Kolonoskopia. Czy jest się czego obawiać? Tak przebiega badanie

Kolonoskopia to podstawowe badanie diagnostyczne w kierunku raka jelita grubego. Ze względu na mało przyjemny przebieg, wielu pacjentów obawia się tego badania. Podczas kolonoskopii dochodzi do wprowadzenia specjalnego wziernika przez odbyt pacjenta. Sprzęt ten pozwala na zarejestrowanie ewentualnych zmian w dolnym odcinku przewodu pokarmowego. Co jeszcze należy wiedzieć o kolonoskopii? Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje.

Kolonoskopia - szczegóły badania

Kolonoskopia to badanie endoskopowe dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Polega ono na wprowadzeniu do odbytu specjalnego wziernika o grubości palca. Jego długość to nawet 130-200 cm, co pozwala na dokładne monitorowanie jelita grubego. Przed przystąpieniem do kolonoskopii lekarz zwykle dokładnie bada odbyt, sprawdzając, czy nie występują w nim ropnie lub guzy. Zaletą kolonoskopii jest fakt, że badanie pozwala nie tylko na rejestrację ewentualnych nieprawidłowości, ale i na pobranie wycinków do późniejszego badania histopatologicznego. Za pomocą kolonoskopii można także usunąć polipy.

Reklama

Kolonoskopia wywołuje duży niepokój u chorych. Trudno się dziwić. Badanie nie należy do najprzyjemniejszych, jednak należy wiedzieć, że prawidłowo wykonana kolonoskopia zazwyczaj nie boli. Wiążę się to z faktem, iż wnętrze jelita nie jest unerwione czuciowo. Ewentualny dyskomfort może pojawić się u wyjątkowo wrażliwych pacjentów, a także w przypadku obecności zrostów pooperacyjnych. Ponadto badanie przeprowadzane jest w znieczuleniu. Zazwyczaj wykorzystuje się znieczulenie miejscowe (stosuje się je do smarowania odbytu). W bardzo rzadkich przypadkach pacjentowi zaproponować można znieczulenie całkowite. 

Badanie trwa stosunkowo krótko, zwykle od 15 do 40 minut. W przypadku, gdy dochodzi do pobrania wycinka lub usunięcia polipów, kolonoskopia może trwać nieco dłużej.

Kolonoskopia - wskazania i przeciwwskazania

Kolonoskopia jest badaniem, które przeprowadza się przede wszystkim w przypadku podejrzenia raka jelita grubego. Dodatkowo, kolonoskopię wykonuje się również profilaktycznie. U pacjentów powyżej 45. roku życia badanie powinno być wykonywane raz na 10 lat.

Inne schorzenia i objawy, które mogą być wskazaniem do kolonoskopii, to:

  • częste biegunki,
  • podejrzenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego,
  • podejrzenie choroby Leśniowskiego-Crohna,
  • częste bóle brzucha,
  • krew w stolcu,
  • niedobór żelaza,
  • poszerzanie zwężeń jelita,
  • polipów i zmiany w błonie śluzowej jelita.

Istnieją również pewnie przeciwskazania do badania. To przede wszystkim zaawansowana niewydolność serca, zaburzenia krzepnięcia krwi, niewydolność oddechowa, choroba wieńcowa, zapalenie otrzewnej, perforacja (przedziurawienia ściany jelita) oraz ciężkie zapalenie jelita grubego. Kolonoskopię odradza się zwykle także kobietom w ciąży.

Kolonoskopia - jak się przygotować?

Każdy pacjent przygotowywany do kolonoskopii powinien otrzymać od lekarza dokładny schemat postępowania przed badaniem. 

Tydzień przed kolonoskopią należy zrezygnować ze spożywania owoców zawierających pestki, a także pieczywa z ziarnami, musli czy maku. To samo dotyczy intensywnie zabarwionych produktów (np. buraków), które mogą sfałszować wynik badania. Na trzy dni przed badaniem konieczne jest przejście na płynną dietę. Należy spożywać wyłącznie takie potrawy i produkty jak: kaszki, zupy, musy, kremy oraz napoje. 

Dzień przed badaniem chory przyjmuje leki przeczyszczające, które mają na celu dokładne oczyszczenie jelita grubego z zalegających w nim resztek pokarmowych. Stosowane preparaty zawierają zwykle glikol polietylenowy (PEG) oraz kwas cytrynowy, tlenek magnezu i pikosiarczan sodu.

Ile kosztuje kolonoskopia?

Kolonoskopia jest badaniem, które można wykonać za darmo w ramach NFZ. Konieczne jest do tego skierowanie od lekarza. Istnieje również możliwość prywatnego - odpłatnego badania. Jego cena zależy od wielu czynników, m.in. tego, czy nastąpi pobranie wycinka do badania lub usunięcie ewentualnych polipów. 

Cena prywatnej kolonoskopii to koszt od 500 do nawet 1000 zł.

Czytaj także:

Złogi w jelitach. Jak się ich pozbyć?

Mylące oznaka raka jelita grubego

Choroby jelit, które zawstydzają

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: badania | kolonoskopia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL