Złogi w jelitach. Jak się ich pozbyć?

Siedzący tryb życia, brak ruchu, dieta uboga w błonnik, zbyt mało przyjmowanych płynów - to o tobie? Dokuczają ci zaparcia, wzdęcia lub biegunki? Twoje jelita potrzebują pomocy. Wymienione objawy wskazują na odkładanie się w nich złogów. Kamienie kałowe powodują nieprzyjemne dolegliwości, ale nie - nie przypisuj swoich problemów zwykłej niestrawności, bo złogi mogą nieprzyjemnie zaskoczyć o wiele poważniejszymi dla twojego zdrowia konsekwencjami. Dowiedz się, jak oczyścić jelita ze złogów i jak przez codzienne zachowania pomagać im w prawidłowym funkcjonowaniu.

Złogi w jelitach - czym są, skąd się biorą?

Zacznijmy od tego, czym tak właściwie są złogi, a dokładniej - złogi kałowe lub kamienie kałowe. To zalegające w jelitach pozostałości produktów przemiany materii (niestrawione resztki jedzenia). Pozbawiona wody, twarda, zbita masa kałowa gromadzi się w odbytnicy, która jest końcowym odcinkiem jelita grubego. Jej rozmiary oraz "kamienisty" charakter sprawiają, że ruchy perystaltyczne jelit nie są w stanie sobie z nią poradzić, a więc jej wydalić. Czerwona lampka powinna ci się zapalić, jeśli od kilku dni nie możesz oddać stolca.

Najczęściej sami utrudniamy naturalne procesy detoksykacji organizmu (zdrowe jelita są w stanie same się oczyścić). Do najważniejszych przyczyn tworzenia się złogów kałowych należą: nieprawidłowa dieta (z małą ilością błonnika, a także spożywanie nadmiernych ilości wysoko przetworzonej żywności, tłustych, smażonych potraw), nieregularne odżywianie, zbyt mała ilość wypijanej codziennie wody, stres, nadwaga i otyłość, brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, zaparcia oraz nieregularne wypróżnianie, zaburzenia hormonalne, zaburzenia perystaltyki jelit lub guzy jelit.

Reklama

Ile takich "śmieci" może zalegać w naszych wnętrznościach? Nie dekagramy, a kilogramy! Oczywiście wiele zależy m.in. od stosowanej przez nas diety. Szacuje się, że w naszych organizmach znajduje się od kilku do nawet kilkunastu kilogramów niepotrzebnych resztek (w jelitach przeciętnego Polaka może zalegać średnio pięć kilogramów złogów kałowych).

Problemy ze złogami to jednak rzadka przypadłość. W większości przypadków dotyczą one osób bardzo źle odżywiających się i niedbających o kondycję, dzieci (to wynik m.in. jedzenia zbyt małej ilości owoców, a dużo słodyczy, oraz wstrzymywania wypróżniania), osób w podeszłym wieku (procesy przemiany materii wraz z wiekiem ulegają bowiem spowolnieniu), osób przewlekle chorych, unieruchomionych (leżących) oraz zażywających leki upośledzające perystaltykę.

Objawy złogów w jelitach

Złogi kałowe z czasem stają się przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości. Wymieńmy je. To: 

  • zaparcia,
  • wzdęcia,  
  • biegunki,
  • zgaga,
  • bóle brzucha,
  • bóle w okolicy odbytu,
  • uczucie pełności,
  • ogólne złe samopoczucie,
  • zmęczenie, 
  • spadek odporności,
  • brak apetytu,
  • nudności,
  • infekcje układu moczowo-płciowego,
  • zmiany skórne (wysypka, wypryski, ogólna zła kondycja skóry).

Odkładanie się złogów - konsekwencje

Przestrzegamy - nie bagatelizuj złogów w jelitach. Już samo określanie ich mianem "śmieci" powinno wiązać się wyłącznie z koniecznością pozbycia się ich z organizmu. Pamiętaj, że zdrowe jelita to zdrowe ciało.

Z jakimi konsekwencjami będzie wiązało się zaleganie złogów?

Brak wypróżnienia przez kilka lub kilkanaście dni mimo parcia na stolec może powodować podrażnienie błony śluzowej jelit. W takiej sytuacji mogą powstać owrzodzenia, może też dojść do krwawienia z odbytu. Złogi kałowe mogą wywołać stan zapalny jelita grubego, doprowadzić do powstania hemoroidów (żylaków odbytu) lub uchyłków (uchyłki jelita to uwypuklenia błony śluzowej jelita grubego).

Do rzadszych powikłań zalegania złogów w jelitach zaliczane są: niedokrwienie ściany odbytu, perforacja ściany przewodu pokarmowego czy wgłobienie jelit.

Jak oczyścić jelita ze złogów?

Chcesz oczyścić jelita ze złogów? Zacznij od zmiany trybu życia. Pij więcej wody w ciągu dnia (o tym jak sprawdzić, czy pijesz jej wystarczająco dużo, pisaliśmy TUTAJ). Z rana możesz wypić szklankę ciepłej wody z cytryną, która pobudzi uśpiony po nocy metabolizm. Na pracę jelit dobry wpływ mają również napary z siemienia lnianego. Polecane są także ziołowe napary, m.in. z pokrzywy i mięty. 

Poza tym - odżywiaj się zdrowiej. Do swojej codziennej diety włącz więcej owoców i warzyw oraz produkty bogate w błonnik, który zwiększa efektywność procesu trawienia i działa przeczyszczająco. Sięgaj np. po pieczywo razowe, płatki owsiane, otręby pszenne, orzechy włoskie, kaszę gryczaną, kaszę jęczmienną, brązowy ryż, ciemne makarony, pestki słonecznika czy dyni. Z owoców dużo błonnika znajdziesz w porzeczkach - zarówno tych czarnych, jak i czerwonych, malinach, truskawkach czy jabłkach. Jedz też suszone owoce, np. śliwki. Z warzyw dobrym wyborem będą z kolei marchewka, brokuły, dynia czy buraki.

Dbaj, by posiłki były o stałych porach - w ten sposób można wyrobić regularny cykl wypróżnień. Zrezygnuj ze smażonych, ociekających tłuszczem potraw.

Mikroflorę bakteryjną jelit wspomożesz, spożywając jogurty naturalne, kefiry czy kapustę kiszoną.

Jeśli do tej pory nie ćwiczyłeś, koniecznie zacznij. Siedzący tryb życia to zguba naszych czasów (i fatalnie wpływa na jelita!).

Niestrawionych resztek pomaga pozbyć się również wlewka do odbytu (lewatywa). To jednak rozwiązanie, którego nie wolno nadużywać - przestrzegają lekarze. Zbyt wiele takich zabiegów może doprowadzić do wyjałowienia jelit, zniszczenia ich naturalnej flory bakteryjnej czy trwale zaburzyć perystaltykę. Specjaliści podnoszą także, że lepiej samemu po lewatywę nie sięgać.  

W przypadku zalegania złogów kałowych zastosowanie znajdują również środki przeczyszczające, środki zmiękczające masy kałowe oraz środki działające drażniąco na jelito grube (np. czopki glicerynowe).

A co jeśli i te metody zawiodą? Wtedy konieczne może okazać się mechaniczne usunięcie stolca. Taki zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym za pomocą kleszczy chirurgicznych. 

IRz

Polecamy: 

Dieta oczyszczająca. Zasady i bezpieczeństwo stosowania

Produkty, które zalegają i blokują jelita

Jak się kochać, gdy chorują jelita? 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: jelita | złogi w jelitach oczyszczanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL