Bezpłatna mammografia dla większej grupy kobiet. Zmiany od 1 listopada
Od 1 listopada br. do programu profilaktyki raka piersi będzie uprawnionych więcej kobiet. Bezpłatne badanie mammograficzne będą mogły wykonać panie w wieku 45-74 lat, a nie jak do tej pory kobiety między 50. a 69. rokiem życia. Chcesz skorzystać z bezpłatnej mammografii? Oto co powinnaś wiedzieć.
Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Jak podaje Narodowy Fundusz Zdrowia, rocznie w Polsce rozpoznaje się go u ok. 20 tys. kobiet. Najwięcej zachorowań notuje się wśród kobiet po 50. roku życia. Tylko w 20 proc. przypadków raka piersi rozpoznaje się we wczesnym stadium zaawansowania, kiedy szanse na wyleczenie są największe.
Na wczesnym etapie rak piersi może nie powodować żadnych objawów. Może zostać wtedy wykryty podczas regularnie wykonywanych badań obrazowych - USG piersi lub mammografii, przy czym USG piersi dedykowane jest młodszym pacjentkom, które mają w piersiach więcej tkanki gruczołowej niż tłuszczowej. Mammografia piersi ma najwyższą czułość u kobiet z budową piersi tłuszczową i tłuszczowo-gruczołową. Bardzo ważne jest też samobadanie, raz w miesiącu. Już kobiety po 20. roku życia powinny regularnie badać piersi.
Mammografia to badanie obrazowe wykorzystujące niewielką dawkę promieniowania rentgenowskiego (dawka promieniowania jest zbliżona do otrzymywanej np. podczas prześwietlenia zęba, przez co badanie pozostaje całkowicie bezpieczne dla pacjentki). Polega na wykonaniu dwóch zdjęć rentgenowskich każdej piersi. Na podstawie uzyskanego obrazu możliwe jest wykrycie tzw. zmian bezobjawowych, we wczesnym stadium ich powstania, kiedy nie są wyczuwalne palpacyjnie. To badanie proste, szybkie i bezbolesne, choć niektóre kobiety odczuwają krótko trwające uczucie dyskomfortu związane z uciskiem piersi podczas badania.
Od 1 listopada więcej kobiet będzie mogło skorzystać z bezpłatnej mammografii. Program profilaktyki raka piersi zostanie rozszerzony i badanie będą mogły wykonać kobiety w wieku 45-74 lat. Do 31 października program jest dostępny dla pań w wieku 50-69 lat.
"Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Wśród nowotworów rak ten stanowi ok. 23 proc. wszystkich zachorowań i jest przyczyną blisko 14 proc. zgonów. Te dane wskazują, że musimy wprowadzać i rozszerzać programy profilaktyczne. To prosty, nieinwazyjny i skuteczny sposób wczesnego wykrywania chorób nowotworowych, który znacząco poprawia rokowanie" - zwraca uwagę minister zdrowia Katarzyna Sójka.
Od 1 stycznia przyszłego roku do programu profilaktyki raka piersi będą także włączone kobiety po pięciu latach od zakończenia leczenia raka piersi.
W samej Wielkopolsce, jak wynika z wyliczeń, zmiany, które zaczną obowiązywać w listopadzie, sprawią, że do bezpłatnej mammografii będzie kwalifikowało się ponad 230 tys. kobiet więcej.
Od 1 listopada z bezpłatnej mammografii mogą skorzystać kobiety w wieku od 45 do 74 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat w ramach NFZ. Można jednak otrzymać wskazanie do zrobienia ponownej mammografii po roku, jeśli stwierdzone zostanie występowanie czynników ryzyka takich jak rak piersi wśród najbliższych członków rodziny.
Aby wykonać bezpłatnie mammografię w ramach programu, wystarczy zgłosić się do jednej z placówek, które realizują program. Ich lista dostępna jest TUTAJ. Z badania można skorzystać również w mammobusie. Lekarze podkreślają, że mammografia w mammobusie nie różni się niczym od tej wykonywanej w przychodni.
Na badanie zabierz ze sobą dowód osobisty. Skierowanie na badanie nie jest ci potrzebne.
Mammografia, dedykowana starszym kobietom, powinna być wykonywana co dwa lata.
CZYTAJ TAKŻE:
Które kobiety są szczególnie narażone na raka piersi?
Wolą umrzeć, niż iść na mammografię. Dlaczego Polki się nie badają?
Nadciśnienie, cukrzyca, rak. Po 50. roku życia nie zapomnij o badaniach