Nudności to zwiastun choroby. Nie lekceważ ich, bo mogą świadczyć nawet o nowotworze
Nudności z towarzyszącymi wymiotami najczęściej występują w zatruciu pokarmowym, ciąży ale także u osób z chorobą lokomocyjną. Zdarza się jednak, że nie występują żadne z powyższych, a mimo to mdłości pojawiają się rano lub wieczorem, bez wyraźnej przyczyny. Objawem czego mogą być nudności i kiedy udać się do lekarza? Odpowiadamy.
Nudności to subiektywne odczucie potrzeby zwymiotowania z towarzyszącym dyskomfortem w okolicy żołądka. Wynikają one z pobudzenia ośrodka wymiotnego, zlokalizowanego w mózgu. Temu nieprzyjemnemu odczuciu najczęściej towarzyszy przyspieszona akcja serca, bladość skóry, wzmożona potliwość.
Uczucie nudności najczęściej pojawia się w wyniku zatrucia pokarmowego, podrażnienia błony śluzowej żołądka, przedawkowania alkoholu czy w trakcie dużych zmian hormonalnych wywołanych chorobą lub ciążą.
Nudności, zwłaszcza poranne, z towarzyszącymi wymiotami pojawiają się u niektórych kobiet w ciąży, zwłaszcza w I trymestrze. Wynika to ze zmian hormonalnych, do których dochodzi gwałtownie w organizmie kobiety. Oprócz nudności pojawia się zmęczenie, senność oraz utrata apetytu.
Na skutek przejedzenia, czyli przyjęcia zbyt dużej ilości pokarmu i rozciągnięcia ścian żołądka, również mogą pojawiać się nudności, a nawet wymioty. To mechanizm obronny organizmu, który chce pozbyć się nadmiaru pożywienia zalegającego w żołądku.
Nudności to objaw, który występuje także w trakcie przemieszczania się środkami transportu - wówczas mówimy o chorobie morskiej, lokomocyjnej czy powietrznej. Nudności pojawiają się z powodu nieprawidłowego odbioru wzrokowego postrzegania ruchu przez błędnik i towarzyszące temu zaburzenia równowagi.
Nudnościami i wymiotami mogą również reagować osoby wrażliwe na nieprzyjemne zapachy oraz widoki.
W niektórych ulotkach leków nudności i wymioty są wymieniane jako skutki uboczne stosowanej terapii. Takie objawy mogą pojawić się u pacjentów przyjmujących leki obniżające ciśnienie krwi, antybiotyki, leki hormonalne, ale także po lekach stosowanych u pacjentów chorujących na serce lub cukrzycę.
Mdłości wraz z wymiotami mogą być objawem choroby, przede wszystkim układu pokarmowego. Po posiłku nasilające się mdłości mogą oznaczać chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, nadwrażliwość pokarmową lub zapalenie żołądka.
Wymioty wraz z towarzyszącą biegunką najczęściej oznaczają bakteryjne lub wirusowe zakażenie, prowadzące do nieżytu żołądkowo-jelitowego.
Powtarzające się nudności, które nie są związane z posiłkiem, mogą świadczyć o poważnych problemach ze zdrowiem i mogą być objawem:
- zawału mięśnia sercowego,
- wstrząśnienia mózgu,
- wirusowego zapalenia wątroby,
- chorób układu nerwowego (guz mózgu, migrena, choroby błędnika),
- ostrego zapalenia trzustki,
- przedawkowania witaminy D,
- nowotworu,
- zapalenia ucha.
Należy wiedzieć, że jeśli występują nudności i wymioty, a towarzyszy im silny ból brzucha, zatrzymanie stolca oraz gazów - jest to stan, który wymaga natychmiastowej interwencji lekarza, ponieważ zagraża życiu. Przyczyną może być całkowita niedrożność przewodu pokarmowego z powodów mechanicznych lub czynnościowych.
Nawracające nudności z wymiotami pojawiają się w przypadku nowotworu żołądka lub mózgu. Oprócz tego, mogą one wskazywać na inne zaburzenia neurologiczne lub niedobory witaminowe i elektrolitowe.
Nudności, które są spowodowane ciążą, menopauzą lub są efektem przejedzenia i nie wymagają pogłębienia diagnostyki, można starać się łagodzić domowymi sposobami.
Jeśli doskwierają ci mdłości, warto wziąć kilka głębokich oddechów przy otwartym oknie lub na świeżym powietrzu. Na złagodzenie tych dolegliwości dobrze działają zioła, takiej jak melisa, mięta oraz rumianek. Przygotowany napar należy pić małymi łykami. Jeśli zioła nie są dla ciebie, należy nawadniać organizm wodą zgodnie z tą samą zasadą - często, ale małymi porcjami.
Warto przyjrzeć się swojej diecie i wprowadzić do niej pewne modyfikacje, zwłaszcza produkty przetworzone i tłuste warto zamienić na lekkostrawne. Należy unikać przejadania się, a po posiłku nie należy od razu przyjmować pozycji leżącej, gdyż może to nasilać objawy.
Jeśli nudności pojawiają się często, towarzyszą im wymioty, a co za tym idzie: spadek masy ciała, utrata energii, zawroty głowy - należy udać się do lekarza i szukać przyczyny nudności.
CZYTAJ TAKŻE:
To stąd się biorą zawroty głowy. Przyczyna błaha, konsekwencje poważne
Domowe sposoby, by ukoić zakażone jelita. Najważniejsza jedna zasada
Produkty, które najkrócej zalegają w żołądku i jelitach. Organizm strawi je w kilka godzin