EKG i morfologia - jak się przygotować?

EKG serca oraz morfologia krwi, to obok ogólnej analizy moczu, jedne z najbardziej podstawowych badań, których wyniki powiedzą wiele o stanie twojego zdrowia. Idealnie byłoby wykonywać cały ten pakiet przynajmniej raz w roku, a także wtedy, gdy planujesz przejście na dietę czy chcesz rozpocząć bardziej aktywny tryb życia. Szybki przegląd organizmu pozwoli ci poczuć się pewniej i w porę wychwycić ewentualne nieprawidłowości. Jak się przygotować do badań, by nic nie zaciemniało ich rezultatów? Sprawdź.

Jak się przygotować do morfologii krwi z pomiarem poziomu glukozy?

Badanie wykonuje się rano, koniecznie na czczo, jakiekolwiek posiłki czy napoje (nie licząc niewielkiej ilości wody) mogą zafałszować wyniki wskazując na nieistniejący w rzeczywistości stan przedcukrzycowy. Dlatego:

Reklama
  • ostatni posiłek spożyj ok. 12 godzin przed badaniem,
  • na dwa dni przed badaniem powstrzymaj się przed spożywaniem alkoholu,
  • w dniu poprzedzającym badanie zjedz wczesną, lekką kolację, unikaj cukru w jakiejkolwiek postaci (nie słodź niczego),
  • w dniu badania oraz w dniu poprzedzającym badanie nie pij kawy ani herbaty,
  • jeśli przyjmujesz na stałe jakieś leki i zażywasz je rano, wcześniej zapytaj lekarza, czy możesz wziąć je już po zakończonym badaniu - najlepiej badać się przed przyjęciem leków, ale czasami jest to niemożliwe,
  • w dniu badania oraz w dniu poprzedzającym badanie powstrzymaj się od intensywnego wysiłku fizycznego,
  • przyjdź na badanie odpowiednio wcześnie i postaraj się zrelaksować - odpoczywaj przez 10-15 minut.

Jak się przygotować do badania EKG?

Badanie EKG to pomiar elektrycznej aktywności serca. Jest bezbolesne, można je wykonać o dowolnej porze dnia i nie wymaga specjalnych przygotowań ani reżimu dietetycznego. Należy jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach:

  • ubierz się tak, żeby móc w sposób niekrępujący odsłonić klatkę piersiową. Ponieważ elektrody rejestrujące, obok klatki piersiowej i nadgarstków, zostaną umieszczone też na twojej kostce, włóż taką odzież, która pozwoli na łatwy dostęp do tego rejonu (luźniejsze spodnie, które można łatwo podwinąć, spódnica, etc.),
  • przełóż badanie, jeśli aktualnie przeżywasz duży stres, ponieważ wyniki mogą być niemiarodajne,
  • nie poddawaj się temu badaniu bezpośrednio po intensywnym wysiłku fizycznym,
  • przybądź do przychodni/punktu diagnostycznego z wyprzedzeniem, by móc chwilę odpocząć, wyrównaj oddech i zrelaksuj się, zwłaszcza jeśli pokonałeś schody lub maszerowałeś w szybkim tempie. 

O tym, jak interpretować wyniki badania ogólnego moczu i jak się do niego przygotować, przeczytasz TUTAJ

Zobacz także:

Co możesz wyczytać z morfologii? 

Badanie ogólne moczu - jak interpretować wyniki?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: badania | morfologia krwi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL