Reklama

Anemia - jakie wyniki badań na nią wskazują?

Podejrzewasz, że możesz mieć anemię? Najpierw odpowiednio się przygotuj, a potem poświęć chwilę na proste badanie w przychodni lub odpłatnie, w prywatnym laboratorium analiz. Masz już wyniki morfologii krwi? Świetnie. A czy wiesz, jak je interpretować?

Przygotowanie do badania krwi

Morfologię krwi wykonuje się rano, zwykle między 7:00 a 10:00, na czczo, ok. 13-14 godzin od ostatniego posiłku.

Kolację (bez cukru) w dniu poprzedzającym badanie należy spożyć ok. 18:00 i potem już nic nie jeść. Na późne śniadanie przyjdzie czas - po badaniu.

Kobiety podczas menstruacji powinny wstrzymać się z tym badaniem, najlepiej wykonać je przed lub po wystąpieniu krwawienia. Wskazane jest, by wszyscy, kobiety i mężczyźni, w miarę możliwości, unikali forsownego wysiłku fizycznego i alkoholu, bo te czynniki mogą zafałszować wyniki.

Rano, przed poraniem, warto wypić szklankę wody, przegotowanej lub niegazowanej mineralnej.

Reklama

Nasilenie niedokrwistości - oceniane na podstawie poziomu hemoglobiny we krwi

Jak bardzo nasilona jest choroba? Na to pytanie odpowie stężenie hemoglobiny we krwi:

Hemoglobina na poziomie 10-12 g/dl - anemia łagodna

Hemoglobina na poziomie 8-9,9 g/dl - anemia umiarkowana

Hemoglobina na poziomie 6,5-7,9 g/dl - anemia ciężka

Hemoglobina poniżej 6,5 g/dl - anemia zagrażająca życiu

Prawidłowe parametry oraz wyniki powyżej i poniżej normy

HGB (hemoglobina), wynik prawidłowy to 13-18 g/dl (dla mężczyzn) i 12-16 g/dl (dla kobiet). Wyniki poniżej normy wskazują na anemię (niedokrwistość), wyniki powyżej normy mogą oznaczać odwodnienie,

RBC (erytrocyty), wynik prawidłowy to 4,5-8 mln w mm³ (dla mężczyzn) i 4-5,4 mln w mm³ (dla kobiet). Wyniki poniżej normy wskazują na anemię (niedokrwistość), wyniki powyżej normy na nadkrwistość,

HCT (hematokryt), wynik prawidłowy to 40-51 proc. (dla mężczyzn) i 37-40 proc. (dla kobiet). Wyniki poniżej normy wskazują na anemię (niedokrwistość), wyniki powyżej normy mogą oznaczać odwodnienie lub nadkrwistość,

MCV (ang. mean corpuscular volume) - średnia objętość krwinki, pomaga określić, czy anemia wynika z niedoboru żelaza,

RDW (CV) i (SD) (ang. red-cell distribution width) - wskaźnik zmienności objętości czerwonych krwinek, wynik prawidłowy CV to 11,5-14,5 proc. dla obu płci, prawidłowy wynik SD to 80-90 fl. Parametr ten również pomaga określić przyczyny anemii - obok MCV.

Zobacz także:

Żylaki kończyn dolnych - skąd się biorą?

Niedobory witaminy B12 - konsekwencje dla zdrowia

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: anemia | badania krwi | morfologia krwi

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL