Nigdy nie zasypiaj w taki sposób. Narażasz się na stan zapalny i zniszczony wzrok
Soczewki kontaktowe stanowią atrakcyjną alternatywę dla okularów, dlatego wiele osób albo już z nich korzysta, albo jeszcze nad ich zakupem się zastanawia. Obu tym grupom przypominamy, że istnieje kilka ważnych zasad związanych z ich noszeniem, których należy przestrzegać. Poniżej przywołujemy kilka tych podstawowych, a także odpowiadamy na często pojawiające się pytanie, czy w soczewkach można spać.
Soczewki kontaktowe od kilku lat cieszą się rosnącą popularnością. Dziś szacuje się, że korzysta z nich ponad 1,2 mln Polaków. Osoby noszące soczewki chwalą sobie przede wszystkim komfort użytkowania - soczewki nie ograniczają żadnej aktywności (nie są tak problematyczne jak okulary, np. podczas uprawiania sportu). Co więcej, pole widzenia nie jest w nich ograniczone, a obraz nie jest zniekształcony, przy zmianie temperatur nie parują, a poza tym w żaden sposób nie wpływają na wygląd, bo są kompletnie niewidoczne. Docenia się również mniejsze prawdopodobieństwo ich uszkodzenia.
Oczywiście soczewki kontaktowe nie są pozbawione wad. Najczęściej wymienianą jest konieczność ścisłego przestrzegania zasad użytkowania i bezpieczeństwa. Soczewki kontaktowe mogą powodować podrażnienie oczu. Wśród użytkowników dość często spotykaną dolegliwością jest suchość oczu. Często też dochodzi do stanów zapalnych oka. Cena też bywa zaliczana do wad, ale jak to z ceną bywa zależy ona od wielu czynników, m.in. od typu i rodzaju soczewek. Najwięcej będziemy wydawać w sytuacji, gdy zdecydujemy się na soczewki jednodniowe.
Musimy też zaznaczyć, że nie każdy może nosić soczewki. Wśród przeciwwskazań wymienia się m.in. przewlekłe stany zapalne oczu, jaskrę, nietolerancję soczewek czy zaburzenia hormonalne. Alergicy co prawda mogą nosić soczewki, ale najlepiej, aby wybierali soczewki jednodniowe. U pewnych osób noszenie soczewek może okazać się niewskazane ze względu na wiek. O wszystkich przeciwwskazaniach poinformuje cię okulista lub optometrysta. To z ich pomocą dobierzesz najlepsze soczewki.
Jest kilka ważnych zasad dotyczących użytkowania soczewek kontaktowych, o których niestety wiele osób zapomina. Przywołamy poniżej kilka z nich.
Nie zakładaj, nie zdejmuj, nie dotykaj soczewek brudnymi rękoma
To najważniejsza zasada. Przed jakimkolwiek kontaktem z soczewkami umyj ręce. Dotykając soczewek kontaktowych brudnymi rękami, możesz przenieść na nie bakterie, które mogą doprowadzić do infekcji.
Nie noś soczewek dłużej, niż to przewidział producent
Zdecydowałeś się na kupno soczewek? Producent wskazał, jak długo możesz je nosić. I lepiej się do jego zaleceń zastosować, bo soczewki z czasem mogą przestać być bezpieczne dla twoich oczu (np. w sytuacji, gdy soczewki miesięczne nosimy dłużej niż 30 dni). Ważne jest również, jak długo nosimy soczewki w ciągu dnia. Zwykle zaleca się, aby nosić soczewki miesięczne nie dłużej niż 12 godzin w ciągu dnia. W przypadku soczewek jednodniowych często czas ich noszenia w ciągu doby wynosi maksymalnie 16 godzin.
Dbaj o pojemnik na soczewki
Chcąc uniknąć infekcji oczu, powinniśmy dbać o pojemnik na soczewki. Powinien być on regularnie czyszczony, jednak nie wodą (może zawierać nieczystości). Są do tego specjalne płyny.
Najpierw soczewki, potem makijaż
Kobiety często zastanawiają się, czy najpierw powinny zrobić makijaż, a dopiero później założyć soczewki, czy też na odwrót - najpierw założyć soczewki, a dopiero potem brać się za makijaż. Zasada jest następująca: najpierw soczewki, potem makijaż. Kolejność jest tu bardzo ważna. W ten sposób zapobiegamy przedostawaniu się drobinek kosmetyków pod soczewkę i do oczu. Jeśli chodzi o demakijaż - najpierw zdejmujemy soczewki, a następnie zmywamy make-up.
Przy zapaleniu spojówek nie noś soczewek
Zapalenie spojówek jest jedną z najczęstszych dolegliwości okulistycznych. U dorosłych zwykle przyczyną stanów zapalnych spojówki są zmiany alergiczne, zespół suchego oka i zakażenia bakteryjne. Najczęstsze objawy tego stanu to: zaczerwienione i spuchnięte oczy, uczucie pieczenia, rzęsy "sklejone ropą", zwiększona wrażliwość na światło i nadmierne łzawienie. Jeśli masz zapalenie spojówek, nie powinieneś nosić soczewek kontaktowych do momentu, aż lekarz nie wyrazi na to zgody.
Wiele osób korzystających z soczewek kontaktowych przyznaje, że nie ściąga ich przed snem. Jeśli zdarzyło ci się raz czy dwa pójść spać w soczewkach przeznaczonych do noszenia w trybie dziennym, to po przebudzeniu pewnie miałeś wrażenie wysuszenia soczewek, a ich zdjęcie było trudniejsze niż zwykle. Jednak jeśli śpisz w takich soczewkach każdej nocy, może skończyć się infekcją. Spanie w soczewkach kontaktowych zwiększa bowiem ryzyko infekcji oka nawet dziesięciokrotnie. Może mieć też wpływ na wzrok. W soczewkach nie powinno się również drzemać.
Dostępne są soczewki zatwierdzone do noszenia przez noc lub przez dłuższy czas, ale zanim zdecydujesz się na tego rodzaju soczewki, lepiej omów zasady ich użytkowania z okulistą. Osoby chcące korzystać z soczewek całodobowych muszą bowiem pamiętać m.in. o codziennej samokontroli oczu.
CZYTAJ TAKŻE:
Zgłosiła się z typowymi objawami. Odkrycie przeraziło okulistkę
Najlepsze krople bez recepty. Ukoją zmęczone oczy i "piasek" pod powiekami