Co u okulisty można zrobić na NFZ? Na co potrzebne jest skierowanie? Sprawdź

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka, a gdy zaczynają się z nim problemy, należy to skontrolować. Niestety, prywatne wizyty i badania potrafią być naprawdę kosztowne. Wówczas warto wybrać okulistę, który wykona badania refundowane. Czy trzeba mieć skierowanie do okulisty na NFZ? Przedstawiamy, które istotne badania są nieodpłatne.

Czy trzeba mieć skierowanie do okulisty na NFZ?

Aby skorzystać z usług okulisty na NFZ, trzeba mieć skierowanie. Od 2015 roku to wymagany dokument, jeśli chcemy udać się na badania. Wystawiany jest on przez lekarza rodzinnego po przeprowadzeniu wywiadu.

Skierowanie jest niezbędne do zarejestrowania się w poradni specjalistycznej. Ze względu na wprowadzone e-skierowania, nie jest konieczne posiadanie dokumentu przy sobie w formie papierowej. Skierowanie jest ważne do momentu jego realizacji, czyli ustalenia terminu wizyty u okulisty.

Istnieje jednak grupa osób, której nie dotyczy obowiązek posiadania dokumentu. Skierowania do okulisty na NFZ nie muszą mieć:

Reklama
  • inwalidzi wojenni i wojskowi;
  • osoby represjonowane;
  • kombatanci;
  • cywilne niewidome ofiary działań wojennych;
  • chorzy na gruźlicę;
  • zakażeni wirusem HIV;
  • osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności.

Czy badanie pola widzenia jest refundowane przez NFZ?

Badanie pola widzenia to inaczej perymetria. Polega ono na zdiagnozowaniu obszaru, który widzimy, nie poruszając gałką oczną. Za jego pomocą weryfikowane są ubytki w zakresie widzenia, ale także niektóre choroby. Po badaniu można wykryć takie schorzenia jak m.in. jaskra, udar, guz mózgu, zwyrodnienie plamki żółtej.

Badanie pola widzenia odbywa się przy pomocy polomierza. Urządzenie działa bezboleśnie i nieinwazyjnie. Kontroluje ono dynamiczne oraz statystyczne pole widzenia.

Badanie pola widzenia jest refundowane przez NFZ. Skierowanie na takie sprawdzenie wystawiane jest przez specjalistę. Może to zrobić konkretnie okulista lub neurolog. Badanie można wykonać także prywatnie, a jego cena to około 200 zł.

Czy USG oka jest refundowane?

USG oka to badanie przeprowadzane w diagnostyce m.in. mętów w ciele szklistym, ciał obcych w oku, nowotworów oka, garbiaka tylnego twardówki, odwarstwienia siatkówki. Zabieg jest wykonywany z wykorzystaniem ultrasonografu.

Badanie USG oka jest bezbolesne. Podczas niego ultrasonograf styka się z powieką, a aparat USG przesyła sygnały. Odczyt widoczny jest w graficznej postaci, a na jego podstawie wystawiana jest diagnoza.

USG oka jest refundowane, co oznacza, że można je zrobić w ramach świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia. Na wykonanie badania trzeba jednak czekać sporo czasu. Jeśli pacjentowi zależy na szybkiej diagnostyce, to istnieje możliwość przeprowadzenia jej prywatnie. W takim przypadku koszt usługi to około 250 zł.

Refundacja zabiegów przez NFZ u okulisty

Zabiegi u okulisty niekiedy są koniecznością do tego, aby wyleczyć oczy. W ten sposób walczymy między innymi z jaską czy zaćmą. Niestety, są one bardzo kosztowne i choć to niezbędny proces, to nie każdego na to stać.

Z pomocą przychodzą zabiegi okulistyczne wykonywane w ramach świadczeń NFZ. Większość z nich jest refundowana w szpitalach. Wówczas pacjent nie ponosi kosztów przeprowadzanych badań, wizyt i ostatecznie operacji.

Przez NFZ refundowane są takie zabiegi okulistyczne jak:

  • operacja zaćmy;
  • leczenie operacyjne jaskry;
  • leczenie operacyjne wszystkich schorzeń siatkówki.

Zabiegi laserowej korekcji wzroku za to nie są refundowane przez NFZ. Wykonanie takiej operacji jest możliwe tylko w placówkach prywatnych za opłatą. Jej koszt to około 4 tys. zł. Popularne są również zabiegi wykonywane prywatnie w zagranicznych klinikach okulistycznych, a następnie ubieganie się przez pacjenta o zwrot kosztów z NFZ na mocy umowy transgranicznej. 

Zobacz również:

Okuliści: zakryj oczy dłońmi na kilkadziesiąt sekund. Efekty odczujesz natychmiast

Badanie oczu pozwoli oszacować ryzyko zgonu. Nowe odkrycie naukowców

Łzy płyną nie tylko podczas płaczu i ze śmiechu. Przyczyny łzawienia oczu

Źródło: pacjent.gov.pl, nfz.gov.pl

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: badania na NFZ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL