Towarzyszą ci te objawy? To może być wstrząśnienie mózgu
Wstrząśnienia mózgu może doświadczyć każda osoba bez względu na wiek i chociaż jego charakterystycznym objawem, który pojawia się zdecydowanie najczęściej, jest ból głowy, wyróżnia się szereg innych symptomów, które mogą wskazywać na to zaburzenie, a których nie powinno się bagatelizować. Czas pojawienia się i trwania dolegliwości spowodowanych wstrząśnieniem mózgu jest indywidualny dla każdej osoby. W większości przypadków ujawniają się szybko i utrzymują się od kilku do kilkunastu dni po urazie. Jakie są objawy wstrząśnienia mózgu? Odpowiadamy.
Wstrząśnienie mózgu to nagła, ale krótkotrwała utrata przytomności, która spowodowana jest urazem mózgu, m.in. w wyniku bezpośredniego uderzenia w głowę lub upadku. Jest to najczęstszy, a zarazem jeden z mniej poważnych pourazowych uszkodzeń mózgu. Wstrząśnienie mózgu powoduje chemiczne zmiany w mózgu, które skutkują tymczasową utratą prawidłowej funkcji tego narządu. Pojedyncze wstrząśnienie zazwyczaj nie powoduje trwałego uszkodzenia mózgu, jednak jeśli tego typu uraz wielokrotnie się powtarza u danej osoby, może to prowadzić do powstania poważnych zmian strukturalnych.
Co prawda wstrząśnienie mózgu zwykle nie zagraża życiu, ale jego skutki mogą być poważne i utrzymywać się przez kilka dni, a nawet tygodni.
Objawy, które mogą wystąpić w przypadku wstrząśnienia mózgu, są bardzo różne i mogą być mniej lub bardziej poważne. Zazwyczaj pojawiają się w ciągu kilku minut po urazie głowy, jednak niektóre z nich obserwowane są dopiero wraz z upływem czasu.
Do najczęstszych symptomów, które występują zaraz po doznaniu urazu zalicza się:
- ból głowy - występuje niemalże u wszystkich osób ze wstrząśnieniem mózgu;
- chwilowa utrata przytomności;
- nudności i wymioty;
- dezorientacja, splątanie;
- problemy z równowagą, zawroty głowy;
- niewyraźna mowa;
- dzwonienie w uszach;
Objawy, które można zauważyć kilka godzin lub dni po wstrząśnieniu mózgu to między innymi:
- wrażliwość na światło i hałas
- trudności z koncentracją;
- zaburzenia lub utrata pamięci;
- uczucie zmęczenia;
- zaburzenia osobowości - uczucie drażliwości, poddenerwowania, niepokoju;
- zaburzenia smaku, węchu;
Obecnie uważa się, że zmiany chemiczne wywołane wstrząśnieniem mózgu mogą predysponować do problemów ze snem i rozwoju zaburzeń depresyjnych. Innym nietypowym objawem mogącym świadczyć o tym, że doszło do wstrząśnienia mózgu, jest obniżenie odporności. Chociaż na pierwszy rzut oka trudno zauważyć jakąkolwiek korelacje pomiędzy urazem mózgu a spadkiem aktywności układu immunologicznego, naukowcy wskazują na konieczność regeneracji tkanek oraz zwiększoną ilość czynników wyzwalających reakcję zapalną, które mogą być przyczyną takiego stanu rzeczy.
U małych dzieci często dochodzi do uderzeń w głowę w wyniku różnego rodzaju upadków. Wstrząśnienie mózgu u najmłodszych może być trudne do zdiagnozowania, ponieważ mali pacjenci nie potrafią powiedzieć rodzicom, co im dolega. Jeśli twoje dziecko zachowuje się dziwnie po wszelakich uderzeniach, zwróć uwagę na objawy takie jak:
- guzy na głowie;
- wymioty;
- drażliwość;
- brak apetytu;
- senność w nietypowych porach;
- nieprzerwany płacz, mimo pocieszania, uspokajania;
- puste spojrzenie.
W przypadku zaobserwowanych dolegliwości i zmian w zachowaniu dziecka należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Najważniejszym postępowaniem po lekkim urazie głowy jest zapewnienie poszkodowanej osobie jak największej ilości odpoczynku w pozycji leżącej oraz zminimalizowanie jej aktywności fizycznej. Nawet gdy w krótkim czasie objawy samoistnie ustąpią i nie pojawiają się ponownie, należy zachować czujność.
Wskazaniem do zgłoszenia się do specjalisty po urazie głowy jest sytuacja, gdy utrata przytomności się powtarza oraz towarzyszą temu nawracające wymioty, nasilający się ból i zawroty głowy, a także zauważalne są zmiany w zachowaniu ofiary urazu, zaburzenia mowy, widzenia oraz orientacji co do miejsca i czasu.
Żeby rozpoznać wstrząśnienie mózgu, lekarz zbiera z poszkodowaną osobą dokładny wywiad, pytając o okoliczności urazu głowy i główne objawy, które wystąpiły po tym wydarzeniu. Następnie przeprowadzane jest badanie neurologiczne. Jeśli specjalista ma wątpliwości co do diagnozy, pacjent kierowany jest na dodatkowe badania. Najczęściej wykonuje się tomografię komputerową, rzadziej rezonans magnetyczny ze względu na trudną dostępność tego rodzaju badania w warunkach SOR.
W celu zminimalizowania ryzyka wstrząśnienia mózgu trzeba przede wszystkim chronić głowę przed wszelkimi urazami. Należy pamiętać o zakładaniu kasku w czasie jazdy skuterem czy motorem, a także podczas uprawiania sportów, takich jak jazda na rowerze, rolkach, nartach, desce snowboardowej czy też jazda konna. Kask powinien być dobrze dopasowany i wykonany z wytrzymałego materiału, aby zapewnić jak największą ochronę głowy. Bardzo ważne jest, aby zawsze zapinać pasy bezpieczeństwa w samochodzie i wozić dzieci w fotelikach odpowiednich dla ich wieku. W szczególności ostrożność należy zachować w przypadku małych dzieci, które są wyjątkowo narażone na wstrząśnienie mózgu. W celu eliminacji ryzyka urazu głowy powinno się zabezpieczyć meble, a także zainstalować bramki ochronne na schody, po to, by uchronić maluchy przed upadkiem.
CZYTAJ TAKŻE:
Co o zdrowiu mówią częste bóle głowy? Neurolog wyjaśnia
Domowe sposoby na ból głowy. Można się obyć bez leków
Tak też może wyglądać udar. Ratowniczka: To nie zawsze opadający kącik ust