Anemia - jakie wyniki badań na nią wskazują? Czy anemia wyjdzie w badaniu krwi?

Podejrzewasz, że możesz mieć anemię? Najpierw odpowiednio się przygotuj, a potem poświęć chwilę na proste badanie w przychodni lub odpłatnie, w prywatnym laboratorium analiz. Masz już wyniki morfologii krwi? Świetnie. A czy wiesz, jak je interpretować?

Morfologia krwi - jak się przygotować do badania

Morfologię krwi wykonuje się rano, zwykle między 7:00 a 10:00, na czczo, ok. 13-14 godzin od ostatniego posiłku. Kolację (bez cukru) w dniu poprzedzającym badanie należy spożyć ok. 18:00 i potem już nic nie jeść. Na późne śniadanie przyjdzie czas - po badaniu.

Kobiety podczas menstruacji powinny wstrzymać się z tym badaniem, najlepiej wykonać je przed lub po wystąpieniu krwawienia. Wskazane jest, by wszyscy, kobiety i mężczyźni, w miarę możliwości, unikali forsownego wysiłku fizycznego i alkoholu, bo te czynniki mogą zafałszować wyniki.

Rano, przed poraniem, warto wypić szklankę wody, przegotowanej lub niegazowanej mineralnej.

Reklama

Co wykazuje morfologia krwi

Morfologia krwi to badanie laboratoryjne, które ocenia ilość i morfologię różnych typów komórek krwi. Oto główne parametry, które są zazwyczaj oceniane podczas badania morfologii krwi:

  • Czerwone krwinki (erytrocyty). Ocenia się liczbę czerwonych krwinek, ich kształt, rozmiar i obecność ewentualnych zmian strukturalnych. Czerwone krwinki są odpowiedzialne za transport tlenu do tkanek.
  • Białe krwinki (leukocyty). Badanie ocenia liczbę różnych typów białych krwinek, takich jak neutrofile, limfocyty, monocyty, eozynofile i bazofile. Białe krwinki są związane z obroną organizmu przed infekcjami i innymi patologiami.
  • Płytki krwi (trombocyty). Ocena ilości płytek krwi oraz ich rozmieszczenia. Płytki krwi biorą udział w procesie krzepnięcia, zapobiegając nadmiernej utracie krwi w przypadku obrażeń.
  • Hematokryt. Procent objętości krwi zajmowanej przez czerwone krwinki. Pomaga w diagnozowaniu niedokrwistości.
  • Hemoglobina. Białko zawarte w czerwonych krwinkach, które jest odpowiedzialne za transport tlenu. Pomaga w diagnozowaniu niedokrwistości.

Badanie morfologii krwi jest istotne w diagnostyce wielu schorzeń, takich jak anemia, infekcje, schorzenia krwi, czy też choroby układu krwionośnego. Interpretację wyników przeprowadza lekarz, który bierze pod uwagę wyniki morfologii w kontekście innych badań i informacji klinicznych pacjenta.

Nasilenie niedokrwistości - oceniane na podstawie poziomu hemoglobiny we krwi

Jak bardzo nasilona jest choroba? Na to pytanie odpowie stężenie hemoglobiny we krwi:

  • Hemoglobina na poziomie 10-12 g/dl - anemia łagodna
  • Hemoglobina na poziomie 8-9,9 g/dl - anemia umiarkowana
  • Hemoglobina na poziomie 6,5-7,9 g/dl - anemia ciężka
  • Hemoglobina poniżej 6,5 g/dl - anemia zagrażająca życiu

Morfologia krwi. Jak czytać wyniki badania?

HGB (hemoglobina), wynik prawidłowy to 13-18 g/dl (dla mężczyzn) i 12-16 g/dl (dla kobiet). Wyniki poniżej normy wskazują na anemię (niedokrwistość), wyniki powyżej normy mogą oznaczać odwodnienie,

RBC (erytrocyty), wynik prawidłowy to 4,5-8 mln w mm³ (dla mężczyzn) i 4-5,4 mln w mm³ (dla kobiet). Wyniki poniżej normy wskazują na anemię (niedokrwistość), wyniki powyżej normy na nadkrwistość,

HCT (hematokryt), wynik prawidłowy to 40-51 proc. (dla mężczyzn) i 37-40 proc. (dla kobiet). Wyniki poniżej normy wskazują na anemię (niedokrwistość), wyniki powyżej normy mogą oznaczać odwodnienie lub nadkrwistość,

MCV (ang. mean corpuscular volume) - średnia objętość krwinki, pomaga określić, czy anemia wynika z niedoboru żelaza,

RDW (CV) i (SD) (ang. red-cell distribution width) - wskaźnik zmienności objętości czerwonych krwinek, wynik prawidłowy CV to 11,5-14,5 proc. dla obu płci, prawidłowy wynik SD to 80-90 fl. Parametr ten również pomaga określić przyczyny anemii - obok MCV.

ZOBACZ TAKŻE:

Żylaki kończyn dolnych - skąd się biorą?

Niedobory witaminy B12 - konsekwencje dla zdrowia

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: anemia | badania krwi | morfologia krwi | krew | witamina b12
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL