Niesamowite właściwości ludzkiej śliny. Naturalny antybiotyk i trucizna

Ślina odgrywa niezwykłą rolę w organizmie człowieka, chociaż na co dzień nie koncentrujemy się nawet na jej produkcji, a tym bardziej funkcji, jakie pełni. Ślinianki, które są odpowiedzialne za produkcję śliny, pracują nieustannie – brak tej ważnej substancji w jamie ustnej niósłby bowiem poważne konsekwencje. Jaką rolę pełni ślina i co można z niej wyczytać?

Ślina i jej skład

Ślina składa się w 99,5 proc. z wody, a wszystkie jej właściwości kryją się tak naprawdę w tych 0,5 proc. W skład najważniejszych jej substancji wchodzą białka, amylaza, która rozkłada węglowodany w procesie trawienia, a także ponad 5 tys. różnych gatunków bakterii, które tworzą florę wzmacniając cały układ immunologiczny. To nie wszystko, bowiem ślina zawiera również substancje bakteriobójcze, grzybobójcze i przeciwwirusowe.  

Ślina, zawierając w sobie osocze pochodzące z krwi, służy również jako materiał do identyfikacji DNA za życia oraz pośmiertnie ale także można na podstawie jej próbki wykryć chorobę.

Reklama

Ślina jako naturalny antybiotyk

Wytwarzany płyn w jamie ustnej okazuje się być doskonałym lekiem naturalnego pochodzenia. Podczas badań w Klinice Uniwersyteckiej w Amsterdamie odkryto, że zawarte w niej histatyny - białka niszczące patogeny - przyspieszają proces gojenia się ran. Okazuje się, że przyłożona rana do ust ma zdolność gojenia się w przeciągu 16 godzin.

Ponadto w ślinie znajduje się silny lek przeciwbólowy - opiorfina. Jest to związek chemiczny, którego 1 mg ma takie same właściwości zwalczające ból, jak 6 mg morfiny.

Poza działaniami przeciwbakteryjnymi i przeciwwirusowymi, ślina została również nazwana "zębami w płynie". Dzięki temu, że zawiera w sobie wapń, fosforany oraz wiele innych składników, z których są zbudowane zęby człowieka - zabezpiecza ona jamę ustną i zęby przez próchnicą, namnażaniem szkodliwych bakterii oraz chroni uzębienie przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Z tego też powodu ślina produkowana jest cały czas - jej ilość zmniejsza się jedynie w trakcie snu. 

Ślina jako metoda diagnostyczna

Podstawową metodą diagnostyczną do tej pory były próbki krwi - to dzięki nim można było odkryć choroby układu odpornościowego, moczowego, płciowego, a nawet oddechowego. Okazuje się, że przez gruczoły ślinowe przepływa duża ilość krwi i dzięki temu jej skład jest bardzo indywidualny u każdego pacjenta. Na podstawie zawartych w ślinie substancji, można diagnozować coraz więcej schorzeń. Próbki śliny stosuje się do wykrywania takich chorób jak:

  • choroba Alzheimera
  • rak trzustki
  • rak jamy ustnej

Naukowcy z Uniwersytetu w Montrealu opracowali również szybkie testy diagnostyczne do wykrywania wirusów. Na podstawie próbki śliny można również wykryć zakażenie wirusem HIV czy wirusem ebola, a na wynik czeka się zaledwie kilkadziesiąt minut. Również czas pandemii COVID-19 pokazał, że na podstawie szybkiego wymazu z jamy ustnej oraz nosa można wykryć zakażenie SARS-CoV-2.

Do diagnostyki wystarczy zaledwie 5 ml śliny, a rak jamy ustnej jest wykrywany w 90 proc. przypadków, jeszcze zanim daje on pełne objawy. Naukowcy doszukują się w tym przełomu, bowiem koszt diagnostyki na podstawie śliny jest tańszy oraz niesie mniejsze ryzyko powikłań, jak np. infekcje i zakażenia po iniekcji związanej z koniecznością pobrania krwi pacjenta. 

Oprócz diagnostyki, próbki śliny mogą również służyć jako metoda wykrywania substancji psychoaktywnych. W ślinie można odkryć ślady zażytej kokainy, ecstasy, amfetaminy, opiatów czy THC. 

Ślina jako metoda identyfikacji

W związku z tym, że ślina zawiera w sobie materiał DNA, jest podstawowym materiałem do badań genetycznych. Ślinę miesza się z odpowiednim enzymem, który powoduje pękanie i wyizolowanie DNA ze śliny. Dzięki takim właściwościom, na jej podstawie można ustalić m.in. ojcostwo.

Ślina wykorzystywana jest również w kryminalistyce. Wystarczy już niewielka próbka śliny odnaleziona na miejscu przestępstwa np. w ranie ofiary lub na jej ciele, by po wyizolowaniu DNA, odkryć tożsamość przestępcy.

Ślina jako silna trucizna

Z jednej strony własna ślina posiada substancje, które usprawniają procesy regeneracyjne i działają antybakteryjnie, jednak z drguiej strony - działając na obcy organizm - może stać się silną trucizną. W ślinie znajdują się również szkodliwe patogeny (m.in. Eikenella corrodens), które działając na obce tkanki, mogą doprowadzić do poważnych chorób. Na skutek ugryzienia przez człowieka, może rozwinąć się zapalenie wsierdzia. U ponad 30 proc. osób, którzy zostali ugryzieni przez drugą osobę, rozwija się zakażenie miejsca kąsanego. Takie ugryzienie bywa bardziej niebezpieczne, niż to spowodowane przez psa lub kota.


CZYTAJ TAKŻE: 

Alzheimer może być spowodowany bakterią z nosa

Nowotwór trzustki - choroba o złych rokowaniach

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: ślina | jama ustna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL