Nadciśnienie jako objaw choroby

Szacuje się, że jeden na trzech Polaków choruje na nadciśnienie tętnicze. Najczęściej nie da się wykryć, dlaczego doszło do wzrostu ciśnienia ponad normę. Czasami jednak nadciśnienie może być oznaką poważnych problemów ze zdrowiem. Dowiedz się, jakie choroby przyczyniają się do rozwoju nadciśnienia tętniczego.

Przyczyny nadciśnienia tętniczego

U znacznej większości osób nie da się wykryć konkretnej przyczyny nadciśnienia tętniczego - jest to tak zwane nadciśnienie idiopatyczne, diagnozowane aż u 90 proc. chorych. Czasami jednak zdarza się, że zbyt wysokie ciśnienie świadczy o tym, że w organizmie dzieje się coś złego. Do chorób, które mogą przebiegać ze wzrostem ciśnienia tętniczego zaliczamy:

Reklama
  • schorzenia nerek;
  • zaburzenia endokrynologiczne, najczęściej choroby tarczycy i nadnerczy;
  • niektóre choroby neurologiczne;
  • stan przedrzucawkowy i rzucawka;
  • ostre stany stresowe (oparzenia, hiperwentylacja, duże zabiegi operacyjne, hiperglikemia);
  • cukrzyca;
  • obturacyjny bezdech senny;
  • choroby reumatyczne, jak toczeń rumieniowaty układowy czy twardzina układowa.

Nadciśnienie tętnicze w chorobach nerek

Zaburzenia funkcji nerek sprzyjają rozwojowi nadciśnienia tętniczego - aż 90 proc. pacjentów z przewlekłą chorobą nerek ma podwyższone wartości ciśnienia krwi. 

Do wzrostu ciśnienia tętniczego doprowadza wiele mechanizmów, z których najważniejsze to zwiększone zatrzymywanie w organizmie sodu i wody oraz nadmierne wydzielanie reniny, której aktywność skutkuje skurczem naczyń i podwyższeniem ciśnienia krwi. 

Pacjenci z nadciśnieniem spowodowanym przez choroby nerek powinni ograniczyć spożycie soli do maksymalnie 5-6g dziennie (jest to ilość mieszcząca się w łyżeczce do herbaty) i unikać nadmiernego przyjmowania płynów. W obniżaniu ciśnienia tętniczego stosuje się także leki moczopędne i leki z grupy ACE-inhibitorów, które dodatkowo opóźniają postęp choroby nerek.

Nadciśnienie a choroby endokrynologiczne

Nadciśnienie tętnicze może się rozwinąć również w wtedy, gdy zaburzeniu ulega gospodarka hormonalna. Do chorób endokrynologicznych, które mogą przebiegać z nadciśnieniem tętniczym, zaliczamy:

  • nadczynność i niedoczynność tarczycy;
  • nadczynność przytarczyc;
  • Zespół Cushinga, w którym nadmiar glikokortykosteroidów prowadzi do zatrzymywania sodu w organizmie;
  • rozrost nadnerczy i inne choroby przebiegające ze wzrostem aldosteronu we krwi;
  • guz chromochłonny nadnerczy, który wydziela w nadmiernych ilościach adrenalinę i noradrenalinę, które obkurczają naczynia i podwyższają ciśnienie tętnicze;
  • akromegalia, związana z nadmiernym wydzielaniem hormonu wzrostu u dorosłych.

Nadciśnienie a cukrzyca

Nadciśnienie tętnicze u chorych na cukrzycę występuje prawie dwa razy częściej w porównaniu do ogólnej populacji. Wysokie poziomy glukozy, zaburzenia lipidowe i otyłość sprzyjają dysfunkcji śródbłonka naczyń krwionośnych, rozwoju miażdżycy, włóknienia ściany naczynia i spadku elastyczności jego ściany, a także do stanu zapalnego naczyń. 

Mechanizmy te doprowadzają do choroby małych i dużych naczyń krwionośnych, czego efektem może być nadciśnienie i inne choroby układu sercowo-naczyniowego.

Nadciśnienie a choroby układu nerwowego

Do rozwoju nadciśnienia tętniczego mogą przyczyniać się również choroby ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Często dochodzi do jego rozwoju u pacjentów ze wzmożonym ciśnieniem śródczaszkowym, które może być spowodowane między innymi guzami mózgu i wodogłowiem. 

Pojawia się wtedy tak zwany odruch Cushinga, objawiający się podwyższonym ciśnieniem tętniczym, obniżoną częstością bicia serca (bradykardii) i nieregularnym oddechem. Nadciśnienie tętnicze może także się pojawić u chorych z zespołem Guillaina - Barrego i dysautonomią.

Obturacyjny bezdech senny a nadciśnienie

Obturacyjny bezdech senny jest chorobą, w której dochodzi do wielokrotnych zatrzymań oddechu podczas snu. W trakcie bezdechów, gdy spada saturacja krwi tlenem, dochodzi do nadmiernej aktywacji układu współczulnego. Dodatkowo serce musi także pracować z większą siłą by pompować krew do narządów. Prowadzi to do skoków ciśnienia tętniczego, do wartości niekiedy przekraczających 250/110 mmHg nawet u osób, których ciśnienie w ciągu dnia mieści się w granicach wartości prawidłowych. Powtarzające się bezdechy stopniowo prowadzą do utrwalenia się podwyższonego ciśnienia tętniczego i ostatecznie do rozwoju nadciśnienia.

CZYTAJ TAKŻE:

Trzy nietypowe objawy cukrzycy

Puchniesz i nabierasz wody? Oto przyczyny

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: nerki nadciśnienie | nadciśnienie przyczyny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL