Holter ciśnieniowy. Czemu jest lepszy od zwykłego ciśnieniomierza?

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w 2018 roku w Polsce żyło 9,9 mln osób dorosłych z nadciśnieniem tętniczym. Bardzo ważne jest wczesne zdiagnozowanie problemu i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Jedną z metod pozwalających wykryć nadciśnienie tętnicze i szereg innych chorób serca jest holter ciśnieniowy. Co warto wiedzieć o tym badaniu? Wyjaśniamy!

Holter ciśnieniowy - co to takiego?

Badanie z użyciem holtera ciśnieniowego (w skrócie ABMP) jest niezwykle pomocne w wykrywaniu nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu krążenia. Należy wiedzieć, że holter ciśnieniowy nie jest tym samym co holter EKG. Pierwszy z nich przez 24 godziny bada ciśnienie tętnicze krwi, natomiast drugi monitoruje czynność elektryczną serca.

Holter ciśnieniowy - przebieg badania

Holter ciśnieniowy mierzy wartość ciśnienia skurczowego, rozkurczowego i częstotliwość rytmu serca. Aparat jest wyposażony w rękaw nakładany na rękę pacjenta oraz jednostkę centralną ciśnieniomierza, która zapamiętuje otrzymane wyniki. Holter ciśnieniowy zasilany jest przez baterie, a pompa napełniająca rękaw powietrzem działa automatycznie. Ciśnienie mierzone jest średnio co 15 minut w dzień i co 30 minut w nocy, dlatego w ciągu doby dokonywanych jest ok. 70 pomiarów. 

Reklama

Badanie nie należy do nieprzyjemnych, porównywalne jest do mierzenia ciśnienia na zwykłym urządzeniu. Należy nadmienić, że aby badanie dało jak najbardziej wiarygodne wyniki, pacjent powinien zapisywać swoją aktywność w ciągu dnia, ponieważ ma ona wpływ na intensywność pracy serca. Notowane powinny być również godziny odpoczynku, sytuacje stresujące i pory spożywania posiłków. 

Po zdjęciu holtera ciśnieniowego uzyskane wyniki są wgrywane na komputer i interpretowane przez kardiologa.

Holter ciśnieniowy - wskazania

Najważniejszym wskazaniem do wykonania badania holterem ciśnieniowym jest diagnostyka nadciśnienia tętniczego lub monitorowanie efektów wdrożonego leczenia. Pomiary ciśnienia dokonywane przez całą dobę pozwalają na wczesne wykrycie wielu schorzeń serca. 

Zdecydowana przewaga holtera ciśnieniowego nad pomiarem tradycyjnym polega na tym, że ten drugi może zostać zakłócony przez czynniki działające chwilowo, niemające znaczenia diagnostycznego. Jednym z nich jest stres towarzyszący wielu osobom przed badaniem. Co ciekawe, istnieje "nadciśnienie białego fartucha’", występujące aż u 20 proc. osób badanych w gabinetach lekarskich. Nadciśnienie białego fartucha nie jest chorobą, jednak ci, u których zostało ono wykryte, powinni szczególnie zadbać o zdrowie układu krążenia, ponieważ znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Lekarz zleca zwykle badanie holterem ciśnieniowym również wtedy, gdy: wyniki otrzymywane w gabinecie lekarskim nie odpowiadają stanowi klinicznemu pacjenta, w ramach rozpoznania nadciśnienia u kobiet w ciąży, przy występowaniu cukrzycy.

Holter ciśnieniowy - jak przygotować się do badania?

Badanie z użyciem holtera ciśnieniowego nie wymaga od pacjenta specjalnych przygotowań. Urządzenie jest zakładane podczas wizyty u lekarza, dlatego można mieć pewność, że będzie umieszczony prawidłowo. Mankiet powinien być założony stabilnie, a aparat w pasie w taki sposób, aby nie wywoływał dyskomfortu. Żeby ułatwić lekarzowi jego założenie, warto ubrać się w koszulkę z krótkim rękawem, ponieważ holter ciśnieniowy musi znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie skóry. W przypadku przebierania się w ciągu doby należy zadbać o to, by nakładana odzież była luźna, tak, by nie zakłócać dokonywanych pomiarów. 

Bardzo ważne jest, by aparat nie miał kontaktu z wodą ani wilgocią. W momencie, w którym mierzone jest ciśnienie, ręka pacjenta powinna być wyprostowana, zgięcie ręki mogłoby zafałszować wyniki. Jest to trudne, zwłaszcza w nocy, dlatego zaleca się ułożenie się do snu na plecach i z wyciągniętymi rękoma wzdłuż ciała.

Holter ciśnieniowy - przeciwwskazania do wykonania badania

Nie istnieją żadne przeciwwskazania do wykonania badania holterem ciśnieniowym. W ciągu dnia pacjent powinien wykonywać normalne czynności. Ograniczanie aktywności jest niewskazane. Nie bez znaczenia jest również fakt, że badanie można powtarzać wiele razy, w zależności od potrzeb. Co więcej, badanie może być wykonywane u pacjentów w każdym wieku, bez względu na stan zdrowia i choroby towarzyszące.

Holter ciśnieniowy - wyniki. Co wykrywa holter ciśnieniowy?

W ciągu dnia prawidłowe średnie ciśnienie tętnicze wynosi poniżej 135/85 mm Hg, natomiast w nocy poniżej 120/70 mm Hg. O nadciśnieniu świadczy wynik przekraczający 140/90 mm Hg. Oczywiście w czasie analizy otrzymanych wartości lekarz bierze pod uwagę notatki pacjenta i to, czy wykonywane przez niego czynności lub chwilowy stres nie spowodowały patologii w zapisie.

CZYTAJ TAKŻE: 

Nadciśnienie jako objaw choroby

Co można jeść latem przy nadciśnieniu? Odpadają smakołyki z promenady

Jak utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi? 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: ciśnienie | nadciśnienie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL