Badanie oczu pozwoli oszacować ryzyko zgonu. Nowe odkrycie naukowców

Proste badanie oczu pozwoli określić ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych – poinformował zespół brytyjskich naukowców z St. George's University of London. To przełomowe odkrycie, bowiem z powodu chorób serca co roku tylko w Polsce umiera około 175 tys. osób. Samo badanie ma trwać kilkanaście sekund i stanowić doskonałą metodę wczesnego wykrywania ryzyka chorób serca, które wciąż znajdują się na pierwszym miejscu przyczyn przedwczesnych zgonów na całym świecie.

Naczynia krwionośne siatkówki oka a serce

Dotychczasowe badania sugerowały, że szerokość żył oraz tętnic, jakie znajdują się w siatkówce, mogą stanowić wskaźnik do wczesnego rozpoznawania chorób układu krążeniowego. Naukowcy podjęli się stworzenia algorytmu, który miał za zadanie analizować skany siatkówek. Wykorzystana została do tego sztuczna inteligencja, która na podstawie wcześniej opracowanych modeli, oceniała ryzyko wystąpienia udaru mózgu, zawału mięśnia sercowego oraz innych chorób układu sercowo-naczyniowego.

Do badań wykorzystano 500 tys. danych medycznych o pacjentach oraz informacje związane z prowadzonym przez nich stylem życia.

Reklama

Następnie dane te zostały połączone z innymi informacjami, takimi jak: wiek, płeć, ciśnienie tętnicze krwi, masa ciała oraz palenie papierosów.

Wskaźniki ryzyka u kobiet i mężczyzn

W przeprowadzonych badaniach odkryto, że czynnikiem ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia u mężczyzn jest zmienność szerokości tętniczek i żył, jakie znajdują się w siatkówce oka.

U kobiet wykazano, że istnieje zależność między wielkością tętniczek i żył, a także krętością naczyń krwionośnych w oku, a ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia.

Badanie oka badaniem profilaktycznym

Naukowcy byli zgodni, że zmiany w naczyniach krwionośnych siatkówki oka są cennym źródłem informacji na temat zdrowia człowieka. W badaniach odkryto, że średni wiek, w jakim występuje ryzyko zawału serca to 60 lat, jednak na podstawie przeprowadzonych analiz, naukowcy mogli przewidzieć to ryzyko na pięć lat do przodu.

Tak nieinwazyjna metoda kontroli stanu układu krwionośnego może w przyszłości pozwolić lepiej ocenić ryzyko wystąpienia chorób serca, a to z kolei przyczyni się do szybszego wdrożenia profilaktyki zdrowotnej, np. rzucenie palenia lub redukcję masy ciała przez osoby, która znajdują się w grupie zagrożonej chorobami.

Póki co, jak podkreślają lekarze z Uniwersytetu w Dundee w Szkocji, metoda wykrywania ryzyka chorób serca jest bardzo atrakcyjna oraz nieskomplikowana, jednak zanim stanie się rutynowym badaniem, będzie trzeba jeszcze poczekać.

Wdrożenie badania siatkówki oka u pacjentów z grupy ryzyka, wiąże się z koniecznością zwiększenia specjalistów w zakresie okulistyki a także wypracowania systemu współpracy między okulistami, a internistami i kardiologami.

Ryzyko zawału serca i udaru mózgu

Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że w 2020 roku choroby układu krążenia były najczęstszą przyczyną zgonów wśród Polaków. Wyprzedziły choroby nowotworowe i choroby układu oddechowego, a łącznie odpowiadały za 73 proc. zgonów.  

Za główne czynniki ryzyka podaje się czynniki środowiskowe, przede wszystkim gęstość zaludnienia i stopień zanieczyszczenia środowiska. Z danych wynika, że największy odsetek zgonów sercowych występuje w województwach: śląskim i mazowieckim.

Największy odsetek zgonów z powodu chorób krążenia wiąże się z chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą, chorobami naczyń mózgowych i chorobą nadciśnieniową.

Objawy chorób układu krążenia

Odkrycie związane z badaniem siatkówki oka jest niezwykle istotne, bowiem szybkie rozpoznanie chorób serca pozwala na wczesne wdrożenie leczenia oraz zwiększa szansę pacjenta na dłuższe życie. 

Do najczęściej występujących objawów alarmujących o złej kondycji układu krwionośnego oraz mięśnia sercowego, zalicza się:

  • duszność bez wysiłku fizycznego,
  • uczucie kołatania serca bez wyraźnej przyczyny,
  • częste bóle oraz zawroty głowy,
  • bóle w klatce piersiowej,
  • omdlenia i zasłabnięcia,
  • zauważalna szybsza męczliwość.

Należy pamiętać, że choroby układu krążenia prowadzą nie tylko do zawału mięśnia sercowego, ale również do zakrzepicy żył głębokich, udaru mózgu czy zatorowości płucnej, które mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie życia pacjenta.

CZYTAJ TAKŻE: 

QUIZ: Sprawdź, w jakim stanie jest twoje serce

Troponiny sercowe - badanie, które ujawni zawał serca

10 zasad, które pozwolą zadbać o serce

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: choroby serca | atak serca | udar mózgu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL