Troponiny sercowe. Badanie, które ujawni zawał serca

Aby potwierdzić zawał mięśnia sercowego, często wystarczy badanie EKG, by zaobserwować swoiste zmiany w pracy serca. Występuje jednak zawał mięśnia sercowego, który nie wykazuje żadnych cech w badaniu, a na potwierdzenie, czy doszło do uszkodzenia serca, wykonuje się badania laboratoryjne, które wykażą patologiczne zmiany. Takim badaniem jest oznaczenie troponin. Kiedy je wykonać i co oznaczają podwyższone wartości?

Troponiny - co oznaczają?

Troponiny sercowe to białka kurczliwe występujące w mięśniach poprzecznie prążkowanych, obecne również w strukturze mięśnia sercowego. Jeżeli pojawią się w krwioobiegu, oznacza to, że doszło do uszkodzenia komórek mięśniowych. Do troponin serca zalicza się troponinę sercową T oraz troponinę sercową I.

Jeśli doszło do zmian w mięśniu sercowym na skutek np. zawału, w krwi chorego białka te pojawiają się do trzech godzin od momentu uszkodzenia.

Troponiny - kiedy wykonać badanie?

Zlecenie na oznaczenie troponin sercowych związane jest z objawami kardiologicznymi. U pacjentów zgłaszających dolegliwości bólowe w klatce piersiowej o charakterze rozpierającym i gniotącym, promieniującym do żuchwy, ramienia i pleców, bez uwidocznionych cech zawału w badaniu EKG, zleca się oznaczenie troponin.

Reklama

Cechy świeżego zawału w zapisie EKG są już wskazaniem do skierowania pacjenta do pracowni hemodynamicznej na wykonanie koronarografii, jednak w przypadku wystąpienia zawału NSTEMI - czyli takiego, gdzie zmian w EKG nie uwidacznia się, troponiny są podstawowym badaniem, wykonywanym z krwi pacjenta.

Innymi wskazaniami do wykonania badania jest nasilenie objawów bólowych u pacjentów, którzy chorują na dławicę piersiową, ponieważ zwiększa ona ryzyko niedokrwienia mięśnia sercowego.

Troponiny - jak wygląda badanie?

Troponiny zwiększają swoje stężenie w krwioobiegu po 4-8 godzinach od dokonania się zawału, a swój szczyt osiąga po 12 godzinach. Ich stężenie wraca do prawidłowych wartości po upływie około 10 dni.

Badanie na obecność troponin wykonuje się z krwi obwodowej pacjenta, która pobierana jest zazwyczaj z żyły łokciowej. Badanie wykonywane jest niezwłocznie po przybyciu pacjenta do izby przyjęć czy SOR-u, a zatem w trybie pilnym. Troponiny oznacza się u pacjentów z bólem w klatce piersiowej oraz innymi objawami niedokrwienia mięśnia sercowego. Nie istnieją żadne przeciwwskazania do wykonania tego badania. Czas oczekiwania na wynik troponin wynosi około 1 godzinę. Ponowne oznaczenie wykonuje się po upływie 3 godzin od pierwszego pobrania krwi. Wysokie stężenie troponin sugeruje dokonanie zawału mięśnia sercowego i pacjent kierowany jest bezpośrednio do oddziału kardiologicznego.

Troponiny - kiedy jeszcze oznaczać?

Podwyższone wartości troponin zauważa się również w innych jednostkach chorobowych. Badanie to może okazać się pomocnicze w diagnozowaniu m.in.:

  • zatorowości płucnej,
  • zapalenia osierdzia,
  • urazu serca,
  • przewlekłej niewydolności nerek,
  • niedoczynności tarczycy.

Wynik badania - norma

Im wyższe stężenie troponin, tym bardziej rozległy jest zawał mięśnia sercowego i tym większy jego obszar uległ uszkodzeniu.

Prawidłowe wartości stężenia we krwi to 0,012-0,4 mcg/l dla troponiny I oraz < 0,1 ng/ml dla troponiny T.

CZYTAJ TAKŻE: 

Fakty i mity o zawale mięśnia sercowego

Można ocenić ryzyko chorób serca z wieloletnim wyprzedzeniem

Badania profilaktyczne z krwi 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL