie papierosów przez kobietę w czasie ciąży, stosowanie makrolidowych antybiotyków w pierwszych 2 tygodniach życia dziecka, sztuczne karmienie malucha.

Zwężenie odźwiernika u dorosłych

U dorosłych zwężenie odźwiernika dzieli się na: pierwotne i wtórne. Pierwsze najczęściej nie ma konkretnych powodów i nie wiąże się z wystąpieniem jakichkolwiek objawów.

Do zwężenia wtórnego dochodzi najczęściej w wyniku włóknienia okolicy odźwiernika, będącego powikłaniem: choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zaawansowanego nowotworu, choroby Leśniowskiego-Crohna lub nadmiernej aktywności nerwu błędnego prowadzącej do przetrwałego skurczu przełyku.

Jak objawia się zwężenie odźwiernika?

U maluchów dominujące objawy tej przypadłości to:

  • chlustające wymioty występujące po każdym posiłku - są pozbawione żółci, niekiedy mogą zawierać krew, co spowodowane jest zapaleniem błony śluzowej żołądka;
  • obecność wzniosu w nadbrzuszu lewym pojawiającego się chwilę po karmieniu, który przesuwa się na prawo ku pępkowi;
  • niski przyrost masy ciała.

Dzieci z przerostowym zwężeniem odźwiernika są zwykle odwodnione: ich skóra nie jest napięta, a gałki oczne zapadnięte i suche. Podczas wizyty u specjalisty, lekarz może wyczuć ,,objaw oliwki", czyli guz w nadbrzuszu zlokalizowany pod brzegiem wątroby. W USG stwierdza się zwiększoną grubość warstwy mięśniowej i wydłużenie kanału odźwiernika.

Czy zwężenie odźwiernika można leczyć?

U większości małych pacjentów z wrodzonym zwężeniem odźwiernika przeprowadza się operację, której warunkiem jest unormowanie gospodarki wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej. Zabieg może być wykonany metodą otwartą lub laparoskopową - polega on na przecięciu błony surowiczej i warstwy mięśnia okrężnego odźwiernika
poprzecznie do przebiegu włókien mięśniowych bez naruszania błony śluzowej.

W krajach azjatyckich stosowane jest leczenie zachowawcze polegające na atropinoterapii. Dziecku podaje się dożylnie atropinę pod kontrolą EKG do czasu uzyskania oczekiwanego efektu.

Konsekwencje choroby u najmłodszych to: zasadowica metaboliczna z obniżonym stężeniem chloru i potasu, odwodnienie, brak przyrostu masy ciała i zapalenie błony śluzowej przełyku.

Źródła:

W. Kawalec, R. Grenda, M. Kulus, Pediatria Tom 1 i 2,  PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2018

E. Andrzejewska, Wrodzone przerostowe zwężenie odźwiernika, w: Chirurgia dziecięca, red. M. Bagłaj, P. Kaliciński, Warszawa 2016.

A. Bysiek, Przerostowe zwężenie odźwiernika, w: Chirurgia dziecięca, red. J. Czernik, Warszawa 2005.


CZYTAJ TAKŻE:

Jelita to nie tylko odporność. Bakterie wpływają na rozwój tych chorób

Chora trzustka może boleć. Objawy czuć w plecach i widać na brzuchu

Wrzody dwunastnicy - jakie są objawy i jak je leczyć?


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: wymioty | bóle brzucha
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL