Bezpłatne badania podczas Finału WOŚP. Sprawdzisz ciśnienie, wzrok i cholesterol

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wraz ze Znanym Lekarzem i Grupą LUX MED otworzy przychodnię na błoniach PGE Narodowego już 28 stycznia podczas 32. Finału zbiórki. W trakcie wydarzenia, od godz. 11 do godz. 20, będzie można wykonać bezpłatne badania profilaktyczne i sprawdzić stan swojego zdrowia. Organizatorzy zachęcają, by połączyć radość z pomagania z troską o zdrowie. Jakie badania będzie można wykonać? Oto szczegóły.

Finał WOŚP. Te badania wykonasz za darmo

Osoby, które w dniu Finału zjawią się na błoniach PGE Narodowego na terenie miasteczka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, będą mogły skorzystać z bezpłatnych usług Przychodni WOŚP, Znany Lekarz i Grupy LUX MED. Miejsce to sześć stref, w których chętni będą mogli wykonać badania: spirometrii, analizę składu ciała, lipidogram, pomiar ciśnienia, badanie wzroku i stanu jamy ustnej, a także nauczą się prawidłowego samobadania piersi lub jąder. W poczekalni przychodni dzieci będą mogły wziąć udział w zajęciach dotyczących profilaktyki zdrowotnej.

Reklama

- Dłuższe i zdrowsze życie staje się możliwe poprzez regularne badania profilaktyczne, które stanowią fundament troski o nasze zdrowie. Dlatego bardzo się cieszę, że LUX MED jest obecny podczas 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, angażując się w tę ważną inicjatywę razem ze Znanym Lekarzem. Ta wspólna inicjatywa jest wyrazem naszej głębokiej troski o zdrowie społeczeństwa. Czasem drobne kroki mogą znacząco wpłynąć na ratowanie zdrowia czy życia, dlatego serdecznie zachęcam do odwiedzenia naszej przychodni podczas wydarzenia i skorzystania z profesjonalnych badań profilaktycznych przeprowadzanych przez specjalistów z LUX MED - mówi Anna Rulkiewicz, Prezeska Grupy LUX MED.

- Jak co roku Znany Lekarz wspiera Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, organizując przychodnię i zapewniając wszystkim uczestnikom Finału możliwość wykonania badań profilaktycznych i potwierdzenia swojego zdrowia. W tym roku wspiera nas Grupa LUX MED. Jednoczymy siły, by pokazać, że opieka medyczna w Polsce może być blisko pacjenta, może być przyjazna i pełna pozytywnej energii. Energii, której podczas tegorocznego Finału na pewno nam nie zabraknie! - mówi Piotr Radecki, CEO Znany Lekarz.

Dzieci też znajdą coś dla siebie

Przed strefami badań przygotowana zostanie poczekalnia dla najmłodszych, którzy będą mieli szansę na pierwsze spotkanie z profilaktyką. Na dzieci będą czekać niezapomniane atrakcje, podczas których specjaliści z Grupy LUX MED zapoznają je z technikami bandażowania. Najmłodsi pacjenci będą mieli także okazję do nauki o prawidłowej higienizacji jamy ustnej, która zapewni im zdrowy uśmiech na długie lata.

Dlaczego spirometria jest tak istotna?

W pierwszej strefie przychodni, skupionej na diagnostyce układu oddechowego, przeprowadzane będą badania spirometryczne - istotne w ocenie czynności płuc. Spirometria to test pomiarowy, podczas którego pacjent wykonuje głębokie wdechy i wydechy do spirometru. Badanie to umożliwia ocenę pojemności płuc, szybkości przepływu powietrza oraz wykrywanie potencjalnych zaburzeń oddechowych. Zaleca się unikanie palenia papierosów i spożywania alkoholu co najmniej 4 godz. przed badaniem (najlepiej 24 godz.), nienoszenie ubrań ograniczających ruchy tułowia oraz powstrzymanie się od obfitych posiłków przez 2 godz. przed testem. Dodatkowo, przed samym badaniem (ok. 30 minut), zaleca się unikanie intensywnego wysiłku fizycznego.

Analiza i pomiary w profilaktyce zdrowotnej

W drugiej strefie specjaliści z Grupy LUX MED będą przeprowadzać badania profilaktyczne takie jak: analiza składu ciała, czyli dokładny pomiar tkanki tłuszczowej i mięśniowej, określą przybliżony wiek metaboliczny, dokonają pomiaru ciśnienia tętniczego krwi oraz wykonają badanie przesiewowe lipogramu, czyli ocenę frakcji cholesterolu i trójglicerydów.

Samobadanie pierwszym krokiem do profilaktyki

Regularne, dokładne samobadanie jest kluczowym elementem profilaktyki, który może przyczynić się do wczesnego wykrycia ewentualnych zmian i uratowania życia pacjenta. Dlatego w dwóch kolejnych strefach pod okiem ekspertów będzie można zapoznać się i udoskonalić techniki samobadania. Trzecia strefa to nauka samobadania jąder na fantomach, w której pacjenci dowiedzą się, w jaki sposób i kiedy samobadanie jest najefektywniejsze. Natomiast strefa numer cztery poświęcona będzie samobadaniu piersi. W niej eksperci przedstawią instruktaż samobadania, które wykonywane regularnie pozwala na wykrycie choroby i zwiększenie szansy na wyleczenie.

Zbadasz też wzrok

W piątej strefie doświadczeni optometryści ze szpitala MAVIT należącego do Grupy LUX MED będą przeprowadzać profesjonalne badania ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz sprawdzą istnienie wady wzroku. W przypadku występowania wady optometrysta zbada dokładnie tylny odcinek oka. Eksperci podzielą się również cennymi poradami dotyczącymi tego, jak na co dzień dbać o oczy, odpowiednią higienę wzroku i profilaktykę.

Kontrola stanu uzębienia i dziąseł

W szóstej strefie eksperci z LUX MED Stomatologia skupią się na przeglądzie stanu jamy ustnej. Specjaliści przeprowadzą dokładne badania, ocenią stan uzębieni i dziąseł, a także udzielą cennych wskazówek dotyczących codziennej pielęgnacji jamy ustnej oraz prawidłowych nawyków, istotnych dla utrzymania pięknego i zdrowego uśmiechu.

Wspólnie dla płuc Polaków

Przychodnia WOŚP, Znany Lekarz i Grupy LUX MED będzie czynna od godz. 11 do godz. 20, a w jej przestrzeni przez cały czas dostępna będzie skarbonka, która zasili konto fundacji i wspomoże tegoroczny cel: "Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych". Dodatkowo uruchomiona została także eSkarobonka.

CZYTAJ TAKŻE: 

Co u okulisty można zrobić na NFZ? Na co potrzebne jest skierowanie? Sprawdź

Darmowe zabiegi u dentysty na NFZ. Na liście nawet leczenie kanałowe

INTERIA.PL/materiały prasowe

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: badania | WOŚP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL