NFZ przygotował "ściągę" z badań. Podpowiada, kiedy, jak i gdzie się zbadać
Aż 40 proc. Polaków nie wykonuje badań profilaktycznych. Większość z nas nie wie, jakie badania zrobić, a także kiedy i gdzie. Narodowy Fundusz Zdrowia chce to zmienić. Eksperci przygotowali praktyczny kalendarz, z którego może skorzystać każdy - za darmo. Nigdzie nie trzeba się logować. "Zaznacz płeć, wybierz wiek i naciśnij przycisk 'sprawdź', a kalendarz wygeneruje ci listę badań i zaleceń" - zachęca NFZ. A więc, jakie badania powinieneś wykonać w tym roku?
"Regularne badania kontrolne dają szansę na wczesne wykrycie wielu chorób i ich wyleczenie!" - podkreśla NFZ. Niestety Polacy są na bakier z profilaktyką zdrowotną. Badanie przeprowadzone przez Instytut badań IQS w czerwcu ubiegłego roku na reprezentatywnej grupie 800 mieszkańców Polski na potrzeby kampanii "Pobierz Zdrowie" wykazało, że aż 40 proc. Polaków nie wykonuje regularnych badań profilaktycznych, co jest jednym z najwyższych wskaźników w Europie. Czterech na 10 badanych przyznało, że odwiedza lekarza raz na pół roku i rzadziej, a aż 73 proc. ankietowanych, że udaje się do specjalisty tylko wtedy, gdy musi, bo zauważa konkretne objawy. "Tym samym wiele chorób, takich jak rak, choroby serca czy cukrzyca, jest diagnozowanych na późnych etapach, co znacznie utrudnia leczenie i obniża szanse na powrót do pełni zdrowia" - podkreślono.
Polacy nie badają się z wielu powodów. Wielu nie wie np., jakie badania profilaktyczne należy wykonać w ich wieku. Nie ma też pojęcia, do jakiego lekarza się udać. Duża grupa wychodzi również z założenia, że skoro nic nie boli, to po co się badać. Niestety takie podejście jest zgubne.
Do regularnego wykonywania badań ma skłonić Polaków nowa inicjatywa NFZ - wirtualny kalendarz badań. Dostępny jest TUTAJ. Po wskazaniu płci oraz wieku wygeneruje się lista badań i zaleceń dopasowanych do wskazanych parametrów. Jak wyjaśnia NFZ, kalendarz badań: ułatwi znalezienie programu profilaktycznego, przypomni o zalecanych szczepieniach, wskaże, gdzie udać się na bezpłatne badania. Za jego pomocą można również sprawdzić, jakie badania kontrolne są zalecane u dzieci. Nie zabraknie przypomnienia o wizycie u dentysty, a w przypadku kobiet w ciąży o dodatkowych badaniach czy uprawnieniach. Nie trzeba zakładać żadnego konta, nie trzeba się logować, nie trzeba za nic płacić.
Sprawdźmy, jak działa kalendarz na przykładzie 35-letniej kobiety i 52-letniego mężczyzny.
35-letnia kobieta i 52-letni mężczyzna
W jednym, jak i w drugim przypadku NFZ przypomina, że lekarz podstawowej opieki zdrowotnej ma możliwość wystawienia skierowania na badania, które wcześniej mogły być zlecane tylko przez specjalistów, dzięki czemu znacznie skróci się czas oczekiwana na postawienie diagnozy. NFZ podaje, że lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może zlecić m.in. sprawdzenie poziomu żelaza w organizmie, sprawdzenie stężenia witaminy B12, sprawdzenie poziomu kwasu foliowego, badanie anty-CCP czy badanie przeciwciał anty-HCV. "Pamiętaj, że to lekarz decyduje o tym, czy wystawi ci skierowanie na konkretne badanie. Może odmówić ci wystawienia skierowania, jeśli oceni, że nie zachodzi taka potrzeba. Lekarz podejmuje wszystkie decyzje na podstawie wskazań medycznych, a nie na żądanie pacjenta" - zaznaczono.
35-letnia kobieta
35-latce NFZ przypomina o comiesięcznym samobadaniu piersi (wskazuje dokładnie, kiedy badać piersi i w jaki sposób), o bezpłatnej cytologii w ramach programu profilaktycznego raka szyjki macicy (dołączono wykaz placówek wykonujących to badanie), o wizycie u ginekologa czy o przeglądzie stomatologicznym.
NFZ informuje również o możliwości skorzystania z bezpłatnych konsultacji dietetycznych, a także o możliwości wzięcia udziału w bezpłatnym badaniu profilaktycznym chorób układu krążenia (ChUK). W wirtualnym kalendarzu badań znajdziemy poza tym przypomnienie o badaniu znamion i bezpłatnym programie profilaktyki chorób odtytoniowych (ważne dla osób palących). Mowa również o programie profilaktyki gruźlicy i szczepieniu przeciwko grypie.
52-letni mężczyzna
52-letni mężczyzna znajdzie natomiast informacje np. o możliwości skorzystania z bezpłatnych badań diagnostycznych w ramach programu profilaktycznego "Profilaktyka 40 PLUS". Jak podaje NFZ, w pakiecie badań znajduje się m.in. morfologia, pomiar stężenia glukozy, badanie ogólne moczu czy badanie na krew utajoną w kale. Mężczyznom przypomina się o comiesięcznym samobadaniu jąder i wizytach u urologa. Jak w przypadku kobiet mowa również o bezpłatnych konsultacjach dietetycznych, bezpłatnym przeglądzie stomatologicznym (raz w roku w dowolnej placówce, która ma umowę z NFZ), badaniu znamion, programie ChUK i profilaktyce chorób odtytoniowych. Mężczyźni w tym wieku mogą również skorzystać z bezpłatnych badań przesiewowych raka jelita grubego.
NFZ przypomina wszystkim, że raz w roku warto wykonać morfologię, badanie moczu, cholesterolu i poziomu glukozy we krwi. Pamiętać należy także o kontroli ciśnienia tętniczego krwi.
Wirtualny kalendarz badań od NFZ uwzględnia również badania dla dzieci, dlatego cenne informacje znajdą w nim rodzice. Rodzice 10-latka przeczytają, by zaprowadzić dziecko na bilans zdrowia w celu sprawdzenia, czy jest zdrowe i rozwija się prawidłowo, dowiedzą się o tym, jakie świadczenia mu przysługują w ramach leczenia stomatologicznego, a także zapoznają się z wykazem bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży.
CZYTAJ TAKŻE:
Bezpłatna mammografia dla większej grupy kobiet. Zmiany od 1 listopada
Darmowe zabiegi u dentysty na NFZ. Na liście nawet leczenie kanałowe
Tak Polacy oszukują na L4. Lekarka wyjawia, co słyszy od pacjentów