Zespół suchego oka. Dolegliwość, którą można leczyć
Suche oko, a właściwie zespół suchego oka, to nieprzyjemna dolegliwość, która dotyczyć może nawet 75 proc. osób noszących na co dzień soczewki kontaktowe. Poza suchością w oku, objawia się m.in. pieczeniem, przekrwieniem oczu, zaburzeniami ostrości widzenia, światłowstrętem, uczuciem piasku pod powiekami czy uczuciem ciała obcego. Jak leczyć suche oko? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat.
Zespół suchego oka (potocznie suche oko) to coraz powszechniejsza dolegliwość, która polega na zaburzeniu filmu łzowego. To sytuacja, w której łzy produkowane są w niewystarczającej ilości lub ich skład jest nieprawidłowy. Szacuje się, że problem ten może mieć nawet 30 proc. populacji. To również jedna z najczęstszych przyczyn, z jaką pacjenci zgłaszają się do gabinetów okulistycznych. Problem z suchym okiem w zdecydowanej większości dotyczy osób noszących na co dzień soczewki kontaktowe. Niektóre szacunki wskazują, że może być to nawet ponad 75 proc. wszystkich pacjentów z soczewkami.
Soczewki kontaktowe nie są jednak jedyną przyczyną suchego oka. Wyróżnić można znacznie więcej czynników, które powodować mogą zaburzenia filmu łzowego. To przede wszystkim:
- zmiany hormonalne u kobiet,
- długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
- menopauza,
- PMS - zespół napięcia przedmiesiączkowego,
- przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach,
- centralne ogrzewanie,
- palenie papierosów,
- praca przed komputerem,
- częste czytanie lub przeglądanie treści na telefonie,
- zanieczyszczone powietrze.
Zdarza się również, że zespół suchego oka towarzyszy innym chorobom i schorzeniom. Chodzi m.in. o cukrzycę, trądzik różowaty, niektóre nowotwory, choroby tarczycy i reumatoidalne zapalenie stawów. Czasami suche oko wynikać może również z powstałych blizn.
Głównym objawem zespołu suchego oka jest oczywiście nieprzyjemne uczucie wysuszenia oczu. Poza tym wystąpić może pieczenie, przekrwienie oczu, zaburzenia ostrości widzenia, światłowstręt, uczucie piasku pod powiekami oraz uczucie ciała obcego. U niektórych osób występuje dodatkowo wydzielina surowicza w worku spojówkowym. Zespół suchego oka nasila się zwłaszcza w nocy. Niektórzy pacjenci mogą mieć rano problemy z otwarciem oczu.
W przypadku podejrzenia zespołu suchego oka należy zgłosić się do okulisty. W diagnostyce suchego oka wykonuje się przede wszystkim:
- Test Schirmera - polega na umieszczeniu pod dolną powieką specjalnej bibułki, która wchłaniać ma łzy. Po 5 minutach sprawdza się jej poziom zwilżenia, co pozwala określić, czy pacjent ma problem z niewystarczającą ilością łez.
- Badanie czasu przerwania filmu łzowego - określać ma to, jak długo łza jest w stanie pozostać na powierzchni oka. Wykonuje się je za pomocą specjalnego sprzętu komputerowego.
Jak wygląda leczenie suchego oka? W wielu przypadkach dolegliwość ustaje samoistnie. Czasami wystarczająca jest rezygnacja z soczewek kontaktowych (lub zmiana ich na jednodniowe, lub tygodniowe) czy też ograniczenie ilości czasu spędzanego przed komputerem, czy telefonem.
Podstawową metodą leczenia są krople do oczu. Większość z nich zakupić można bez recepty. Ich ceny rozpoczynają się od 10-15 zł. Ciekawą metodą leczenia zespołu suchego oka są również zatyczki do kanalików łzowych. Mają one za zadanie zatrzymać łzy na powierzchni gałki ocznej, dzięki czemu możliwe jest stałe nawilżenie oka. Wyróżnić można kilka rodzajów zatyczek - z hydrożelu, kolagenu i materiału syntetycznego. Zatyczki wszczepiane są tymczasowo lub na stałe. Druga metoda polecana jest w przypadku, gdy suche oko wynika z innych chorób, np. cukrzycy. Zabieg wszczepienia jest bezpieczny i bezbolesny. Zabieg zamknięcia punktu łzowego zatyczką to koszt około 400-500 zł.
CZYTAJ TAKŻE:
Zaburzenia widzenia. Objawy i najczęstsze przyczyny
Problemy ze wzrokiem? Te objawy mogą niepokoić