Jak wykryć Hashimoto? Zbadaj Anty-TPO

Przeciwciała Anty-TPO, to przeciwciała przeciwko peroksydazie tarczycowej. Aby zrozumieć jaką rolę spełniają w organizmie, należy wytłumaczyć jaką funkcję spełnia wspomniana peroksydaza tarczycowa. Jest ona enzymem występującym w komórkach pęcherzykowych tarczycy, poza tym ulega ekspresji na powierzchni komórek. Jej główną rolą jest synteza hormonów tarczycy, czyli tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3), katalizuje utlenianie jodu, czyli zmniejsza energię aktywacji (mniej energii jest potrzebne do zainicjowania reakcji), poza tym odpowiada za jodowanie reszt tyrozyny i sprzęganie jodotyrozyny w tyroksynę i trójodotyroninę. Anty-TPO to przeciwciała, są sygnałem świadczącym o tym, że organizm sam atakuje tarczycę, dlatego są typowe dla chorób autoimmunologicznych.

Jak działają przeciwciała Anty-TPO?

Do produkcji Anty-TPO, dochodzi wtedy, kiedy układ odpornościowy rozpoznaje rozpoznaje komórki tarczycy jako obce, więc próbuje je zwalczyć. Nie jest to oczywiście sytuacja pożądana z punktu widzenia zdrowia organizmu, ponieważ może prowadzić do przewlekłego zapalenia tarczycy, uszkodzeń tarczycy i zaburzenia jej funkcjonowania, co prowadzi do dolegliwości ogólnoustrojowych. Jeżeli choroby tarczycy nie są właściwie leczone, mogą nieść bardzo poważne konsekwencje zdrowotne.

Jeżeli w układzie pojawiają się przeciwciała Anty-TPO, niewydolny staje się układ ujemnego sprzężenia zwrotnego, którego składowe to: podwzgórze, przysadka i tarczyca, wzajemnie regulujące swoje działanie. W efekcie mogą rozwinąć się: niedoczynność i nadczynność tarczycy.

Reklama

W jakim celu bada się Anty-TPO?

Anty-TPO, badamy aby zdiagnozować choroby tarczycy, takie jak Choroba Hashimoto, czy Gravesa-Basedowa. Pierwsza z nich, inaczej nazywana jest przewlekłym limfocytowym zapaleniem tarczycy, to przykład niedoczynności tarczycy, a zarazem najczęstsze zaburzenie w obrębie tego narządu. Do głównych objawów zaliczamy: zmęczenie, depresję, suchość i bladość skóry, a także spowolnione bicie serca, zwiększenie masy ciała, oraz zaburzenia miesiączkowania.  

Choroba Gravesa-Basedowa, cechuje się nadmiarem hormonów tarczycy, w związku z czym, pacjenci skarżą się na przyspieszoną pracę serca, wytrzeszcz oczu, zwiększony metabolizm i ogólne osłabienie. Poza wykrywaniem chorób tarczycy, takich jak choroba: Hashimoto i Gravesa-Basedowa, rak tarczycy i ziarniniakowe zapalenie tarczycy, badanie Anty-TPO znajduje zastosowanie w diagnozowaniu: reumatoidalnego zapalenia stawów, Zespołu Sjögrena, a także tocznia rumieniowatego.

Przebieg badania Anty-TPO

Badanie przeprowadza się pobierając krew żylną na czczo, najlepiej by miało to miejsce rano, polega ono na analizie próbki krwi. Przypomina ono zwykłą morfologię, przed badaniem nie trzeba zgłaszać żadnych informacji, chyba że ktoś czuje się wyjątkowo źle. Warto zadbać o prawidłowe nawodnienie w dniu pobrania krwi, co zdecydowanie ułatwi proces pobierania. Aby uniknąć wytworzenia się krwiaka w miejscu wkłucia, należy uciskać miejsce na skórze w które została wbita igła. O wyniku prawidłowym mówimy wtedy kiedy wartość anty-TPO, poziom przeciwciał wynosi poniżej 34 IU/ml. Niemniej może zdarzyć się, że w zależności od tego w jakim laboratorium wykonujemy badanie normy mogą się różnić między sobą. Bez wątpienia to czy wynik jest prawidłowy, musi zostać rozstrzygnięte przez lekarza. 

Specjalistą zajmującym się interpretacją wyników anty-TPO, a także szeroko pojętym układem hormonalnym, jest endokrynolog. Dla postawienia konkretnej diagnozy może okazać się konieczne sprawdzenie poziomu TSH, anty-TPO oraz FT3 i FT4. Na wynik badania ma wpływ: płeć, a także wiek. Niskiego poziomu Anty-TPO, możemy spodziewać się u osób chorujących na: cukrzycę typu I, reumatoidalnym zapaleniu stawów i raku tarczycy. Anty-TPO, będzie podwyższone w przebiegu choroby Hashimoto. 

CZYTAJ TAKŻE:

Hashimoto zaczyna się w głowie. Zobacz, co ma do powiedzenia ekspert

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: hashimoto | choroby tarczycy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL