Tak przygotujesz się do zabiegu usunięcia zaćmy. Uważaj, tego nie będziesz mógł robić po

Zabieg usunięcia zaćmy to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów okulistycznych w Polsce. Wiele osób, u których stwierdzono zaćmę, zastanawia się, jak on przebiega i z czym się wiąże, dlatego też postanowiliśmy odpowiedzieć na kilka najczęściej zadawanych pytań. W poniższym tekście znajdziesz też informacje o tym, jak postępować przed i po zabiegu, by uniknąć komplikacji.

Na czym polega zabieg usunięcia zaćmy?

Zaćma to zmętnienie soczewki oka, które utrudnia normalne widzenie. Nieleczona może doprowadzić do ślepoty. Choć może mieć postać wrodzoną, to najczęściej występującą postacią jest zaćma nabyta, którą najłatwiej opisać jako degradację narządu wzroku postępującą z wiekiem. Do grupy ryzyka należą osoby cierpiące na cukrzycę i choroby metaboliczne, AZS czy nadciśnienie.

Reklama

Zabieg usunięcia zaćmy nie jest skomplikowany, a dzięki rozwojowi medycyny i zaawansowanej technologii jest bezpieczny i można go przeprowadzić w warunkach ambulatoryjnych. Co ciekawe, już starożytni Egipcjanie usuwali zaćmę. Ostrą igłą przesuwano zmętniałą soczewkę z pola widzenia do jamy ciała szklistego w tylnej części oka. Rzymianie stosowali metodę zwaną "igłowaniem" - zmętniałą soczewkę oka dzielili za pomocą igły na kawałki wystarczająco małe, aby mogły zostać ponownie wchłonięte.

Usunięcie zmętniałej soczewki bez jej zastąpienia ratowało przed całkowitą ślepotą, ale nie przywracało całkowitej ostrości widzenia. Dopiero w latach 40. XX w. brytyjski okulista Harold Ridley wpadł na pomysł zastosowania soczewek wewnątrzgałkowych. 

Obecnie podczas zabiegu usunięcia zaćmy okulista wykonuje małe nacięcia i odsysa zmętniałą soczewkę, a następnie zastępuje ją soczewką z tworzywa sztucznego. Przed zabiegiem jest ona dobierana pod względem siły ogniskowania ustalonej na podstawie badań wykonanych przed operacją. Ekstrakcję soczewki przeprowadza się za pomocą jednej z dwóch procedur: fakoemulsyfikacji lub operacji zewnątrztorebkowej.

Jak przebiega zabieg usunięcia zaćmy?

Operację usunięcia zaćmy przeprowadza się zazwyczaj w trybie ambulatoryjnym. Leczenie w trybie ambulatoryjnym, najprościej rzecz ujmując, polega na tym, że nie trzeba przez całą dobę przebywać w szpitalu lub innym miejscu prowadzenia terapii. Najprawdopodobniej spędzisz od dwóch do trzech godzin w placówce, w której wykonywany był zabieg. Sam zabieg trwa zwykle niecałe pół godziny.

Będziesz przytomny, ale możesz otrzymać dożylnie środek uspokajający. Aby zapobiec bólowi, otrzymasz znieczulenie miejscowe. Personel sali operacyjnej będzie aplikował do oka różne krople przed i po operacji, zgodnie z zaleceniami lekarza. Po wykonaniu zabiegu oko zostanie przykryte opatrunkiem.

Polecamy: Produkty zbawienne dla oczu. Co jeść, by mieć dobry wzrok?

Jak się przygotować do zabiegu usunięcia zaćmy?

Usunięcie zaćmy to zabieg planowany co najmniej na kilka tygodni przed terminem. Aby potwierdzić diagnozę i przygotować odpowiednią dokumentację do zabiegu, trzeba wykonać następujące badania:

  • standardowe komputerowe badanie wzroku,
  • badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego,
  • badanie długości gałki ocznej,
  • badanie topografii rogówki,
  • badanie dna oka, w tym badanie plamki,
  • badanie grubości rogówki,
  • badanie spojówek i brzegów powiek.

Na ostatniej wizycie przed planowanym zabiegiem okulista przepisze ci krople, które będziesz zapuszczał do oka przed zabiegiem. Stosuj się dokładnie do instrukcji lekarza, dzięki temu unikniesz komplikacji po zabiegu.

W dniu planowanego zabiegu weź prysznic i umyj włosy. Po zabiegu trzeba unikać kontaktu operowanego oka z wodą. Nie smaruj twarzy i okolic oka żadnymi kremami, nie rób makijażu. Ubierz się wygodnie i weź ze sobą dodatkowe okrycie, aby zapewnić sobie komfort podczas powrotu do domu (pacjenci po zabiegach czasem odczuwają temperaturę nieco inaczej). Nie pij alkoholu, a przed wyjściem z domu zjedz lekki posiłek. Jeśli mieszkasz sam, zrób sobie zakupy na kilka dni - podczas rekonwalescencji po usunięciu zaćmy lepiej przez kilka dni pozostać w domu.

Poproś, aby ktoś pojechał z tobą do szpitala lub zamów taksówkę. Po zabiegu usunięcia zaćmy nie będziesz mógł prowadzić samochodu.

Jak dbać o oczy po zabiegu usunięcia zaćmy?

Po zakończonym zabiegu otrzymasz recepty na krople wraz z zaleceniami lekarskimi. Znów musisz ich ściśle przestrzegać - krople trzeba będzie zapuszczać w równych odstępach czasu, kilka razy w ciągu doby.

Oko będzie zabezpieczone opatrunkiem, który będziesz mógł zdjąć następnego dnia. W tym momencie najważniejsze jest to, by oko było zabezpieczone przed drobnoustrojami. Kiedy już ściągniesz opatrunek, nie wkładaj do oka palców, staraj się również nie dotykać rękami najbliższej okolicy oka.

Jeśli będziesz musiał umyć włosy, zrób to w takiej pozycji, aby woda z szamponem i zanieczyszczeniami nie trafiła do oka. Po usunięciu zaćmy lepiej przez jakiś czas brać kąpiele niż prysznic, aby chronić oko przed wilgocią. Kiedy wychodzisz z domu, zawsze zakładaj okulary przeciwsłoneczne z filtrem.

Przez najbliższe sześć tygodni nie możesz uprawiać aktywności fizycznej. Zabronione jest dźwiganie, bieganie i wszelkie czynności, które mogą podnieść ciśnienie w gałce ocznej.

Przestrzegaj również terminów wizyt kontrolnych - to pomoże uniknąć ewentualnych komplikacji. Nie stosuj żadnych dodatkowych kropli, ziół czy okładów poza tym, co przepisał lekarz.

Kto nie może poddać się zabiegowi usunięcia zaćmy?

Choć usunięcie zaćmy to prosty zabieg, istnieją takie stany i choroby, które wykluczają jego wykonanie. Lista przeciwwskazań do zabiegu zaćmy jest następująca:

  • ciąża i karmienie piersią,
  • zaostrzenie objawów alergii,
  • odwarstwienie siatkówki,
  • drgawki, padaczka,
  • stan zapalny w organizmie, np. infekcja wirusowa lub przeziębienia,
  • inne choroby oczu,
  • problemy dermatologiczne (trądzik).

Operacja zaćmy. O tym pamiętaj

Podsumowując - przygotowanie do operacji usunięcia zaćmy wymaga konsultacji z okulistą, podczas której omówisz wszelkie istotne szczegóły związane z procedurą i wykluczysz wszelkie potencjalne ryzyka. Warto także przestrzegać zaleceń dotyczących przygotowania organizmu, a zalicza się do nich m.in. przerwanie stosowania leków przeciwwskazanych, zjedzenie lekkiego posiłku przed zabiegiem oraz dostarczenie informacji o ewentualnych schorzeniach czy alergiach. 

Po operacji usunięcia zaćmy należy szczególnie dbać o oczy i przestrzegać zaleceń lekarza. Krople nawilżające i środki przeciwzapalne mogą pomóc w zapobieganiu infekcjom i redukcji dyskomfortu po zabiegu. Ważne jest również unikanie tarcia oczu, noszenie okularów przeciwsłonecznych oraz unikanie zbyt intensywnego wysiłku fizycznego w początkowym okresie rekonwalescencji.  

CZYTAJ TAKŻE: 

Nigdy nie zasypiaj w taki sposób. Narażasz się na stan zapalny i zniszczony wzrok

Najlepsze krople bez recepty. Ukoją zmęczone oczy i "piasek" pod powiekami

Widzisz liczbę na obrazku? Być może musisz się przebadać

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zaćma
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL