Ile można siedzieć w gorących źródłach? Polacy robią to za długo

Uzdrowiska z wodami termalnymi oferują relaks w gorącej kąpieli. Zanurzenie się w kojących, bogatych w minerały wodach niesie za sobą wiele korzyści dla zdrowia i samopoczucia. Jak długo można bezpiecznie przebywać w takiej kąpieli, by odczuć ich pozytywny wpływ na organizm?

Jak długo można przebywać w basenie termalnym?

Gorące kąpiele są zdrowe pod warunkiem, że korzysta się z nich, przestrzegając kilku najistotniejszych zasad. O ile temperatury basenów termalnych są kontrolowane przez obsługę ośrodka, o tyle czas przebywania w wodzie każdy ustala samodzielnie. Przesiadywanie w gorącej wodzie przez kilka godzin nie jest najlepszym pomysłem, nawet w przypadku osób zdrowych.

Bez względu na stan zdrowia wszyscy powinni unikać zbyt długiego przebywania w gorącej kąpieli lub gorącym źródle. Jednorazowa kąpiel powinna trwać nie dłużej, niż 15 minut, szczególnie jeśli temperatura na zewnątrz jest niska. Im wyższa temperatura wody, tym ten czas powinien być krótszy.

Reklama

Osoby z chorobami sercowo-naczyniowymi lub wysokim ciśnieniem, a także chorujące na cukrzycę - powinny zachować ostrożność podczas korzystania z gorących źródeł lub gorącej kąpieli w niskich temperaturach.

Ponieważ ciepło z wody może powodować rozszerzanie się naczyń krwionośnych, co prowadzi do spadku ciśnienia krwi, należy unikać zbyt szybkiego wychodzenia z wody. Nie wolno brać gorącej kąpieli bezpośrednio po posiłku, zwłaszcza po zjedzeniu pikantnego jedzenia lub wypiciu alkoholu, który może również przyspieszyć tętno.

Osoby z cukrzycą, nadciśnieniem lub podwyższonym poziomem lipidów we krwi powinny szczególnie uważać na temperaturę wody, która nie powinna przekraczać 40°C oraz unikać naprzemiennej kąpieli w ciepłej i zimnej wodzie, gdyż nagła zmiana temperatury może zwiększyć ryzyko zawału serca lub udaru mózgu. Podczas kąpieli w basenach termalnych można się odwodnić, dlatego bardzo ważne jest skrupulatne uzupełnianie płynów.

Jakie są korzyści zdrowotne z kąpieli w gorących źródłach?

Istnieje wiele badań dotyczących wpływu terapii wodnej na zdrowie. Kiedy mówimy o gorących źródłach, sprawy się komplikują. W różnych ośrodkach, temperatury wody różnią się od siebie, a poziom mineralizacji wody również nie jest wszędzie taki sam.

Chociaż niektóre badania mogą wskazywać na pozytywne skutki kąpieli w gorących źródłach, nie ma wytycznych dotyczących tego, jak długo i jak często trzeba się kąpać, aby pojawiły się widoczne zmiany. Istnieje jednak kilka udowodnionych korzyści zdrowotnych, które przynoszą wizyty w ośrodkach z basenami termalnymi. 

Relaks i redukcja stresu

Jeśli lubisz przyrodę i gorącą wodę, najbardziej oczywistą korzyścią z wycieczki do gorących źródeł jest relaks. Przebywanie w wodzie może również pomóc złagodzić bóle, szczególnie stawów. Zmniejszenie stresu może pomóc poprawić samopoczucie i ogólny stan zdrowia.

Poprawa funkcji naczyniowych

Badania z 2016 roku pokazują, że zanurzenie w gorącej wodzie może poprawić czynność naczyń i uregulować ciśnienie krwi. Jednak częstotliwość, czas kąpieli i maksymalna temperatura wody powinny zostać skonsultowane z lekarzem.

Regeneracja stawów i zmniejszenie bólu

Terapia termalna pozwala rozluźnić spięte mięśnie oraz działa przeciwbólowo u chorych, cierpiących na zapalenie stawów. Zmniejszają ich sztywność, poprawiają elastyczność mięśni. Kąpiele w ciepłej wodzie są dobrą terapią dla osób, które intensywnie ćwiczą bądź zmagają się z kontuzjami sportowymi. 

Gojenie skóry i jej nawilżenie

Kąpiele w ciepłych wodach pozwalają nawilżyć skórę oraz ją regenerować. Z takiej terapii powinny korzystać osoby, które mają problem z utrzymaniem prawidłowego pH skóry oraz osoby zmagające się z ogólnymi problemami skórnymi.

Spalanie kalorii

Kąpiel w gorącej wodzie może pomóc spalić kalorie, szczególnie u osób, które nie są w stanie ćwiczyć.

Jak bezpiecznie korzystać z basenów termalnych?

Podczas pobytu w termach lub gorących źródłach, trzeba ściśle przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Poza tymi, które obowiązują na każdym kąpielisku, jest jeszcze kilka ważnych reguł:

  • nie należy zanurzać głowy,
  • należy unikać połykania wody,
  • nie należy przebywać w wodzie dłużej, niż kwadrans,
  • należy wyjść z wody przy pierwszych oznakach osłabienia lub poparzenia i poszukać pomocy medycznej.

Oto, kto nie powinien korzystać z basenów termalnych:

  • osoby z chorobami serca,
  • kobiety ciężarne i w połogu,
  • osoby, które mają skłonność do omdleń i niskie ciśnienie,
  • osoby, które mają na ciele otwarte rany lub oparzenia.

Zrelaksuj się w gorących źródłach

Praktyka kąpieli w źródłach termalnych znana jest od tysięcy lat. Niektórzy udają się tam, by obcować z naturą, a inni robią to dla poprawy zdrowia i samopoczucia.

Efekty gorących kąpieli zależą od temperatury wody, jej kwasowości i zawartości minerałów. Kąpiele w basenach, w których woda osiąga temperaturę aż 50°C, należy brać z dużą ostrożnością i zawsze przestrzegać zasad bezpieczeństwa. 

CZYTAJ TAKŻE:

Kąpiele siarczkowe. Jakie mają właściwości i jak się do nich przygotować?

Na reumatyzm cierpią coraz młodsi. Przyczyny, objawy i leczenie reumatyzmu

Krioterapia. Leczenie zimnem dobre nie tylko dla stawów

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL