Holter EKG. Co to za badanie i kiedy warto je zrobić?

Choroby serca i układu krążenia od wielu lat utrzymują się na pierwszym miejscu wśród najczęstszych przyczyn zgonów na całym świecie. Po pojawieniu się ich objawów nie warto więc zwlekać, ponieważ grozi to poważnymi konsekwencjami dla zdrowia. Jednym z badań szeroko wykorzystywanym w diagnostyce i monitorowaniu chorób serca jest holter EKG. Co to jest za badanie? Kto powinien je wykonać i jak przebiega? Wyjaśniamy!

Holter EKG - co to za badanie?

Holter EKG jest badaniem szeroko wykorzystywanym w diagnostyce wielu chorób serca. Jest bardzo podobne do standardowego EKG - w jego trakcie możliwe jest zapisanie aktywności elektrycznej serca i wykrycie jego niedokrwienia bądź też różnorodnych zaburzeń rytmu. Holter EKG ma jednak jedną, bardzo ważną zaletę. Rejestracja zapisu trwa w nim nie przez kilkanaście sekund, jak podczas standardowego badania, ale aż 24 godziny, a czasami nawet dłużej.

Całodobowy zapis EKG metodą Holtera pozwala ocenić pracę serca w ciągu całego dnia i wykryć te nieprawidłowości, które w innym przypadku byłyby niemożliwe do wychwycenia. Wiele arytmii ma bowiem charakter napadowy, a między napadami czynność serca jest prawidłowa. 

Reklama

Podobnie w przypadku choroby niedokrwiennej serca - objawy początkowo mogą pojawiać się jedynie podczas intensywniejszego wysiłku, natomiast w spoczynku nie wykrywa się zmian. Z tego powodu często pierwsze badanie EKG wykonywane w gabinecie lekarza jest prawidłowe, natomiast dopiero w trakcie holtera EKG można wykryć, co faktycznie dzieje się z sercem.

Holter EKG - kto powinien wykonać badanie?

Zapis EKG metodą Holtera powinny wykonać wszystkie osoby, które odczuwają objawy takie jak duszność, która może nasilać się przy wysiłku, kołatania serca, ból w klatce piersiowej, osłabienie bądź omdlenia. Są to symptomy mogące świadczyć o niedokrwieniu serca, arytmii bądź też innych chorobach układu krążenia. Gdy się pojawią, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ ich ignorowanie może nieść ze sobą poważnie konsekwencje dla zdrowia.

Holter EKG zaleca się również szczególnie osobom, u których standardowe badanie EKG okazało się prawidłowe, jednak mimo to odczuwają te uciążliwe objawy.

Holter EKG - jak przebiega?

Holter EKG jest badaniem szybkim i całkowicie bezbolesnym. Na ustalonej przez lekarza wizycie pacjentowi przykleja się do klatki piersiowej elektrody, które są połączone z monitorem pracy serca. Jest to urządzenie o kształcie małego, prostokątnego pudełka, które można przyczepić np. do paska spodni lub włożyć do kieszeni. Dodatkowo elektrody nie krępują ruchów i nie są widoczne pod ubraniem.

Osoba z tak założonym holterem powinna kontynuować swój dzień - jak co dzień iść do pracy, do szkoły czy na zakupy. Pozwoli to wiarygodnie ocenić pracę serca podczas wykonywania codziennych aktywności. 

Jeżeli w trakcie pomiaru wystąpią jakiekolwiek objawy, pacjent powinien zapisać godzinę, w której się pojawiły - znacznie ułatwi to późniejszą interpretację zapisu EKG. Niektóre aparaty mają także specjalny “przycisk pacjenta", który należy wcisnąć w momencie wystąpienia niepokojących symptomów.

Holter EKG - w jaki sposób przygotować się do badania?

W przeciwieństwie do wielu innych badań, holter EKG nie wymaga specjalnego przygotowania. Nie trzeba być na czczo i przed badaniem trzeba wziąć dotychczas stosowane leki chyba, że lekarz zalecił inaczej. Warto jedynie pamiętać, aby w dniu badania nie smarować skóry klatki piersiowej żadnymi balsamami i kremami, ponieważ mogą one zmniejszyć przyczepność elektrod. Dodatkowo panowie z dużym owłosieniem powinni wcześniej ogolić klatkę piersiową.

Po założeniu holtera EKG nie można moczyć skóry w okolicy elektrod - w dniu badania nie wolno więc kąpać się czy wchodzić do basenu. W ciągu dnia trzeba starać się, aby jak najrzadziej dotykać aparatu i unikać kontaktu z m.in. kocami elektrycznymi czy też urządzeniami generującymi promieniowanie elektromagnetyczne (m.in. mikrofala).

Nierzadko zdarza się też, że któraś z elektrod się odklei. W takiej sytuacji wystarczy przykleić ją z powrotem w to samo miejsce przy pomocy zwykłego plastra. Holtera EKG nie można także zdejmować do snu, co może wywoływać niewielki dyskomfort w trakcie zasypiania.

Holter EKG - co może wykryć?

Dzięki holterowi EKG możliwe jest wykrycie zaburzeń ukrwienia serca i wielu arytmii. Jest także wykorzystywane do oceny skuteczności leczenia oraz przyszłego rokowania u osób z przewlekłą chorobą niedokrwienną serca i po przebytym zawale.

Zaburzenia rytmu serca

Do zaburzeń rytmu i przewodzenia w sercu, wykrywanych w trakcie badania zalicza się m.in.:

  • tachykardię i bradykardię,
  • napadowe migotanie przedsionków,
  • dodatkowe pobudzenia serca,
  • częstoskurcze,
  • zespoły preekscytacji
  • bloki przewodzenia impulsów w mięśniu sercowym.

Zaburzenia ukrwienia mięśnia sercowego

Holter EKG jest badaniem często wykonywanym przy podejrzeniu dławicy piersiowej i choroby wieńcowej. Pozwala wykryć charakterystyczne zmiany niedokrwienne, które szczególnie na początku mogą pojawiać się tylko w trakcie aktywności fizycznej - zatem nie są możliwe do uchwycenia w gabinecie lekarskim. 

Niestety niektóre czynniki, np. zmiany położenia ciała czy też niewykryte arytmie mogą dać fałszywie dodatnie wyniki badania, przez co niektórzy lekarze kwestionują jego przydatność. Obecnie holter EKG wciąż jest jednak szeroko wykorzystywany szczególnie u pacjentów po np. zawale mięśnia sercowego, aby określić przyszłe rokowanie i pozawałowe ryzyko zgonu.

CZYTAJ TAKŻE:

Jedz to codziennie a unikniesz chorób serca  

Troponiny sercowe. To badanie ujawni zawał serca

Na jakie choroby przysługuje pobyt w sanatorium? Pełna lista

 

  

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: niewydolność serca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL