Ile czasu trzeba czekać na konsultację lekarską?

Wizyta u lekarza odbyć się maksymalnie szybko. W Polsce na konsultacje czekać trzeba jednak nawet od kilku do kilkunastu miesięcy. Jak wygląda to w przypadku konkretnych specjalizacji?

Realia w jakich funkcjonuje państwowa służba zdrowia powodują, że czas oczekiwania nawet na podstawowe badania diagnostyczne bywa zaskakująco długi. Alternatywą w takiej sytuacji stają się prywatne pakiety medyczne.

 Jaki jest czas oczekiwania na wizytę specjalisty w ramach NFZ? Aby dostać się na konsultacje w publicznej placówce zdrowotnej trzeba niestety uzbroić się w cierpliwość. Zaskakująco niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że czas oczekiwania na wizytę specjalisty można sprawdzić poprzez Narodowy Fundusz Zdrowia i prowadzony przez niego internetowy informator o terminach leczenia. Powstał on z myślą o tym, by szybko i bezproblemowo znaleźć możliwie najbliższy termin wizyty do lekarza danej specjalizacji w konkretnym mieście lub województwie. Można jednak na bazie zebranych w nim danych ogólnie ocenić, jak długo trzeba czekać na wizytę lekarską.

Warto w tym kontekście zauważyć, najbliższe terminy wizyt wybranych specjalizacjach znacząco różnią się między sobą w zależności od lokalizacji. Wpływ na szybkość spotkania z lekarzem ma nie tylko miejsce świadczenia usługi, ale też oczywiście wspomniana sama specjalizacja.

Ile trzeba czekać na wizytę lekarską?

Planując np. spotkanie z endokrynologiem w styczniu 2022 roku nie brak zaskoczeń. Będąc mieszkańcem województwa mazowieckiego teoretycznie można umówić się na konsultacje w niewielkiej miejscowości w ramach NFZ w ciągu kilku tygodni od złożenia zapytania, ale automat pokazuje np. również opcję wizyty w sierpniu 2027 roku. Takie rozwiązanie jest oczywiście absurdalne.

W większości przypadków wyszukiwarka NFZ pokazuje że wolne terminy można znaleźć w przedziale miesiąca lub dwóch - dotyczy to większości województw. Problemem jest jednak dostępność w konkretnej lokalizacji. Trudno bowiem zakładać, że mieszkaniec Krakowa chcąc szybko dostać się do kardiologa skłonny będzie podróżować po całym województwie małopolskim, by przyspieszyć termin. Tymczasem automat wskazuje, że najkorzystniejszym czasowo opcjami są wizyty w Krynicy Zdroju i Tarnowie.

Nieprzypadkowo w takich sytuacjach pacjenci bardzo chętnie wybierają możliwości, które dają prywatne pakiety medyczne. Dostępność lekarzy specjalistów w ich ramach jest zdecydowanie szersza, a same umowy sprofilowane są tak, by rekompensować pacjentowi ewentualne długie oczekiwanie na wizytę z wybranym lekarzem.

Specjalizacja lekarska a czas oczekiwania na wizytę

Jak długo trzeba czekać na konsultacje w ramach NFZ? Taką analizę przedstawia raport fundacji Watch Health Care. Wynika z niego, że zdecydowanie najłatwiej jest w Polsce skonsultować się z pediatrą, który zazwyczaj jest dostępny natychmiastowo. Około pół miesiąca w teorii trzeba czekać na konsultacje z dermatologiem lub chirurgiem dziecięcym. Wąskie specjalizacje to z założenia dłuższy termin oczekiwania. Powyżej 1,5 miesiąca czekać trzeba na konsultacje z neonatologiem, nefrologiem, neurologiem dziecięcym czy geriatrą.

Zaskoczeniem może być też czas oczekiwania na konsultacje z ortopedą. W Polsce w ramach NFZ przekracza to dwa miesiące. Stąd w razie ewentualnych problemów ruchowych korzystamy zwykle z wizyt prywatnych.

Najdłuższy czas oczekiwania na konsultacje z lekarzem specjalistą w Polsce dotyczy endokrynologów. Okres przekracza 23 miesiące, co z góry jest terminem nie do zaakceptowania dla osób, które muszą regularnie analizować na przykład stan niedoczynności lub nadczynności tarczycy.

materiały promocyjne

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Strona główna INTERIA.PL