Zgłosiła się z typowymi objawami. Odkrycie przeraziło okulistkę
Przed pójściem spać zapominała o zdjęciu soczewek, a każdego ranka zakładała nowe. Przed ponad trzy tygodnie w jednym oku nagromadziły się w sumie 23 sztuki. Dr Katerina Kurteeva, okulistka z Kalifornii, postanowiła nagłośnić historię swojej pacjentki ku przestrodze. W sieci udostępniła zdjęcia i wideo z zabiegu usunięcia soczewek, a za nią zrobiło to wielu specjalistów. Ostrzegamy - nie są one dla ludzi wrażliwych.
Nietypowy przypadek dotyczy pacjentki kliniki California Eye Associates w Newport Beach w USA. Około 70-letnia kobieta na początku września zgłosiła się do specjalistów z powodu niewyraźnego widzenia i uczucia ciała obcego w jednym oku. Była to pierwsza jej wizyta u okulisty od dwóch lat. Przyznała, że zrezygnowała z regularnych kontroli, bo bała się zakażenia koronawirusem. Objawy stały się jednak na tyle niepokojące, że postanowiła sprawdzić, co jest ich przyczyną.
Dr Katerina Kurteeva, która zajęła się pacjentką, początkowo podejrzewała, że kawałek soczewki kontaktowej mógł utknął gdzieś pod powieką, doszło do urazu rogówki lub wdała się infekcja. Okazało się jednak, że przyczyną zgłaszanych dolegliwości nie była jedna soczewka czy też jej część, a wiele soczewek, które tkwiły w oku od tygodni.
Dr Kurteeva sprawdziła oko pod kątem zadrapań i ciał obcych. Na rogówce (to przezroczysta warstwa pokrywająca przednią część oka) nie zauważyła niczego niepokojącego. Jak opisuje insider.com, zdecydowała się więc ręcznie pociągnąć to dolną, to górną powiekę, by zobaczyć, czy coś nie ukryło się głębiej. Niestety i ta metoda nie przyniosła odpowiedzi. Dopiero z pomocą rozwieracza powiek, który przez dłuższy czas utrzymywał jednocześnie górną i dolną powiekę, udało się zobaczyć więcej. Oczom lekarki ukazały się sklejone ze sobą soczewki.
W celu zlokalizowania wszystkich soczewek do oka pacjentki został wprowadzony specjalny barwnik. Za jego sprawą przybrały one zielony kolor. Okulistka usuwała je z pomocą patyczka higienicznego. Po wyjęciu kilku soczewek i dostrzeżeniu kolejnych dr Kurteeva poprosiła swojego asystenta o to, by udokumentował dalszą część zabiegu. Jak przyznała, myślała, że to będzie jej moment w "Księdze rekordów Guinnessa". W trakcie 20-letniej praktyki nigdy z czymś podobnym się nie spotkała. Z jednego tylko oka wydostała 23 jednorazowe soczewki. Nagranie z zabiegu opublikowane na profilu kliniki z miejsca stało się viralem.
Jaka była reakcja pacjentki na "znalezisko"? Kobieta nie mogła w to uwierzyć. Dopytywała lekarki, czy jest pewna, że w jej oku znalazło się aż tyle soczewek. Do dziś nie potrafi wyjaśnić, jak do tego doszło. Wiadomo, że czuje się dobrze i nadal nosi soczewki, pomimo sugestii lekarzy, aby dała odpocząć oczom.
Przypadek z USA nie jest najbardziej ekstremalnym, jaki znany jest medycynie. W 2017 roku brytyjscy lekarze znaleźli 27 soczewek kontaktowych w oku 67-letniej kobiety, która uważała, że suche oko i starzenie się powodują podrażnienie. Soczewki miesięczne nosiła od 35 lat.
Dr Kurteeva zaznaczyła, że jej pacjentka miała wiele szczęścia. - Nie zawsze tak dobrze się to kończy - powiedziała w rozmowie z ABC7. Kobieta mogła nawet stracić wzrok. W tym przypadku nie doszło do infekcji, skończyło się na podrażnieniu oka i zaleceniu stosowania kropel przeciwzapalnych.
Kurteeva zwraca uwagę, że po latach noszenia soczewek kontaktowych rogówka ulega odczuleniu, traci wrażliwość, co sprawia, że pacjentom może być trudniej wyczuć, że soczewka, której powinni się pozbyć, wciąż znajduje się w oku. Znaczenie ma też wiek. Możliwe problemy z pamięcią to jedno. "Skrzydło powieki osób starszych, najmniej wrażliwa przestrzeń, jest znacznie głębsze, a soczewki kontaktowe po prostu znajdowały się tam przez chwilę, nie przeszkadzając jej" - cytuje lekarkę insider.com.
Wielu specjalistów wykorzystało nagranie z zabiegu, by przypomnieć osobom noszącym soczewki kontaktowe, jak się z nimi właściwie obchodzić.
Istnieje wiele rodzajów soczewek (jeśli wada jest asymetryczna, soczewkę kontaktową można nosić tylko na jednym oku). Używając ich, ściśle należy przestrzegać instrukcji podanych na opakowaniu lub przekazanych przez okulistę. Weźmy np. soczewki jednodniowe - przeznaczone są one do jednorazowego użytku i nie powinny być używane dłużej niż 24 godziny.
Dr Kurteeva apeluje, by nigdy nie spać w soczewkach.
CZYTAJ TAKŻE:
Zespół suchego oka - częsta dolegliwość osób noszących soczewki kontaktowe
Jak bezpiecznie używać soczewek kontaktowych?
Szkła kontaktowe zamiast okularów? Uważaj, bo stracisz prawo jazdy!