Test obciążenia glukozą - jak się przygotować?

Badanie, którego elementem jest wypicie słodkiego ulepku? Wydawałoby się, że może być całkiem przyjemne. W rzeczywistości wiele osób, które z różnych względów muszą wykonać test obciążania glukozą wymiotuje w jego trakcie i całą procedurę trzeba powtarzać. Jak się przygotować do badania, co robić, a czego nie robić w jego trakcie, aby wszystko poszło gładko i by otrzymać wiarygodny wynik? Jakie są normy testu obciążenia glukozą?

Przebieg testu obciążenia glukozą

Test obciążenia glukozą (OGTT - Oral Glucose Tolerance Test) przeprowadza się standardowo u kobiet w ciąży oraz u osób, u których istnieje podejrzenie cukrzycy typu 2, insulinooporności (IO) lub będących w grupie ryzyka z uwagi na historię chorób w rodzinie.

Wyróżnia się dwa warianty tego testu dwu- oraz trzypunktowy. Trzypunktowy najczęściej wykonuje się u kobiet w ciąży i polega na trzykrotnym pobraniu krwi żylnej - najpierw na czczo, następnie podaje się pacjentce 75g glukozy rozpuszczonej w szklance wody (należy wypić roztwór w ciągu pięciu minut) - po upływie 60 minut po wypiciu glukozy pobiera się krew po raz drugi, a po upływie kolejnych 60 minut po raz trzeci.

Reklama

Test dwupunktowy odbywa się z pominięciem etapu poboru krwi po godzinie od wypicia glukozy, co oznacza, że najpierw pobiera się krew pacjentowi będącemu na czczo, następnie podaje mu glukozę, odczekuje 120 minut i pobiera mu się krew.

Glukozę do badanie należy zakupić samodzielnie w aptece (jest dostępna w każdej) i przynieść ją za sobą do punktu diagnostycznego (czy innego miejsca, w którym będzie odbywał się test. 

Przygotowanie do testu obciążenia glukozą

Do badania należy przystąpić na czczo, nie można pić nawet wody, po przespanej nocy, a ostatni posiłek powinien być zjedzony ok. 10 godzin przed przystąpieniem do testu. Choć to nieco kłopotliwe, między pobraniami należy siedzieć - spacerowanie czy wstawanie z miejsca nie jest wskazane. Dopiero po ostatnim pobraniu można zjeść posiłek - pierwszy tego dnia. 

Wiele osób poddawanych temu testowi sygnalizuje problemy z wypiciem glukozy - przyjęcie tak słodkiego ulepku wywołuje u nich odruchy wymiotne. Niektórzy rzeczywiście wymiotują, dlatego konieczne jest powtórzenie badania, czasami już innego dnia. Wiedząc, co cię czeka, możesz jednak sobie pomóc. W większości laboratoriów personel zezwala osobie badanej na wciśnięcie do szklanki soku z połowy cytryny (przygotuj owoc i nożyk wcześniej), by kwaskowaty smak przełamał nieco słodycz. Taka czynność nie wpłynie w żaden sposób na wynik.

Można też wybrać glukozę smakową, która, zdaniem wielu, jest zdecydowanie łatwiejsza do przełknięcia. 

Normy testu obciążenia glukozą

Wynik prawidłowy dla kobiet (niebędących w ciąży) i mężczyzn to 70-99 mg/dl (na czczo). Wynik w granicach 100-125 mg/dl oznacza stan przedcukrzycowy, podobnie jak stężenie glukozy w granicach 140-199 mg/dl po 120 minutach od jej wypicia. 

Wynik >200 po 120 minutach od przyjęcia glukozy oznacza cukrzycę.

Prawidłowy wynik dla kobiet w ciąży na czczo to <92 mg/dl, w 60. minucie od przyjęcia glukozy: <180 mg/dl, oraz <153 mg/dl po 120 minutach. 

Zobacz także:

EKG i morfologia - jak się przygotować?

Jak wykryć chorobę Hashimoto? Tym badaniem!

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: cukrzyca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL