Krwiomocz – niepokojący objaw

Mocz przybierający czerwony kolor powoduje u chorego silny niepokój. Ten objaw musi być zgłoszony lekarzowi, gdyż oznacza nieprawidłowe działanie układu moczowego lub nerek. Jakie mogą być przyczyny obecności krwi w moczu?

Co oznacza krwiomocz?

Krwiomocz to tak naprawdę krwinki czerwone, które pojawiły się w urynie. Czasem jest ich tak mało, że można je wykryć jedynie pod mikroskopem. 

Dolegliwości towarzyszy ból i częstomocz, a także utrudnione oddawanie moczu. Jeśli jego przyczyną jest zapalenie układu moczowego, chory ma zwykle gorączkę.

Inne przyczyny krwiomoczu są jeszcze groźniejsze. Należą do nich takie choroby jak kamica nerkowa (połączona z silnym bólem), zapalenie kłębuszków nerkowych, gruźlica i torbielowatość nerek. Krwiomocz to oznaka zawału nerki i martwicy brodawek nerkowych.

Reklama

Inne przyczyny krwiomoczu

Krwiomocz pojawia się także w powiększeniu prostaty i w chorobach nowotworowych układu moczowego. Do krwiomoczu dochodzi także po urazie wewnątrz ciała lub wtedy, gdy coś utkwi w cewce moczowej. 

Wywołują go także choroby związane z reakcją autoimmunologiczną, choroby wirusowe z wysoką gorączką i niektóre formy anemii.

Czasem mocz może przybrać czerwony kolor, a nie jest to objaw chorobowy. Przenikają do niego barwniki z żywności i leki, dlatego po zjedzeniu buraczków lub wypiciu barwionych napojów może przybrać czasowo innych kolor.

Przyczyną tej choroby są też leki przeciwzakrzepowe, część antybiotyków i środków przeczyszczających.

Diagnostyka tej dolegliwości

Aby uzyskać informację o tym, dlaczego pojawił się krwiomocz, konieczne jest wykonanie posiewu moczu i jego cytologii. Lekarz zleca także badania pomagające wykryć uraz lub nieprawidłowości w budowie układu moczowego, takie jak USG i urografię. 

Wartościowe wyniki otrzymuje się także dzięki badaniu cytoskopem. W przypadku krwiomoczu nie wolno zwlekać z przeprowadzeniem badań, gdyż oznacza on w większości przypadków poważną dolegliwość.


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: krwiomocz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL