Zaklejanie pępka nie pomoże. Tak pozbędziesz się nudności w podróży

Choroba lokomocyjna zwana również kinetozą charakteryzuje się występowaniem nieprzyjemnych objawów w trakcie podróży samochodem, pociągiem, samolotem czy statkiem. Jakie dolegliwości pojawiają się w przypadku choroby lokomocyjnej? Czy można się z niej wyleczyć i w jaki sposób sobie z nią poradzić? Podpowiadamy.

Choroba lokomocyjna – objawy. Czym jest kinetoza?

Choroba lokomocyjna (kinetoza) objawia się nieprzyjemnymi dolegliwościami, które pojawiają się w trakcie podróży danym środkiem lokomocji. Jakie są przyczyny tego schorzenia? Wszystko wynika z zaburzonej korelacji pomiędzy postrzeganiem ruchu przez wzrok a sygnałami docierającymi do błędnika. W takiej sytuacji następuje napięcie nerwu błędnego, co może być jednym z powodów występowania nieprzyjemnych objawów typowych dla choroby lokomocyjnej.

Jakie dolegliwości są charakterystyczne dla kinetozy? To między innymi: 

Reklama
  • zawroty głowy; 
  • zmęczenie; 
  • nudności (w skrajnych przypadkach prowadzące do wymiotów); 
  • ślinotok; 
  • szum w uszach. 

Objawy mogą nasilać się w przypadku siadania po stronie przeciwnej do kierunku jazdy. Dolegliwości stają się bardziej uporczywe w przypadku jedzenia ciężkich posiłków lub picia napojów gazowanych w czasie podróży. 

Czy można się wyleczyć z choroby lokomocyjnej? Wiele dzieci cierpiących na kinetozę ma szansę z niej wyrosnąć. Jednak w niektórych przypadkach, schorzenie nie mija z wiekiem. Wówczas pomóc może jedynie leczenie objawów i nauka odpowiedniego przygotowania się do każdej podróży

Co na chorobę lokomocyjną u dorosłych?

Osoby cierpiące na chorobę lokomocyjną z reguły leczą objawy za pomocą specjalnych leków. Wpływają one na błędnik i dzięki temu zapobiegają mdłościom, zawrotom głowy i innym dolegliwościom związanym z kinetozą. Jednak czasami zdarzają się sytuacje, w których zażycie leków nie jest możliwe. Wówczas istnieje kilka sposobów, które można wykorzystać w celu zmniejszenia objawów. Jest to: 

  • siadanie przodem do kierunku jazdy; 
  • spożywanie lekkich posiłków przed podróżą; 
  • skupianie wzroku na horyzoncie; 
  • robienie przerw w podróży; 
  • unikanie czytania; 
  • przemieszczanie się w pozycji leżącej lub półleżącej. 

Wiele osób zastanawia się, czy zaklejanie pępka pomaga w chorobie lokomocyjnej. Sposób ten, mimo że jest praktykowany przez niektórych ludzi dotkniętych kinetozą, nie ma żadnego medycznego uzasadnienia. Dlatego też w większości przypadków okazuje się nieskuteczny. 

Co zrobić żeby dziecko nie miało choroby lokomocyjnej?

Choroba lokomocyjna najczęściej występuje u dzieci. W jaki sposób można ograniczyć jej nieprzyjemne skutki? Przede wszystkim warto wypróbować leki na chorobę lokomocyjną, które najczęściej okazują się najskuteczniejszym rozwiązaniem. Oprócz tego nie można zapominać o fotelikach dla dzieci, które umożliwiają im podróżowanie w pozycji półleżącej – jest ona bardziej wskazana w przypadku wystąpienia mdłości czy zawrotów głowy. 

Przed podróżą dobrze jest podać dziecku lekki posiłek. Poza tym należy zrezygnować z gazowanych napojów oraz słodyczy. Planując wyjazd, najlepiej wybrać porę wieczorną – wówczas dziecko większość trasy prześpi. W przypadku dłuższej podróży dobrze jest robić częste postoje, aby pociecha mogła zaczerpnąć świeżego powietrza. W ten sposób wypad z dzieckiem powinien odbyć się bez przykrych dolegliwości związanych z kinetozą.

Przeczytaj też:

Choroba dekompresyjna. Może dopaść cię w samolocie

Rozwiązanie problemu z nudnościami w VR? Sony: Przyzwyczaisz się, to minie

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL